Pergola pod panele fotowoltaiczne

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
erik7
Posts: 1
Joined: Sun 26 Apr, 2020

Pergola pod panele fotowoltaiczne

Post by erik7 » Sun 26 Apr, 2020

Witam wszystkich.
Mam pytanie w sprawie konstrukcji z drewna - pergoli którą zrobiłem. Ma ona służyć do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Miejsce pod spodem chcemy wykorzystać jak w zwykłej altanie może jakiś mały stolik, krzesła itp. Konstrukcje zrobiłem na wysokość 3.4 metra z jednej strony i 2,4 metra z drugiej plus grubość krokwi i później paneli. Pergole wykonałem tak jak na zdjęciach z kantówek 140x140mm i krokwie 140x70mm. Ma ona długość 14 metrów z rozstawem słupów co 3.5 metra oraz na szerokość rozstaw pomiędzy słupami to 2 metry. Chodziło o to żeby na dach weszły dwa panele po szerokości.

Chciałbym was zapytać o poradę jak mogę jeszcze bardziej wzmocnić tą konstrukcję? Jest ona długa i wąska i wydaje mi się że nie jest jeszcze aż tak stabilna jak powinna być jeżeli chodzi o ruch konstrukcji na boki. Z góry dziękuję za pomoc.
Attachments
IMG_5250.jpg
IMG_5249.jpg
IMG_5248.jpg
IMG_5245.jpg
IMG_5241.jpg


Grzesiu
Posts: 22
Joined: Thu 29 Apr, 2021

Re: Pergola pod panele fotowoltaiczne

Post by Grzesiu » Thu 29 Apr, 2021

Mega pomysł ;)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Pergola pod panele fotowoltaiczne

Post by Wojciech Nitka » Thu 29 Apr, 2021

Proponuję skonsultować z projektantem konstruktorem, który uwzględni wszelkie obciążenia, w tym działanie wiatru.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Pergola pod panele fotowoltaiczne

Post by roobik66 » Sun 09 May, 2021

Nie widać kołkowania mieczy. Znaczy prawdopodobnie są zrobione na wkręty zamiast na gniazda i czopy. Teoretycznie można robić miecze na wkręty tak nawet pokazują oficjalnie materiały instruktażowe producentów wkrętów ciesielskich. Ale sam nie wiem dlaczego to nie do końca się sprawdza i się buja. A jak się zrobi metoda tradycyjną na gniazdowane kołkowane miecze to się nie buja. Ponadto te zabetonowane stopki co dałeś to słabizna. Najlepiej wystawić z betonu po dwa solidne płaskowniki na słup i podłożyć klocek na czas zakręcenia słupa. To co masz zrobione to jest tak aby aby , ale profeska to nie jest i bujania już tu nie zwalczysz.


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”