Odstep belek stropowych a podloga z OSB

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
pietras1239
Posts: 1
Joined: Wed 24 Jan, 2024

Odstep belek stropowych a podloga z OSB

Post by pietras1239 » Wed 24 Jan, 2024

Witam,
Mam pytanie , chce zagospodarowac poddasze na dodatkowe pomieszczenie w pelni uzytkowe , sala zabaw dla dzieci czy tez dla rodziny . Drewniane Belki stropowe sa rozstawione w zakresie od 69cm do 90 cm(w 3miejsach). Pomieszczenie ma wymiar 7mx10m. POdloga bedzie zbudowana z plyt OSB . Obecnie przed polozeniem OSB wysokosc do sufitu ma 230cm i nie chce zmniejszac tej wysokosci przez polozenie legarow na belkach stropowych a na to OSB i moje pytanie brzmi czy jest koniecznosc montazu legarow na belkach stropowych w mniejszych odstepach (do 60cm) czy tez te 3 miejsca gdzie odstep jest 90cm wytrzymaja intensywne uzytkowanie pomieszczenia na samej plycie OSB powiedzmy 2x15mm? Jesli jest koniecznosc legarow to jak to zrobic zeby nie zwiekszac wysokosci podlogi ?Dzieki z gory za konstruktywne rozwiazania.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Odstep belek stropowych a podloga z OSB

Post by Wojciech Nitka » Wed 24 Jan, 2024

Witam,
nikt, bez wglądu w projekt i bez obliczeń statycznych raczej nie podejmie się udzielenia rzetelnej informacji.
Proszę skontaktować się z projektantem konstruktorej, który powinien udzielić wiarygodnej informacji.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Odstep belek stropowych a podloga z OSB

Post by roobik66 » Sun 11 Feb, 2024

Jaki jest przekrój tych belek? Czy a rozpiętość 7 m jest podparta ścianą nośną ? Minimalny przekrój belek na użyteczne poddasze to 4 x 18.5 cm przy rozstawie max 60 cm w osiach. No i przy uwzględnieniu że jedy ścianą nośna. Legary to są właśnie belki. A stosowanie OSB 2 x 15 mm jest bez sensu przy takim rozstawie. Ślepa podłoga musi mieć minimalną grubość 18 mm a przy rozstawie 60 cm 22 mm. Druga warstwę na klej i wkręty daje się pod płytki wtedy gr. Tej 3 gier warstwy to 12mm. Te kombinacje z łatami tylko podniosą podłogę a oszczędności finansowych per saldo nie będzie bo ani suche porządne laty tanie nie będą a i samo sir nie zrobi. Jął już to lepiej dać grubsza OSB 25mm mimo dużego odpadu z powodu niemodularnosci rozstawu belek. 90 cm rozstawu to już nie wchodzi w grę. Nawet takiej grubej 38 mm OSB się w Polsce nie dostanie. To już lepiej zamówić deski z litego drewna na pióro wpust lub obce pioró grubości nie mniejszej niż 35 mm.

Mateusz199
Posts: 6
Joined: Fri 08 Mar, 2024

Re: Odstep belek stropowych a podloga z OSB

Post by Mateusz199 » Fri 08 Mar, 2024

myślę, że niekoniecznie musisz instalować legary na tych belkach stropowych w mniejszych odstępach. Te trzy miejsca, gdzie odstęp jest większy, powinny sobie poradzić z intensywnym użytkowaniem pomieszczenia na płycie OSB. Jeśli boisz się o wytrzymałość, możesz też zastosować dwie warstwy OSB po 15 mm każda. Co do tego, jak to zrobić, żeby nie podwyższać podłogi, myślę, że musisz dobrze ustawić te belki stropowe i OSB na nich, żeby wszystko było na jednym poziomie. To może wymagać trochę planowania i precyzji, ale myślę, że da się to zrobić.
Pozdrawiam, Mateusz 😊

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Odstep belek stropowych a podloga z OSB

Post by roobik66 » Mon 25 Mar, 2024

Panie Mateuszu się Pan myli . Widziałem takie przypadki gdzie przy nierównomiernie (co to byl w ogóle za projekt i projektant) rozstawionych belkach stropowych ślepa podłoga wraz z deska barliniecką na wierzchu się w tym miejscu ugina . I jeszcze jakiś pseudo fachowiec "zapomniał" zrobić szczeliny dylatacyjne między płytami ślepej podłogi przez co wszytko przeraźliwie skrzypi przy chodzeniu. A dawanie płyty 2-warstwowo to niby co ma wnosić. To nie jest to samo co 1- gruba płyta.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”