Drewno (klejone warstwowo)

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
w0jta5
Posts: 1
Joined: Tue 26 Feb, 2019

Drewno (klejone warstwowo)

Post by w0jta5 » Tue 26 Feb, 2019

Witam.
Czy jak dam Drewno (klejone warstwowo) 14 cm x 28 cm długość 6m jako belka nad garażem będzie prawidłowo.
Oczywiście 6 m bez podparcia na środku.
Czy lepiej dwuteownik?
Pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Drewno (klejone warstwowo)

Post by Wojciech Nitka » Wed 27 Feb, 2019

Raczej nie licz, w tym zakresie na autorytatywną tu odpowiedź.
To jest zadanie dla projektanta konstruktora.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Drewno (klejone warstwowo)

Post by roobik66 » Sat 02 Mar, 2019

Tu nie widamo o jaką belkę chodzi czy to jakiś podciąg, czy po prostu nadproże. Jesli nadproże to nie potrzeba specjalnych obliczeń i specjalnych belek bo poradniki amerykańskie podają że przy podówojnym garażu bez słupka i ścianie nośnej zewn. wystarczy nadproże 2 x 38x 286 mm. Z tym że zakładając pokrycie dachowe typu lekkiego. A jesli jakieś ceramiki/betony na dachu to bez obliczeń się nie obędzie, a i tak lepiej dać lepiej wtedy dwuteownik , po pierwsze sztywniejszy, po drugie wystarczy się udać do hurtowni stali i jest. A belkę keljoną 1-ą szt. specjalnie sprowadzac to nie warte zachodu.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Drewno (klejone warstwowo)

Post by toja » Sun 03 Mar, 2019

Wojciech Nitka podał kompetentną odpowiedź, o jaką trudno nawet na specjalistycznych forach.
Twoja, roobik66, to jest śmieć autopromujący. Przeczytaj z uwagą pierwsze zdanie Wojciech Nitka.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Drewno (klejone warstwowo)

Post by roobik66 » Sun 03 Mar, 2019

Toja nie rozśmieszaj mnie. Jak ktoś się pierwszy raz zabiera za budowę kanadyjczyka to myślę że zakup paru książek to jest podstawa - a tam są tabele nadproży , czy podane konkretne porady , typu własnie jakie porady przy szerokim wjeżdzie do garażu. A głównie chodziło mi o znaną z mojej praktyki poradę żeby nie kombinowac z drewnem klejonym gdy na budowę potrzeba 1-2 -ie belki bo , zamówienie, oczekiwanie, dostawa jest zupełnie tego nie warte w sytuacji gdy nawet w niewielkich miastach są hurtownie stali i sprzedadzą z typowego profili i 1/2 sztuki.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Drewno (klejone warstwowo)

Post by roobik66 » Mon 04 Mar, 2019

Tu jeszcze w kwestii nadproży stalowych wrzucam instrukcję montażu stali w konstrukcji szkieletu drewnianego. Co prawda akurat tu podany jest ceownik ale chodzi o te same zasady.
Attachments
Nadproże z ceownika.JPG



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”