Pękająca belka konstrukcyjna

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Krzysiek 88
Posts: 1
Joined: Tue 22 Jun, 2021

Pękająca belka konstrukcyjna

Post by Krzysiek 88 » Tue 22 Jun, 2021

Witam forumowiczów. Mam nielada problem z belką konstrukcyjną. Słyszałem 2 tygodnie temu dziwne trzaski z pod podłogi. I niestety widok nljaki zastałem był nieciekawy.. Pęknięcia na belce która trzyma domek. Domek oparty jest z jednej strony na starym betonowym fundamencie gdzie też widać spękania a z drugiej strony opiera się na 6 drewnianych słupkach zespolonych z tarasem.. Kupiłem działkę 2 miesiace temu chce na początku lipca wzmocnić słupki. Proszę powiedzcie czy będzie to miało wogole sens i czy z tą belka da coś radę zrobić.. Pęknięcia są wzdłuż ok 20 cm. W najgłębszym miejscu na ponad 2 cm (wchodzi moneta 2 zł) Belka ma grubość 9cm.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Pękająca belka konstrukcyjna

Post by Wojciech Nitka » Wed 23 Jun, 2021

Z Twojego opisu trudno cokolwiek wnioskować, chociaż wydaje się, że takie pęknięcie nie powinno mieć wpływu na nośność belki.
Może załączysz zdjęcie - całej belki i fragment z peknięciem.

Pawel1987
Posts: 1
Joined: Sat 17 Jul, 2021

Re: Pękająca belka konstrukcyjna

Post by Pawel1987 » Sat 17 Jul, 2021

Witam mieszkam z rodziną w starej kamienicy kturej stan jest bardzo zły spękania muru itp. Jakiś czas temu z wrucilem uwagę na belki nośne i slupy podporowe na strychu każda belka oraz słup posiada spękania mniejsze jak i większe belki i słupy mają wymiar 10x10cm. Większe spękania nazwijmy je głównymi występują po wszystkich 4 bokach belek oraz slupow ich głębokość wacha się pomiędzy 3 a 5cm.natomiast długość ich jest przez cały słup i belkę i nie ma krutszego niż metr. Ponad to 15 metrów obok są 3 tory kolei gdzie na okrągło jest ruch pociągów w czasie przejazdu pociągu budynek wchodzi w takie drganie że tak powiem dzwonią nam szklanki. 2 dni temu jednym z torów przejeżdżał pociąg z transportem 4 czołgów wojskowych armii USA ponad to są to transporty samochodów węgla głazów i mnóstwo zwykłej kolei. Wiem że prawo budowlane dopuszcza spękania drewna lecz nie znam się na tym i nie wiem czy mogę to gdzieś zgłosić zanim dojdzie do tragedii. Pozdrawiam i proszę o pomoc.


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”