domek z drewna

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
musiak
Posts: 5
Joined: Sat 20 Jan, 2007

domek z drewna

Post by musiak » Sat 20 Jan, 2007

po przeczytaniu waszej dyskusji jestem w kropce i dalej nie wiem czy wybrać domek drewniany czy murowany, pragnę uzyskać konkrentą informacje chce budować dom oczywiście bede brała kredyt i później długo spłacała więc ten mój wymarzony domek ma być na bardzo bardzo długie lata. Nie może się rozpaść po wietrzyku wiejącym 200/h i nie mogą go zjeść robaki, no i oczywiście ma być przytulny ciepły energooszczędny.
Więc jaki murowany czy drewniany .Pozdrawiam i czekam na konkretne informacje .


zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

future

Post by zxr » Sat 20 Jan, 2007

Jedna rada, z mojego doświadczenia...

Nie budujcie domów na "całe życie" - nie warto! Budujcie domy na 5-10lat, później, kiedy sytuacja Waszej rodziny się zmieni lepiej kupić/wybudować inny, który lepiej będzie spełniał aktualne potrzeby. No i będzie bardziej nowoczesny.

To, że bierzemy kredyty na 30 lat, w niczym nie przeszkadza. Można, i sprzedawać, i kupować domy z obciążoną hipoteką. To zupełnie normalne.
Sprzedając - część kasy dostaje bank (wg zadłużenia), a cześć my.
Kupując - cześć kasy wpłacamy bankowi właściciela, a część właścicielowi.
Oczywiście wpłacana kasa może pochodzić częściowo od nas, a częściowo od naszego banku.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 20 Jan, 2007

Domu, nawet w młodym wieku, nie buduje się "na lata". Każdy dom - czy ten murowany czy ten drewniany - za trzydzieści-czterdzieści lat nie będzie spełniał już, w żadnym stopniu, oczekiwań tych, którzy go postawili.

Czy wyobrażasz sobie dziś kupno domku, który był wybudowany np. za czasów Gierka, no powiedzmy 30 - 40 lat temu? Niestety, mało ludzi sobie wyobraża kupno takiego domu. Dlaczego ? Taki dom wymaga:
- wymiany pokrycia dachu, a może i całej konstrukcji,
- docieplenia zewnętrznego,
- wymiany stolarki okiennej napewno, a może i drzwiowej,
- wymiany podłóg,
- wymiany białego montażu,
- wymiany instalacji wodnokanalizacyjnej i elektrycznej.
Jednym słowem oprócz fundamentów, murów i stropów - wszystko nadaje się do wymiany. A jak układ powierzchni nie będzie Ci odpowiadał - trzeba będzie wyburzyć i stawiać na nowo ścianki działowe. Czy nie lepiej zatem wyburzyć cały dom i postawić na nowo? Pewno że lepiej, tylko że wysypiska nie chcą przyjmować gruzu.

Niestety, to samo dotyczy domów szkieletowych. Z tą jednak różnicą, że wysypiska przyjmują odpady płyt gipsowych czy dachówek bitumicznych. Domy drewniane mają jeszcze jeden plus - po rozbiórce konstrukcja może służyć do rozpalenia grilla.

kombi
Posts: 53
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by kombi » Sat 20 Jan, 2007

to było dobre TO BYŁO DOBRE przedostatni post p .WOJTKA ostatnie całe zdanie

slawcio
Posts: 3
Joined: Fri 02 Feb, 2007

Post by slawcio » Fri 09 Feb, 2007

no tak, ale zasadnicze pytanie (drewniane czy murowane) zostaje bez odpowiedzi.
pozdr.

zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

Post by zxr » Fri 09 Feb, 2007

Drewniany czy murowany?
1. Drewniany można budować poza klasycznym sezonem budowlanym i to jest powód mojego wyboru.
2. Drewniany (gotowy) można zmontować w 3 dni, wykończyć nawet w miesiąc.
3. Drewniany może być - bez większych problemów - ponadstandardowo ciepły.
4. Drewniany, kiedy się znudzi, można spalić w kominku.

Pozostałe argumenty przemawiają za murowanym, np:
1. Ekip robiących domy murowane jest kilkadziesiąt razy więcej, więc jest przestrzeń negocjacyjna i można dom murowany w dobrym standardzie wybudować taniej.
2. Dom murowany łatwiej i drożej można sprzedać, bo ludzie w większości lepiej go postrzegają.
3. Dom murowany nie "pęka" w wyniku pracy szkieletu. Być może jest to wynik doboru materiałów i jakości wykonania, ale nie kupujemy ideału, tylko realny produkt istniejący na rynku. De facto nigdy nie mamy gwarancji jakie drewno montowane jest w naszym domu (chyba, że wszystko robimy sami). Natomiast materiały do domu murowanego są standaryzowane, o powtarzalnej jakości.
4. Zalanie domu w wyniku awarii nie rujnuje pomieszczeń - po prostu wysychają.
5. Jeśli są hałaśliwe dzieci, to w murowanym łatwiej odizolować się od tego hałasu - przewaga betonowego stropu nad drewnianym. I znów, pewnie w "idealnym" domu drewnianym ten argument odpadnie, ale mamy takie domy jakie mamy - poza tym "idealny" dom drewniany kosztuje dużo więcej od dobrego murowanego, wystarczy spojrzeć na ofertę firmy np.Haas.
...i jeszcze parę innych.

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Fri 09 Feb, 2007

1.Dom szkieletowy będzie droższy w budowie ponieważ stawiasz mu o wiele wyższe wymagania niż murowanemu. Ładujesz 30 cm wełny w ściany, 50cm w sufit, okna trójszybowe, rekuperator to nic dziwnego, że Ci drogo wychodzi. Nie porównuj "ideału" z "realnym produktem na rynku".
2.Ściany domów murowanych też pekają, szczególnie na użytkowych poddaszach ze względu na ciężką drewnianą konstrukcję więżby dachowej.
3.W przypadku zalania dom drewniany się nie zawali, poprostu trzeba go wyremontować tak samo jak każdy inny. No, jeden warunek, że wilgoć nie może działać długotrwale.
4.Co do jakości materiałów to wolałbym gwarantować za naturę niż za wytwór ludzkiej ręki.
5.Moje refleksje na temat akustyki stropu są następujące: mieszkam w domu murowanym wybudowanym 80 lat temu. Strop między parterem, a piętrem jest wykonany z drewna rozbiórkowego. Mimo to nie mam problemu z hałasem u sąsiadów, nie słychać kroków, nie trzeszczy podłoga, nie słychać nawet głośnej muzyki. Sądzę, że wykonanie dobrego stropu jest możliwe tylko trzeba wiedzieć jak.
Pozdrawiam, Michał.

zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

Post by zxr » Sat 10 Feb, 2007

Michał G. wrote:1.Dom szkieletowy będzie droższy w budowie ponieważ stawiasz mu o wiele wyższe wymagania niż murowanemu. Ładujesz 30 cm wełny w ściany, 50cm w sufit, okna trójszybowe, rekuperator to nic dziwnego, że Ci drogo wychodzi. Nie porównuj "ideału" z "realnym produktem na rynku".
Porównuję ceny parterowego standardowego domu drewnianego (choćby Haas, Unibud >3100/m2) i standardowego murowanego: 2200/m2 Ytong HS-Solid Szczecin, 2525/m2 Ytong Esc, 2300/m2 gazobeton+styropian.
Michał G. wrote:2.Ściany domów murowanych też pekają, szczególnie na użytkowych poddaszach ze względu na ciężką drewnianą konstrukcję więżby dachowej.
Faktycznie, na styku konstrukcji drewnianej i murowanej poddasza faktycznie są pęknięcia, ale to właśnie konstrukcja drewniana odpowiada za te pęknięcia.
Poza tym proponuję domy parterowe - nie ma pęknięć, nie ma schodów, nie ma niepełnowartościowych wysokościowo pomieszczeń.
Michał G. wrote:4.Co do jakości materiałów to wolałbym gwarantować za naturę niż za wytwór ludzkiej ręki.
Zacytuję opinię jednego z internautów o pewnej dość znanej firmie: wczoraj drewno w lesie, a dzisiaj w twoim domu. ;)

mialy33
Posts: 5
Joined: Wed 21 Feb, 2007

Post by mialy33 » Wed 21 Feb, 2007

Nie zgadzam się z opinią iż nie wiesz skąd drewno.....możesz spokojnie zażądać tego od firmy wykonawczej choćby w postaci certyfikatu na drewno itd..(wiem ze nie wszystkim to może wystarczyć ale można np podjechać na hale produkcyjna sprawdzić wilgotność drewna (urządzenia do tego typu testów nie są wcale drogie), zobaczyć czy jest strugane fazowane itd... także jakość materiałów można jak najbardziej sprawdzić.
Jeżeli chodzi o pękanie to jeśli się nie mylę to technologie mokre są odpowiedzialne za pękanie np. tynków (wysychanie a co za tym idzie kurczenie się np tynku, betonu – materiałów mokrych), a problem ten w szkielecie jest naprawdę zminimalizowany - tak przynajmniej wynika z moich obserwacji na budowach. A co do cen to powiem tyle... mój wujek właśnie buduje dom murowany i cena (jeszcze nie skończył budowy) przekroczyła juz o ponad 20tyś cenę którą oferowała mu za ten sam stan firma budująca w szkielecie (cena wpisana w umowie, stan wykończenia bardzo dokładnie sprecyzowany).
No i trzeba wszystko dobrze kalkulować, czyli swój czas, telefony, dojazdy itd. zazwyczaj w murowanych nikt tego nie liczy, a są to ważne koszty zwłaszcza jak np. ma się 3 ekipę murarzy na budowie… także co do tego co jest tańsze byłbym mocno ostrożny.

GG 1409208



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”