czy drewniane ściany można tapetować?

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Isabellaa32
Posts: 3
Joined: Thu 10 Jun, 2021

czy drewniane ściany można tapetować?

Post by Isabellaa32 » Fri 25 Jun, 2021

A może są względem tego poważniejsze przeciwwskazania?
Efekty wizualne z pewnością byłyby bardzo ciekawe. Ale zastanawia mnie, czy klej - albo inna substancja w tapecie, bo są różne materiały i metody - mogłaby w jakiś sposób zniszczyć, osłabić drewno. Niekoniecznie od razu, ale na przykład przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat.
Google wyrzuca mi tapety imitujące deski i beton dekoracyjny, jak wpisuję "tapety na drewniane ściany" - no to pytam tutaj :idea:


Isabellaa32
Posts: 3
Joined: Thu 10 Jun, 2021

Re: czy drewniane ściany można tapetować?

Post by Isabellaa32 » Tue 29 Jun, 2021

EDIT
Niby proste pytanie wprost, a odzewu żadnego... Trudno, spróbuję z drugiej strony. Wybiorę sobie jakiś wzór i dopytam, czy dostępne materiały da się przykleić do ścian z drewna. Może tu wrócę z odpowiedzią, jeszcze zobaczymy.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: czy drewniane ściany można tapetować?

Post by roobik66 » Sun 04 Jul, 2021

Tapeta , zwłaszcza gładka cienka wymaga gładkiego równego podłoża. Więc na ten przykład nie ma sensu tapetować widocznej konstrukcji wieńcowej z bala. Podobnie samo podłoże z deski nawet równej i struganej się nie sprawdzi. Natomiast idealnym podłożem pod wszelkie tapety jest płyta gipsowo-kartonowa niezwykle popularna w budownictwie drewnianym. I na szczęście nie wykazująca istotnych ruchów cenowych (obym nie zapeszył). Ale kiedyś było takie pisemko budowlane Domowy Fachowiec i utkwiło mi w pamięci że podawała tam instrukcja tapetowania metodę przygotowania podłoża drewnianego pod tapetę poprzez przybicie tektury introligatorskiej za pomocą ocynkowanych papiaków. Nie przerabiałem tego w praktyce ale wydaje się że to może mieć ręce i nogi. Przy czym jak już to tektury trzeba szukać w jakiejś hurtowni (w detalu np. sklepy artystyczne wcale nie jest tania. Używa się tego w budownictwie do szablonów trepów schodowych) i celować w duże arkusze .


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”