Dziury w płycie OSB na poddaszu w podłodze

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Fotourszula
Posts: 11
Joined: Sun 02 Jan, 2022

Dziury w płycie OSB na poddaszu w podłodze

Post by Fotourszula » Fri 04 Feb, 2022

Dzień dobry, zarówno konstrukcja domu jak i podłoga na poddaszu z płyty OSB 22 mm zostały zrobione początkiem sierpnia 2021 r. Do grudnia stał sam szkielet pokryty membrana dachową, płyta poszycia została zrobiona końcem grudnia. Początkowo wszystko było ok, natomiast niedawno w styczniu pojawiły się dziury w podłodze. Dziury są niewiele większe niż 5zl ale są dość głębokie i płyta w tych miejscach kruszy "się wgłąb". Wysyłałam w zeszły poniedziałek zdjęcia do wykonawcy i pytałam co z tym zrobić ale nie otrzymałam odpowiedzi. Czy dziury mogły powstać na skutek wilgoci i czy da się to jakość naprawić, zabezpieczyć czy całe płyty powinny zostać wymienione? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Attachments
IMG_20220130_144540_copy_2604x2604_1_copy_1041x1041.jpg
IMG_20220130_144636_copy_2604x2604_copy_1041x1041.jpg


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dziury w płycie OSB na poddaszu w podłodze

Post by toja » Fri 04 Feb, 2022

Trudno spekulować nt. przyczyn, ale to powinno zostać wymienione.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Dziury w płycie OSB na poddaszu w podłodze

Post by roobik66 » Mon 07 Feb, 2022

Te dziury, fachowo mówiąc otwory są zgodne z instrukcją fabryczną wykonywania ślepej podłogi z płyty OSB. Ot po prostu dopóki nie jest gotowy dach to trzeba się liczyć z tym że deszcz znajdzie się na podłodze, i trzeba zrobić otwory aby sobie woda spłynęła. Z tym że robienie tych otwór przy narożnikach i krawędziach to może rzeczywiście nie jest najlepszy pomysł. W praktyce to się otwory odwadniające robi po pierwszym deszczu w miejscach gdzie są "najgłębsze kałuże". A naprawdę to niemal nigdy nie zachodzi przy rogach i krawędziach.


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”