Usztywnienie wiaty

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
maciejczapla
Posts: 3
Joined: Mon 09 Jan, 2017

Usztywnienie wiaty

Post by maciejczapla » Mon 08 Aug, 2022

Dzień Dobry,

Forum śledzę od 6 lat gdy budowałem szkieleciaka.

Teraz mam prośbę o pomoc i poradę . Popełniłem taka oto wiatę o wymiarze między słupami 5x5.7.

Mam mały problem dotyczący chwiania się wiaty na boki, gdy pchamy wiatę od przyszłej rynny do "kalenicy " wiata cała pracuje.

W planach mam jeszcze miecze na środkowych słupach oraz jak widać dodatkowy słup na tyle z mieczami.

Co może dodatkowo usztywnić wiatę by nie pracowała na boki? Jakieś wskazówki ?

Pchając od czoła wiata sztywna.

W załączeniu zdjęcie wykonania.
Attachments
IMG_20220808_071524.jpg
IMG_20220808_071440.jpg


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Usztywnienie wiaty

Post by roobik66 » Wed 14 Sep, 2022

Tego typu konstrukcje jakby to powiedzieć wolnostojące ramowe to się powinno robić na miecze montowane na gniazdo/czop i kołkowanie . Same podstawy słupów muszą być bardzo stabilne. Takie mieczowanie na wkręty jest złudzeniem i zawsze się to będzie bujać . Gdyby to było dowiązane do ściany budynku i pokryte na dachu płytą OSB lub deskowaniem pióro/wpust to i bez pseudo mieczy by było nie bujające się. A tak jak teraz to albo wymienić mieczem na takie z prawdziwego zdarzenia , albo dostawić do wiaty jakiś domek gospodarczy nawet jakiś wąski z pełnym poszyciem płytowym który "złapie" ta wiatę i nie powinna się wtedy bujać.

Marek999
Posts: 15
Joined: Wed 29 Nov, 2023

Re: Usztywnienie wiaty

Post by Marek999 » Tue 12 Dec, 2023

Hej,
Widzę, że masz problem z chwianiem się na boki. Miecz na środkowych słupach to dobry pomysł, ale równie ważny będzie miecz na dodatkowym słupie na tyle. Dodatkowo zastanów się nad solidnym połączeniem słupów z belkami dachowymi, to też powinno pomóc w usztywnieniu konstrukcji. Możesz również rozważyć dodanie krzyżulców lub kątowników, by zwiększyć sztywność wiaty. Nie zapomnij o solidnych podporach na dole słupów.
Pozdrawiam, Marek 😊


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”