lite słupy narożne

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
jubilat3
Posts: 3
Joined: Tue 17 Dec, 2019

lite słupy narożne

Post by jubilat3 » Tue 17 Dec, 2019

Na początek Witam wszystkich
Mam pewien problem, nie wiedząc za wiele o budownictwie szkieletowym wymyśliłem ze bede miał taki dom :)
Kupiłem projekt, odebrałem i tu sie pojawia pytanie,,,

Cały dom zaprojektowany jest na słupach litych o wymiarach 16 x 16, do tego belki 10 x 16 co 60 cm, pytanie do osób znających sie na temacie, czy takie rozwiązanie ma sens? czytałem trochę i wszędzie wymiary słupków ok 5 x 15, natomiast narożniki zbijane z 3 części.
Co w momencie zastosowania słupów 16 x 16? Czy może zbierać się wilgoć w narożnikach?
Czy lepiej oddać projekt do przeprojektowania ?
Z góry dziękuje za odp, i proszę o wyrozumiałość ;)


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: lite słupy narożne

Post by roobik66 » Sun 22 Dec, 2019

Pod względem wykonawczym teretycznie łatwiej jest postawić jeden element niż zbijać go z trzech. Ale dlaczego piszę że teoretycznie, ano dlatego że zdobycie czy wysuszenie prostych niepopękanych elementów z litego drewna nawet 10 x 10 cm jest delikatnie mówiąc trudne. A z 5 cm grubością nie ma problemów z pęknięciami z suszenia. A 16 x 16 czy nawet 10 x 16 to w praktyce tak mniej więcej od ręki i wysokie jakość to można liczyć tylko na drewno klejone KVH. Ten materiał można kupić czasem po wcale nie wygórowanych cenach ale warunkiem atrakcyjnej ceny jest tzw. logistyczna ilość zamówienia tj. naczepa TIRa. A to by musiał być jakiś większy piętrowy dom żeby spełnić wielkość logistyczną.

jubilat3
Posts: 3
Joined: Tue 17 Dec, 2019

Re: lite słupy narożne

Post by jubilat3 » Mon 23 Dec, 2019

Dziękuje za odpowiedz.
Więc idąc tym tropem samo zastosowanie takiej konstrukcji nie jest błędem? zakładając oczywiście że będę w stanie pozyskać odpowiedni materiał.
a co z wykończeniem w środku płytami gk. potrzebny jest dodatkowo stelaż czy można płyty przykręcić bezpośrednio do belek? czy można np. zastosować płyty osb także od wewnątrz?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: lite słupy narożne

Post by roobik66 » Tue 24 Dec, 2019

Zastosowanie grubych przekrojów nie jest błędem bo tak się robiło przez wieki gdy z powodu małej dostępności do tartaków obrabiało się kłody toporami ciesielskimi. Z tym ze stosowano zazwyczaj większe rozstawy niż 60cm. 60 cm osiowo to jest typowy rozstaw pod płyty GK. Co prawda przy tak stosunkowo grubych słupkach są większe mostki cieplne niż przy cieńszych elementach. Ale nie ma już większego znaczenia na dzisiejsze czasy kiedy zwykle daje się dodatkowo ocieplenie a nie tylko między słupkowe


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”