Czy można przyspieszyć wywietrzenie zapleśniałej konstrukcji

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Czy można przyspieszyć wywietrzenie zapleśniałej konstrukcji

Post by rafal.focus » Tue 05 Jun, 2007

Witam. Jak na razie nie otrzymałem żadnej konkretnej odpowiedzi co do poprzednich moich pytań ale... Czy można przyspieszyć w jakiś sposób (pomóc) wywietrzeniu i przy okazji osuszeniu konstukcji domku z którego zerwałem już wełnę i paroizolację, w wielu miejscach są duże skupiska pleśni o różnym zabarwieniu i drewno konstrukcyjne z wilgotnością od 20% do ponad 30%. Właściwie Panie Wojtku dlaczego nie dostałem żadnej odpowiedzi od Pana? Pozdrawiam


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 06 Jun, 2007

Nie znam dokladnie sytuacji wiec ujme dosc ogolnie.

Jesli konstrukcja jest "mokra", to dla ratowania jej musisz ja odkryc w calosci pozostawiajac tylko plyte osb i wiatroizolacje na scianach zewnetrznych. W calym budynku musi byc jak największy przeplyw powietrza tzw. przeciag. Na elementy majace oznaki plesni lub grzybow nalezy zastosowac odpowiednie srodki do ich zwalczenia. W niektorych miejscach moze zajsc koniecznosc wymiany elementow - zalezy od ich rzeczywistego stanu. Nalezy dokonac pomiaru wilgotnosci drewna w wielu punktach i sprawdzac co jakis czas. Cieply okres letni moze pomoc w przesuszeniu konstrukcji, ale niesie tez ryzyko jej uszkodzenia w wyniku odksztalcania sie drewna. Bezwzglednie nie mozesz dopuscic do wysokiej temperatury wewnatrz, a taka sytuacja moze miec miejsce podczas upalow. Zbyt szybkie wysuszanie sie drewna naruszy konstrukcje.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Wed 06 Jun, 2007

Jest jedno wyjscie z tej sytuacji.Zburzyc i postawic nowa chate ale z prawdziwych materialow a nie kombinowanych.Plesni i stechlizny sie nie zlikwiduje a najlepiej powierzyc budowe firmie ,ktora naprawde sie zna ,na budowie i wlasciwej izolacji budynku Panowie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 Jun, 2007

Avecbud wrote:Jest jedno wyjscie z tej sytuacji.Zburzyc i postawic nowa chate
Proponuje zejsc na ziemie i postawic sie w sytuacji czlowieka, ktory wydaje czesto wszystkie oszcednosci zyciowe i pozycza fundusze na budowe.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Bardzo chetnie pomoglbym temu Panu ale niestety sa to skutki budownictwa chalupniczego . Z przykroscia musze stwierdzic ,ze nie ma chyba w Polsce firmy, ktora znalaby zagadnienia budownictwa szkieletowego a co najistotniejsze w tym wszystkim jest, to IZOLACJA I WENBUDOWATYLACJA I BUDOWA FUNDAMENTOW.
Nie poblazam takim uchybieniom i sam buduje domy w Norwegii od 4 lat pod nadzorem komisji budowlanych,wiec tematy wszystkie raczej mam w malym palcu. Powodzenia zycze w odbudowie tego co zniszczone.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Bardzo chetnie pomoglbym temu Panu ale niestety sa to skutki budownictwa chalupniczego. Z przykroscia musze stwierdzic, ze nie ma chyba w Polsce firmy, ktora znalaby zagadnienia budownictwa szkieletowego, a co najistotniejsze w tym wszystkim jest, to IZOLACJA I WENTYLACJA I BUDOWA FUNDAMENTOW.
Nie poblazam takim uchybieniom i sam buduje domy w Norwegii od 4 lat pod nadzorem komisji budowlanych, wiec tematy wszystkie raczej mam w malym palcu. Powodzenia zycze w odbudowie tego co zniszczone.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 07 Jun, 2007

Czyli w sumie wyburzylbys wszystkie domy po przejsciu huraganu "Katrina" w US. :)
Pod tym linkiem http://www.woodinfo.org/MoldLinks.htm znajduja sie informacje na ten temat. Czesc jest juz niestety nieaktywna.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Huragan a wystepowanie plesni co jest efektem zlej wentylacji i izolkacji budynku to dwie rozne katastrofy. Plesn to stechlizna, ktorej nie zwalczy sie prostymi sposobami. Nie powinna miec miejsca w dobrze wybudowanym domku. Wiaze sie to praktycznie z rozebraniem wszystkiego az do szkieletu a wowczas drewno dalej moknie i gnije.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 08 Jun, 2007

Avecbud
prosiłbym o odpowiedź na jedno pytanie, jeśli oczywiście nie naruszy ono ustawy o ochronie danych osobowych :lol:
- czym konkretnie zajmujesz się w tej firmie budującej pod nadzorem komisji budowlanych ?

ps.był tu już taki jeden co był ekspertem budowlanym z Finlandii, tylko ,że po zadaniu kilku bardziej szczegółowych pytań dotyczących "fińskiej technologii" jakoś zniknął :lol:

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Fri 08 Jun, 2007

Zajmuje sie bezposrednio budowa, remontami, przebudowa, dobudowa domow i tarasow. Jestem wykonawca zarejestrowanym w Norwegii i rowniez wspolpracuje z firmami norweskimi. Nie uwazam sie jednak za experta, ale posiadam wiedze jak i doswiadczenie w tej dziedzinie.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Czym konkretnie proponujecie, jakim środkiem zlikwidować...

Post by rafal.focus » Fri 08 Jun, 2007

...tą pleśń, są miejsca gdzie jest między 3deskami konstukcyjnymi zbitymi do siebie, jest to szczelina szer ok 2mm więc co z tym zrobić, czy jak wytepię tą powierzchną pleśń i oczywiście przeczekam do momentu wilgotności drena 14%-16% i zacznę ubierać wełnę, paroizolację... czyż ta pleśń w szczelinkach nie "uaktywni" się pomimo suchego drewna???!! Wrócę do mojego poprzedniego jeszcze pytania bo nadal nie znam odpowiedzi: czy można zrobić, zastosować dodatkową wentylację, przewiew przez belki konstrukcyjne (myślałem pod wełną lub od strony paroizolacji), lub też zamontować jakiś system wywiewu, nawiewu przez dostanie się od strony tynku aż do wełny mineralnej konstrukcji, bądź też "przelotowa tj. z zewnątrz początku ściany poprzez całą konstrukcję do końca ściany na zewnątrz, coś na zasadzie peszla który przeciągamy w konstrukcji do podciągnięcia prądu w dane miejsce tlko w tym wypadku byłoby to z zewnątrz na zewnątrz. :idea:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 08 Jun, 2007

Zupełnie nie widzę sensu w takim rozwiązaniu.
Po pierwsze - z punktu widzenia technicznego prawie zupełnie niewykonalne, no bo jak zrobisz otwory i nawiew w podwalinie, która leży na ścianie fundamentowej czy płycie betonowej,
Po drugie - z punktu widzenia technologicznego - wprowadzając przewiew w grubość ściany osłabiasz izolacyjność cieplną ściany, poza tym nie masz gwarancji jak powietrze będzie przepływać przez warstwę izolacji cieplne - bliżej poszycia czy bliżej folii paroizolacyjnej i całości może nie wentylować.

Wierz mi - nie masz innego wyjścia i nie kombinuj - firma musi usunąć wszystko do gołej konstrukcji i suszyć, suszyć. Oczywiście niektóre elementy niestety (jak ten wspomniany słupek) będziesz musiał wymienić.

Czemu nie chcesz pochwalić się co to za firma nawarzyła Ci takiego piwa?

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Sat 09 Jun, 2007

witam rafale, wtrace swoje 3 grosze,
mysle ze nie jest az tak tragicznie. Najwazniejsze jest usuniecie przyczyny. Greyg proponuje wlasciwa metode, inaczej konstrukcji nie wysuszysz. Plesn / grzyb jest latwo zwalczyc, lecz jej zarodniki troche trudniej...

Jesli wysuszysz drewno i zapewnisz brak dojscia wilgoci (albo innych aspektow np. zmiana wartosci pH) to z pewnoscia bedziesz mial z tym spokoj.
Do dezynfekcji (zwalczenie zarodkow) jesli trzeba oczywiscie, proponuje jedyny mi znany produkt na rynku: asn firmy redstone (www.redstone.de). Fascynujacy produkt firmy ktora wie o czym mowi... (NIE ROBIE REKLAMY)

Jestem przekonany ze wiekszosc domow szkieletowych w kraju ma ten sam problem z plesnia.
Poczekajmy kilka lat. A szkoda.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

FIRMA IBUD Z PSZCZYNY

Post by rafal.focus » Sat 09 Jun, 2007

Próbowałem przesłać fotografie ale nie mogłem zmniejszyć. To nie jest naważone piwo uwieżcie mi, dla mnie i żony i 2miesięcznego syna jest to okropna tragedia!!!!!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 09 Jun, 2007

Avecbud wrote:Huragan a wystepowanie plesni co jest efektem zlej wentylacji i izolkacji budynku to dwie rozne katastrofy.
Huragan, o ktorym wspomnialem, spowodowal wielka powodz w Nowym Orleanie. W linku podanym wyzej WPC zebralo informacje o zwalczaniu plesni w nastepstwie powodzi.

rafal.focus napisal o wilgotnosci drewna od 20% do 30% czyli domyslam sie, ze dokonany zostal pomiar. Wskazuje to, ze zostalo niewysuszone i pochodzi z roznych zrodel. Nawet najlepsza wentylacja scian w takim przypadku nic nie pomoze.

W takim przypadku po otwarciu konstrukcji dokonalbym pomiaru wilgotnosci wszystkich elementow konstrukcji i wymienil majace 24% i wiecej. W pozostalych zwalczanie plesni i suszenie, o ktorym napisalem wczesniej. Warto tez juz teraz uzyc srodka do zabezpieczenia przed korozja biologiczna - w mokre drewno lepiej sie wchlonie. Przy grubosci elementow do 5cm wilgotnosc 20% powinno drewno osiagnac okolo pazdziernika.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Krok po kroku jak wyczyścić, zlikwidować....

Post by rafal.focus » Sun 10 Jun, 2007

... zaimpregnować konstrukcję. Wygląda na to że będę to robił sam więc czy moglibyście mi pomóc i opisać jakie czynności krok po kroku wykonać? Już mam w tym momencie ściągniętą paroizolacje i wełne mineralną, pozostała goła konstrukcja i to co na zewnątrz czyli płyta OSB, wiatroizolacja i tynk akrylowy. Jakie preparaty proponujecie? Rozumiem, że jedne są do pomocy w zlikwidowaniu tej pleśni inne są zaś do zaimpregnowania konstrukcji po zlikwidowaniu tego dziadostwa. Czy zdażyło się komuś z Was widzieć podobną konstrukcję w której zastosowano te czy inne metody czyszczenia i teraz jest ok?? :???: Będę naprawdę wdzięczny za polecenie jak najlepszej metody. A może są firmy specjalizujące się w takich sprawach???
Pozdrawiam

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

..........hmmmm????.... dziękuję wszystkim za....

Post by rafal.focus » Thu 14 Jun, 2007

....naprawdę wyczerpującą odpowiedź na moją ostatnia prośbę. :roll:

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Thu 14 Jun, 2007

Spokojnie bez paniki!
Najważniejsze to dobrze wysuszyć konstrukcję, a to wymaga czasu. Jeśli odkryłeś już całość od wewnątrz to już jest dobrze i będzie tylko lepiej.
Nie musisz usuwać śladów pleśni. Ona obumrze , a jej zarodniki na suchym drewnie nie będą się rozwijać.
Zarodniki pleśni są wszędzie wokół nas, w powietrzu. Jednak pleśń atakuje tylko drewno wilgotne powyżej 25 %. Sprawdź czy pod warstwą pleśni jest zdrowe twarde drewno. Pamiętaj, że samo przebarwienie zwane sinizną nie jest szkodliwe dla drewna.
Ewentualnie możesz wykonać impregnację środkiem solnym przez opryskiwanie. Opryskiwacz kupisz w sklepie ogrodniczym.
Aha! I nie sugeruj się tym co pisze Avecbud, on raczej o drewnie nie ma zielonego pojęcia.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”