Wojtku, czy uważa Pan ... ???

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Wojtku, czy uważa Pan ... ???

Post by rafal.focus » Sun 03 Jun, 2007

...że wiatroizolacja na której jest napisane "DACHOWA!" nadaje się do przykrycia ścian i czy jest różnica w położeniu jednych kawałków tej foli na ścianie raz napisem do góry raz w dół? Może dla niektórych to banalne ale właśnie oglądam zdjęcia z budowy i zaczęło mnie to bardzo zastanawiać. Czy może byś to przyczyną w późniejszym terminie tzn.( po zrobieniu tynku akrylowego na zewnątrz i ociepleniu wełną min. w wewnątrz + ubranie paroizolacji) powstania jakiegoś grzyba, pleśni na konstrukcji budynku? Czy może to spowodować jakieś większe konsekwencje, pomijam fakt (w tym momencie) że ta wiatroizolacja nie jest "naciągnięta" do wewnątrz domu w otworach okiennych. Byłbym niezmiernie wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
P.S.
Dla pomocy w odpowiedzi mogę przesłać te właśnie zdjęcia na forum.


Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Sun 03 Jun, 2007

Na sciany zewnetrzne budynku nie ma potrzeby stosowania zadnych folii poroizolacyjnych. Sciany to nie dach mimo,ze podobnie wyglada ten temat. Sciany zewnetrzne izolujemy od wiatru,wilgoci i mozemy do tego uzyc tez plyte gipsowokartonowa.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

chodziło mi o wiatroizolację a nie paroizolację

Post by rafal.focus » Sun 03 Jun, 2007

Wiatroizolację pod styropianem na zewnątrz domu. Czy może mieć wpływ nieregularne ułożenie jej tzn. raz napisem na dół raz do góry, dodatkowo "ciachanie "ekstra kawałków i przyczepianie łatek zamiast w całości rozwijając kręcić dookoła budynku. więc nie chodziło o paroizolację.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

jak ta ściana ma oddychac??!!!

Post by rafal.focus » Mon 04 Jun, 2007

Witam ponownie. Jak ma "oddychac" ściana która zaczyna sie listwą prowadzącą a nie ma w niej "wywietrzników", a te które są -oczywiście pozapychane klejem i tynkiem akrylowym. W w tym przypadku wydaje mi się że nawet nie miało sensu ubieranie styropiany ryflowanego na ścianę. Następną sprawą jest fakt że mamy zrobioną całą konstrukcję z mokrego drewna i w tym momencie są belki konstrukcyjne tak spękane że w niektóre miejsca (pęknięcia) mozna wcisnąć palce (dom stoi 2 miesiące). Wydaje mi sie że błędów moglibyśmy wytknąć o wiele więcej ale czekamy na ekspertyzę pewnych fachowców.

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Mon 04 Jun, 2007

Do znudzenia jest tu powtarzana informacja, że z mokrego drewna nie wolno budować, że nie jest obojętne którą stroną układamy wiatroizolację, że przestrzeń pod styropianem musi być wentylowana! I co!? Groch o ścianę. Biorą się za budowanie partacze, a naród grzecznie wypłaca im pieniążki.
Rafal. focus jeśli to co napisałeś jest prawdą to szczerze Ci współczuję. Koniecznie skontaktuj się ze specjalistą może uda się rozwiązać Twoje problemy. Najistotniejsze to wysuszenie całej konstrukcji przed zamknięciem jej od wewnątrz.To może potrwać, ale na pewno jest konieczne.
Powodzenia,
Michał

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wojtku, czy uważa Pan ... ???

Post by Wojciech Nitka » Tue 05 Jun, 2007

rafal.focus wrote:...że [...] "DACHOWA!" nadaje się do przykrycia ścian i czy jest różnica w położeniu jednych kawałków tej foli na ścianie raz napisem do góry raz w dół?.
To ze strony producenta folii Dachowa.

"Wysokoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia do izolacji dachów
DACHOWAtm to wysokiej klasy powłoka do stosowania jako jedna z niezbędnych warstw w konstrukcji dachu. Z punktu widzenia składu i budowy jest to wielowarstwowa włóknina polipropylenowa. Wśród materiałów dekarskich należy ją sklasyfikować jako Wysokoparoprzepuszczalną Folię Wstępnego Krycia. Oznacza to, że umieszcza się ją bezpośrednio na izolacji termicznej (na styk).

Folia DACHOWAtm reguluje procesy związane ze skraplaniem się pary wodnej i gromadzeniem się skroplin gdyż jest tak zbudowana, że nie przepuszcza wody, doskonale zaś przepuszcza parę wodną. A zatem woda, która dostałaby się pod pokrycie dachowe nie zawilgoci więźby ani izolacji lecz spłynie po folii. Z drugiej strony, para wodna swobodnie wydostaje się przez folię na zewnątrz, nie gromadząc się w termoizolacji. Dlatego tak ważnym parametrem jest wysokanparoprzepuszczalność pary wodnej.."

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: jak ta ściana ma oddychac??!!!

Post by Wojciech Nitka » Tue 05 Jun, 2007

rafal.focus wrote:Jak ma "oddychac" ściana która zaczyna sie listwą prowadzącą a nie ma w niej "wywietrzników", a te które są -oczywiście pozapychane klejem i tynkiem akrylowym. W w tym przypadku wydaje mi się że nawet nie miało sensu ubieranie styropiany ryflowanego na ścianę. Następną sprawą jest fakt że mamy zrobioną całą konstrukcję z mokrego drewna i w tym momencie są belki konstrukcyjne tak spękane że w niektóre miejsca (pęknięcia) mozna wcisnąć palce (dom stoi 2 miesiące). Wydaje mi sie że błędów moglibyśmy wytknąć o wiele więcej ale czekamy na ekspertyzę pewnych fachowców.
Przerażasz. Jaka to firma buduje jeszcze z drewna mokrego? Może ostrzeżesz inyych Forumowiczów, by nie zadawali się z "Twoją" firmą? A wyniki "pewnych fachowców" opublikujesz?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 07 Jun, 2007

Avecbud wrote:Na sciany zewnetrzne budynku nie ma potrzeby stosowania zadnych folii poroizolacyjnych. Sciany to nie dach mimo,ze podobnie wyglada ten temat. Sciany zewnetrzne izolujemy od wiatru,wilgoci i mozemy do tego uzyc tez plyte gipsowokartonowa.
Masz i nie masz racji. Można oczywiście folii wiatroizolacyjnej nie stosować, ale to zależy od zastosowaych materiałów na poszycie ścian i zasad ich montażu.

Np w ostatnim okresie spotkałem w Dani takie rozwiązanie - na poszycie zastosowao płyty pilśniowe porowate z warstą bitumu na zewnątrz, a wszystkie połączenia uszczelniono akrylem.


Image Image Image

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Zgadza sie Wojtku. Ja stosuje takie plyty na sciany w Norwegii przy budowie domoww juz od 3 lat. Jest to plyta gr. 22mm nasycona bitumem o nazwie Hunton, oprocz tego izoluje sie wszystkie narozniki i otwory okienne jak i drzwiowe papa izolacyjna. Pape taka mozna swobodnie zastosowac na wiatroizolacje jak kazdy inny material, ktory nie lapie wilgoci. Styki takiej plyty uszczelnia sie tylko w miejscu styku z rama okienna i drzwiowa.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

sciana zamknięta jak "konserwa"????

Post by rafal.focus » Thu 14 Jun, 2007

Czy uważacie ze ściana w środku tj. [ paroizolacjia, krokwie, wełna ,zamknięte płytą OSB od zewnątrz] czy tam naprawdę ma nie dochodzić żadne powietrze ania nic podobnego, że ma być jak "konserwa zamknięte"?, to po co jest na zewnatrz (za płytą OSB) wiatroizolacja która ponoć ma za zadanie wypuszczać parę na zewnątrz, i jak ona ma wypuścić tą parę jak na niej jest styropian i tynk akrylowy? czy macie jakiś schemat do podglądu jak to wszystko ma, miałoby wyglądać??

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: sciana zamknięta jak "konserwa"????

Post by Wojciech Nitka » Thu 14 Jun, 2007

rafal.focus wrote:Czy uważacie ze ściana w środku tj. [ paroizolacjia, krokwie, wełna ,zamknięte płytą OSB od zewnątrz]
Zanim będę mógł Ci odpowiedzieć na powyższe pytanie zrób rachunek sumienia i ustal sam ze sobą - czy chodzi Ci o ścianę "w środku" czy na zewnatrz (o jaką ścianę Ci chodzi - zewnątrzną czy wewnętrzną? - na tej ostatniej nie kładzie sie folii paroizolacyjnej ), czy o połać dachu - bo krokwie są w dachu a nie w ścianie.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

pomijam ścianki działowe...

Post by rafal.focus » Sat 16 Jun, 2007

...chodzi o ścianę zewnętrzną.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 16 Jun, 2007

Image Image

Załączam dwa rysunki, które w jasny sposób winne pomóc Ci zobrazować system elewacyjny z tynkiem na styropianie.
Pierwszy rysunek - pokazuje styropian klejony do płyty poszycia. Nie stosuje się w tym przypadku folii wiatroizolacyjnej. Ten system w zasadzie został wyeliminowany z rynku, jako że okazał się w dużym stopniu szkodzący budownictwu drewnianemu: otóż woda, która dizęki nieszczelnościom powłoki wpłynęła pod styropian nie miała możliwości wypłynięcia czy odparowania. Zostawała zatem pod styropianem i ... doprowadzała do drestrukcji drewnopochodną płytę poszycia. Lekarstwem na to rozwiązanie było stosowanie styropianu ryflowanego.

Drugi rysunek - nowy system zapobiegajacy niszczeniu drewnopochodnej płyty poszycia; na płytę poszycia montuje się folię wiatroizolacyją a na nią styropian ryflowany mocowany mechanicznie na kołaki a nie klejony. Takie rozwiązanie pozwala wyprowadzić na zewnątrz lub na odparowanie wody, która wdostanie się pod warstwę styropiainu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj:
- http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=19_eifs
- http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=29-30_eifs
- http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=21-22_eifs



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”