jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Kanjri
Posts: 2
Joined: Mon 30 Nov, 2020

jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by Kanjri » Thu 17 Dec, 2020

Innymi słowy: bez jakiej sumy nawet nie podchodzić do projektu drewnianego domu?
Teraz czasy są niepewne, ale ja radzę sobie nieźle - jeśli branża ma możliwość "sprzedawania" przez internet, to przy lockdownie da się przetrwać, a nawet polepszać sytuację swojego biznesu. Co nie znaczy, że zbijam jakieś kokosy - mam zaoszczędzoną pewną sumę, tylko nie mam pojęcia, czy to wystarczy na cokolwiek sensownego - a nie chcę się zbłaźnić przy pytaniu "Ile Pan masz"?
Od jakich sum można liczyć na porządny projekty i wykonanie? 100k? 200k? 500k?


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by roobik66 » Fri 18 Dec, 2020

Po pierwsze to widać że da się działać w powodzeniem w pandemi, a tak zjechali młodego z ministerstwa który mówił o przebranżowieniu. A co do kwesti domków to zależy co pan oczekuje. Generalnie technologie drewniane s tanie , ale jak mówił już marszałek Piłsudski "w Polsce każda rozsadna rzecz za Zachodu sie po*****i ". Typowe kanadyjczyki to tani fundament crawl space, ściana 4, 6 lub maksymalnie 8 cali,niedrogie wykończenie sajdingowe ( w USA popularny obecnie siding fibercementowy)dach gont zwykle biutumiczny . W Rosji buduje sie masowo domki drewniane w technologi szkieletu lub SIP jeszcze taniej bo robi się jednodniowy fundament ze pali stalowych z gwintem wkręcanych w grunt i zalewa je betonem ( pale fi108mm) tj. 1/5 kosztu płyty fundamentowej, na elewacje daje się sajding winylowy lun ostatni hit gont elewacyjny wzór cegła tzw. Hauberk, na dach gont lub Ondulinę, i wtedy domki wychodza tanio ( a jeszcze z SIPu ludzie sobie buduj sami - bo to proste jak drut). Natomiast w Polsce klienci chca same drożyzny i wypasy bo oczytali się na maksa prasa budowlana. Więc płyta fundamentowa plus ogrzewanie podłogowe, ściana to 2 x grubość najgrubszej ściany z Kanady, do tego droga struktura na ściany i droga dachówka na dach, plus jeszcze nafaszerować dom drogimi sprawami jak pompa ciepła i rekuperacja. No i do tego żeby dom przyjechał z fabryki w elementach, więc nie ma w takim układzie mowy o przystepnej cenie. Generalnie i za 100.000 zł da się coś zbudować tj. domek na zgłoszenie 35m2 zabudowy plus antresola , ale to systemem gospodarczym bo jak z prefabrykatów i do tego drogie wykończenia jak blacha na rabek to i 200. 000 może nie starczyć. Własna robocizna i dobrem tanich materiałów da się zjechać i do 50.000 zł. Natomiasst jak chce się duże domki z wypasami i drożyzn to cena realizacji będzie odpowiednio wyższa.

Kanjri
Posts: 2
Joined: Mon 30 Nov, 2020

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by Kanjri » Wed 30 Dec, 2020

IMHO ze zjechaniem gościa, który doradzał "większą elastyczność" to się zgadzam. Z dnia na dzień nie da się całkowicie zmienić branży.
A co do kwot, to widzę, że trzeba będzie jeszcze poczekać. Do tego "bezpiecznego" ćwierć miliona jeszcze trochę brakuje, a zapowiedzi w stylu tych że odpowiednia reklama przyniesie biznesowi 70% większe zyski* zawsze są obwarowane wieloma warunkami. Na zasadzie "jak chcesz więcej wyjąć, najpierw musisz odpowiednio dużo włożyć".

star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by star » Mon 13 Jun, 2022

Witam mam zamiar założyć pompę ciepła bez fotowoltaiki. Orientuje się ktoś jakie mogą być koszta
::)

User avatar
Zytek
Posts: 47
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by Zytek » Mon 13 Jun, 2022

Koszta będą najniższe ze wszystkich dostępnych źródeł. Kluczem do najniższych kosztów jest zrobienie grubej posadzki betonowej 8-10cm i grzanie w 2T G12. Mnie ogrzanie 190m2, po ostatnich podwyżkach, do upiornych 23sC w domu, kosztowało 1600zł za cały sezon. Jak grzałem (sezon 2020/2021) do 21sC to 1250 zł. Plus 300zł CWU rocznie. Sam też nie zdecydowałem się na fotowoltaikę - nie wykluczam montażu w pryszłości, aczkolwiek na razie koszty okazały się dla mnie zbyt wysokie. Udało mi się na szczęscie zakończyć budowe, chociaż momentami bylo trudno przez podwyżki cen materiałów.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by roobik66 » Tue 14 Jun, 2022

Jeszcze raz napiszę że wywalanie grubej kasy w pompy ciepła , w ogrzewanie podłogowe, grubą płytę betonową ( nawiasem mówiąc to nie powinna być betonowa lecz anhydrytowa - żeby ogrzewanie miało jakąkolwiek sterowalność a nie reakcję 12 godzin) , to absurd w dobie nowych wynalazków jak promienniki IR czyli promienniki podczerwieni. Sam to kiedyś widziałem jak grzało ogród zimowy gdzie jedyną izolacją były 10mm szyby w ścianach i dachu. A mróz był na zewnątrz a w środku 20 stopni. Już pisałem że u siebie w domku postawiłem (można powiesić) promienniki i 25 stopni że rano gorąc nie do wytrzymania a to wszystko przy poborze mocy 550 Wat na 20 M2 i ścianie o współczynniku U 0.5, no co prawda stropy mają grubo wełny . Z tym że prawdopodobnie nie bez znaczenia jest folia alu jak paroizolacja. Naprawdę trzeba mieć za dużo pieniędzy żeby kombinować z pompami ciepła.

GretaS
Posts: 28
Joined: Thu 19 May, 2022

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by GretaS » Wed 04 Jan, 2023

Ja w ogóle uważam, że w każdym domu czy to drewnianym czy murowanym powinien być kominek na drewno. Taka prawda, jeszcze przy dzisiejszych cenach za węgiel czy niepewnych po prostu czasach. Środków dzisiaj na budowę trzeba mieć dużo, niestety...Ale.... potem przynajmniej pięknie wygląda. Tak samo warto też zadbać o ogród i pomyśleć o girlandach ogrodowych https://area-led.eu/pol_m_Girlandy-ogrodowe-249.html

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by roobik66 » Thu 05 Jan, 2023

Są projekty domków ( w zasadzie najnowsze ) zza granicy ekstremalnie tanie w budowie poprzez zastosowanie minimalistycznej czyli modernistycznej formy i maksymalnego ograniczenia zużycia materiałów i robocizny. W zasadzie są to jednak domki na wynajem czyli do tłuczenia kasy , więc trudno mówić o piękności. Jutro spróbuję wstawić chociaż prócz walorów ekonomicznych to trzeba mieć modernistyczny gust aby dojrzeć w nim piękno. Jeśli chodzi o kominki jako źródło awaryjnego chociaż ogrzewania to w wielu krajach jest to obowiązek instalacji. Się dziwię ze ABW po doświadczeniach z siecią energetyczną na Ukrainie czy chociaż ostatnią burzą śnieżną w Ameryce Północnej toleruje nachalne inicjatywy usuwania tradycyjnych źródeł ciepła z domostw.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by roobik66 » Fri 06 Jan, 2023

No nie chcę mi się jakoś załączyć to okienko odpowiedziowe z dodawaniem załączników. Ale są strony z małymi po prostu domami a przy tym najnowsze projekty są dodatkowo banalnie proste architektonicznie czyli i konstrukcyjnie. Sam z takiej strony kupiłem projekt co prawda wtedy był za 99 dolarów a dziś jest za 349 , ale nie brak tam projektów po 149 dolarów. Tylko najgorsze co można zrobić to "adaptować " te skromne domki na polską modłę styropianu zatartego szarym obleśnym klejem. Elewacja drewniana pasuje właśnie do modernistycznych domków. A zastąpienie jej tynkiem i brak obramień okiennych na elewacji niszczy resztki detalu architektonicznego i wtedy zamiast skromnego a eleganckiego domku powstanie gomułkowska nora w obrzydliwym szarym zazwyczaj rynku.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by roobik66 » Fri 06 Jan, 2023

Rozpisałem się a strony zapomniałem podać: smallhousecatalog.

Marek999
Posts: 15
Joined: Wed 29 Nov, 2023

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by Marek999 » Wed 29 Nov, 2023

Pytanie o sumę potrzebną na drewniany dom jest dość złożone i zależy od wielu czynników. Projekt i wykonanie domu zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar, standard wykończenia, i inne. Można rozważyć zaczynanie od kwoty około 100k, ale to zależy od wielu czynników, więc warto skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać dokładniejszą wycenę. Jeśli już masz pewną sumę zaoszczędzoną, to zawsze warto rozmawiać z architektem lub firmą budowlaną, aby dostosować projekt do dostępnych środków. Pamiętaj, żeby być realistycznym i mieć pewność, że stać cię na całość, z uwzględnieniem wszelkich ewentualnych niespodzianek podczas budowy.
Pozdrawiam, Marek 😊

alaops
Posts: 1
Joined: Sun 07 Apr, 2024

Re: jakie środki trzeba wygospodarować na budowę?

Post by alaops » Sun 07 Apr, 2024

Na pewno spore, koszty budowy to spory wydatek. Same materiały kosztują sporo. Jednak warto wybrać https://ceramikaoutlet.pl/outlet-plytek-czestochowa - naprawdę solidne produkty dla każdego.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”