Jodła jako materiał budowlany.

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Skinek1993c
Posts: 2
Joined: Mon 13 Apr, 2020

Jodła jako materiał budowlany.

Post by Skinek1993c » Mon 13 Apr, 2020

Witajcie!
W tym roku biorę się za budowę domu szkieletowego. Mam trochę własnego lasu jednak rośnie w nim głównie jodła, a z tego co udało mi się ustalić wynika, że nie nadaje się ona do budowy szkieletu. Trochę mnie to dziwi, bo skoro nadaje się na budowę więźby dachowej to czemu nie nadaje się na szkielet? Czy ktoś z was mógłby mi to wytłumaczyć?



roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Jodła jako materiał budowlany.

Post by roobik66 » Wed 22 Apr, 2020

Zalezy ile lat mają te jodły ? Jodłe to trzeba ściąć taką 80 do maksymalnie 100 lat bo zaraz potem zaczyna murszeć od środka jako drzewo i zmarnowany surowiec. A po prostu zamów pilarza i tartak objazdowy i już masz materiału górę, a co tu dużo mówić to za drewno cudownie obrabiane to sobie licza drogo i sprzedają na metry bieżące. Co do przecierania tartakami objazdowymi /przenośnymi to : albo się to roni taśmówkami i gładkość drewna jest daleko wyższa niż ze starych prymitywnych traków na piły pionowe, a już teraz nawet w Polsce są usługi przecierania przenośnymi trakami tarczowymi ( to jest długa solidna szyna i na niej jezdzi obracalny o 90 stopni zespół piłujący , i takie traki piłują na gładkom nawet gładziej niz struganie tępa żle ustawioną strugarką 4- stronną. Układasz drewno na sztaple , i wiosna /lato góra miesiąc i jest suche i to bardziej suche niż na byle jak i na odczepne wysuszone w suszarni. Natomiast jak to sa jakieś młodsze jodły to nawet na odziomach bedą mega sękate i wtedy faktycznie słabo to się nadaje na cienkie przekroje . Ale mozna zrobić konstrukcje szkieletu z wiekszych przekrojów , jodła w grubszym przekroju i tak się łatwo suszy. Jak masz watpliwosci że się busuje z tego co ma się pod ręką to sobie poszukaj odcinków serialu dokumentalnego Building alaska, gdzie to jest jakby nie było USA czyli cody, przepisy, biurokracja budowlana, a i tak biora trak tasmowy czy tarczowy i tną na budowie z tego co jest pod reką. Tu wrzucam fotki instrukcjszkieletu na nieco grubsze przekroje niż szkielet amerykański.
Attachments
NSD4.JPG
NSD3.JPG
NSD2.JPG
NSD1.JPG

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Jodła jako materiał budowlany.

Post by roobik66 » Wed 22 Apr, 2020

Jeszcze chciałem wrzucić fotografię prawidłowo ułożonego do suszenia sztapla ale nie przeszedł plik. W każdym razie najprościej to zrobić podstwaki z bloczków, ułożyć na tym kawałki krawedziaków, co istotne starać się zrobić w jednym poziomie i dalej układać materiał warstwami pszekładanymi przekładkami około 2.5 x 2.5 cm. No i warto sztaple obciążyć bloczkami ( w lini przekładek), a takzenie zaszkodzi położyc na wierzchu ( pod bloczkami) jakies choc najtańszej foli paroprzepuszczalnej,żeby nie zamakało od deszczu.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Jodła jako materiał budowlany.

Post by roobik66 » Wed 22 Apr, 2020

Tu jeszcze wrzucam fotkę drewna przecieranego na nowoczesnych trakach tarczowych.
Attachments
Tarcica gładko piłowana.JPG

Skinek1993c
Posts: 2
Joined: Mon 13 Apr, 2020

Re: Jodła jako materiał budowlany.

Post by Skinek1993c » Mon 04 May, 2020

Dziękuję Panowie za fachowe porady. Ze względu na kończący się okres w którym można prowadzić ścinkę musiałem szybko zdecydować co robić i wyciąłem 27 sztuk jodły (na oko około 23-25 kubików) Całość jest już wytargana z lasu i czeka na dalsze ruchy. W przeszłości miałem już styczność z tartakiem objazdowym, gdy przygotowywaliśmy drewno na budowę dla mojego brata. Za pocięcie około 35 kubików na krokwie, deski, jętki, murłaty, łaty, foszty i inne temu podobne zapłaciliśmy chyba 3 600 zł. Trwało to chyba 5 dni i trochę się napociliśmy, ale ogólnie wszystko było ok. Rozważałem i tym razem zamówienie tartaku objazdowego, ale zależy mi na szybkim przygotowaniu materiału i bez suszarni się chyba nie obejdzie. Mógłbym też zamówić tartak objazdowy i zawieść do suszarni już pocięty materiał, ale to chyba nie ma sensu. Ogólnie to zanim otrzymałem od Panów odpowiedzi chciałem kupić gotowy materiał w tartaku, a to drewno oddać w rozliczeniu, bo byłem przekonany, że to musi być świerk, sosna albo modrzew. Nie jestem w stanie teraz policzyć słojów żeby stwierdzić ile te jodły mają lat ale myślę, że mieszczą się w tym przedziale i skoro nadają się do budowy to bardzo się cieszę. Jestem teraz już ósmy tydzień poza domem i czekam na projekt więc póki co jeszcze nie mogę zbyt wiele z tym drewnem zrobić, ale za tydzień lub dwa wracam. Pojeżdżę wtedy od tartaku do tartaku popytam podzwonię i dam tu znać jak to wszystko się przedstawia. Jeszcze raz dziękuję za pomoc, jeśli mogę się jakoś odwdzięczyć, to proszę dać znać.
Pozdrawiam!



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”