Czy warto kupić używany dom szkieletowy i jak sprawdzić jego

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Magda M
Posts: 2
Joined: Mon 13 Nov, 2006
Location: Warszawa

Czy warto kupić używany dom szkieletowy i jak sprawdzić jego

Post by Magda M » Mon 13 Nov, 2006

Właśnie jestem w trakcie poszukiwania domu i znalazłam dom w pożądanej przez mnie lokalizacji, ale wykonany w technologii szkieletowej z dachówką bitumiczną i tynkiem zewnętrznym. Nie rozważałam wcześniej takiego zakupu, ale po przejrzeniu kilku artykułów i list dyskusyjnych nie wydaje mi się to złą propozycją. Mam jednak następujące pytania:

1. Czy możliwe jest dokonanie rzetelnej, prawidłowej i przy tym mało inwazyjnej wyceny gotowego i używanego domu (12 lat)? Jaki jest ewentualny koszt takiej wyceny? Powiedzmy, że nie interesuje mnie jak ciepłoprzepuszczalność, bo to łatwo zweryfikuję rachunkami. Ale boję się, żeby mi dom nie zgnił/spalił się/itp., kiedy będę musiała przeprowadzić generalny remont itp.

2. Czy możliwe jest oszacowanie wartości odtworzeniowej takiego domu przez rzeczoznawcę? Czy też estymację ile by kosztował taki sam nowy dom w tej chwili? Bo działkę i amortyzację to mi łatwo wycenić.

3. Jeżeli ktoś może mi polecić rzeczoznawcę to prosiłabym, może być na priva.

4. Ponieważ na wartość domu zdecydowanie składa się cena możliwa do uzyskania podczas sprzedaży, to jestem ciekawa czy ktoś ma doświadczenia jak reaguje rynek, gdy się potem sprzedaje domy drewniane? Wydaje mi się, że występuje istotna redukcja ceny w stosunku do domu murowanego wybudowanego za te same pieniądze. Może kolejny, istotny minus.

Oczywiście, że moje pytania nie są fachowe, ale dlatego chcę kupić dom, a nie wybudować. Nie zauważyłam takiego wątku na forum, a myślę, że powinien być interesujący dla osób chcących wybudować taki dom, szczególnie na wypadek wymuszonej (odpukać) sprzedaży w przyszłości.

Pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 14 Nov, 2006

Zanim zaczniesz dokonywać wyceny budynku, proponuję wykonać ocenę techniczną budynku. To pozwoli Ci ocenić stan techniczny i ... zastanowić się czy warto budynek kupować. Ocenę techniczną, odpoiwedniemu rzeczoznawczy, możesz zlecić wspólnie ze sprzedającym - płacicie po połowie, albo - płaci sprzedający kiedy opinia wypada niekorzystnie lub płaci kupujący kiedy ocena budynku wypada pomyślnie.

W tym wszystkim jednak ważne jest jaka firma budowała dom, z jakiego drewna stawiano konstrukcję, w jaki sposób aplikowano styropian na poszycie ścian. Jest też wiele innych punktów na które przy wykonywaniu opinii należałoby zwrócić uwagę.

Co do wyceny, proponuję zatrudnić osobę, które zna wymogi technologii budownictwa szkieletowego. To wazne dla rzetelenie wykonanej wyceny. Ale z tym to chyba nie będzie takie łatwe.

Magda M
Posts: 2
Joined: Mon 13 Nov, 2006
Location: Warszawa

Post by Magda M » Tue 14 Nov, 2006

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jeżeli chodzi o wykonawcę to jest problem, bo osoba budująca dom sama nadzorowała budowe po wieloletnim pobycie w Stanach i pracy na takich budowach, więc ocena przez jakość wykonawcy jest bardzo trudna.

Poza tym dom był oddany w 1994 czy w ogóle wtedy można było dostać dobrej jakości materiały? Wiem, że dachówka, czy też gont był sprowadzany z Kanady, ale to też wiele mi nie mówi. Poza tym mam znajomego, który kupił dom używany, szkieletowy z 1997 roku i bardzo chwali, ale nie brał rzeczoznawcy.

Zależy mi na specjaliście, który się zna na wycenie szkieletowej, ale nie wiem jak nawet podejść do poszukiwań? Czy osoba budująca takie domy, z firmy o dobrej reputacji mogłaby wykonać taką wycenę? Jeżeli tak, czy Ty bądź którykoliwek z forumowicze mogli by mi polecić kogoś? Dom jest w Warszawie.

Pozdrawiam


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”