Czy warto budowac dom z drewna

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
michluko
Posts: 1
Joined: Thu 18 Jan, 2018
Location: zakopane
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by michluko » Thu 18 Jan, 2018

Teraz coraz więcej domów budowanych jest z drewna, jest to lepsze niż zwykłe cegły itp. Inwestycja na lata :)


arkaaa
Posts: 8
Joined: Mon 22 Jan, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by arkaaa » Mon 22 Jan, 2018

Ja nie byłam przekonana, ale postawiłam taki dom i jest super

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by miroboass » Wed 21 Feb, 2018

A czy taki domek nie ma już statutu zabytku? Możliwe, że i tak trzeba będzie go odnowić w konkretnym stylu. A jakoś drewna? Badałeś w jakim on jest stanie?

Ola666
Posts: 3
Joined: Fri 23 Mar, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Ola666 » Fri 23 Mar, 2018

Domy z drewna zyskują na popularności. Możliwe, że w przyszłości budownictwo będzie oparte właśnie na tym materiale. Z pewnością warto się zainteresować domami z drewna i porównać koszt budowy takiego domu z budową domów z innych materiałów.

User avatar
mistrzu
Posts: 2
Joined: Wed 28 Mar, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by mistrzu » Wed 28 Mar, 2018

Wydaję mi się , że to kwestia finansów i gustu. Dom z drewna wychodzi drożej niż klasyczny z cegły, no i potem w utrzymaniu tez jest bardziej kosztowny.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Fri 30 Mar, 2018

Głupoty mistrzuniu wygadujesz.

anndel
Posts: 5
Joined: Sat 07 Apr, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by anndel » Sat 07 Apr, 2018

A czemu nie warto ? ;) Jeśli tylko Ci się podoba to buduj

AlaS12
Posts: 1
Joined: Sun 12 Aug, 2018
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by AlaS12 » Sun 12 Aug, 2018

Moi rodzice posiadają dom z bali. Odpowiednio konserwowany i zabezpieczany przez lata zachował swoją funkcjonalność mimo upływających lat. A takiego klimatu, jak u nich - nie ma nigdzie. Nie dość że takie domy pięknie wyglądają to są swego rodzaju zabytkami architektury :). Jak ma się taki stary dom to na pewno warto remontować! Uszczelnić, zaizolować i można żyć w nim kolejny długi czas.

gabimruk
Posts: 1
Joined: Sat 22 Sep, 2018
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by gabimruk » Sat 22 Sep, 2018

Uważam że nie ma rozwiązania idealnego, są wszedzie plusy i minusy. Osobiście uwielbiam domy drewniate, w zczególności te z bali. Klimat nie do podrobienia.... tylko dużo pracy przy taki domu aby zawsze byl piekny :)

User avatar
DrewniaQ
Posts: 3
Joined: Mon 24 Sep, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by DrewniaQ » Mon 24 Sep, 2018

Moim zdaniem bardzo warto. Drewno ma swoj urok.

milla_
Posts: 5
Joined: Thu 22 Nov, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by milla_ » Thu 22 Nov, 2018

gabimruk wrote:
Sat 22 Sep, 2018
Uważam że nie ma rozwiązania idealnego, są wszedzie plusy i minusy. Osobiście uwielbiam domy drewniate, w zczególności te z bali. Klimat nie do podrobienia.... tylko dużo pracy przy taki domu aby zawsze byl piekny :)
Dokładnie - wszystko ma wady i zalety. Ja postawiłam na drewniany bo wizualnie uwielbiam takie konstrukcje, i jest moim zdaniem przytulniej, domowo, i pewnie musi cudownie pachnieć :oops:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by roobik66 » Sat 01 Dec, 2018

Takie typowe domy drewniane wg amerykanskiej technologii są trwałe, niedrogie i nie kłopotliwe w utrzymaniu. Tu wrzucę fotki 100-letnich domów typu amerykanskiego , i z USA , i choćby z mojego miasta gdzie przed I wojną pobudowali się reemigranci z USA ( tu 1 fotka , ale byłem tylko na samym początku tej okolicy). Ale moim zdaniem im dom drewniany np. szkieletowy bardziej trzyma się orginalnych rozwiązań tym jest trwalszy i tanszy niż jak się zaczyna do tego dodawać jakieś styropiany.
Attachments
Kanadyjczyk sprzed 1914 roku nr 2.JPG
Kanadyjczyk sprzed 1914 roku nr 2.JPG
Dom stuletni USA.JPG

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Tue 04 Dec, 2018

O. A na czym polega haczyk w tym domu za 10 baksów? :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by roobik66 » Wed 05 Dec, 2018

Nie martw się haczyk nie polegał na jakichś problemach z domem, alena tym że trzeba domek sobie wywiezć z działki . Co prawda w USA są wyspecjalizowane firmy , ale nazbyt tania taka operacja nie jest.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by zbiegusek » Thu 06 Dec, 2018

Dzięki! :)

Comarcom
Posts: 12
Joined: Tue 11 Dec, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Comarcom » Wed 12 Dec, 2018

Jaka jest główna różnica między domem drewnianym a z pustaków czy cegły? Czy taki dom nie jest mniej trwały?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by roobik66 » Thu 13 Dec, 2018

Widząc domy murowane w Norwegi z których każdy jeden jest popękany to naprawdę trzeba sobie wmówić że murowany jest trwalszy. W Polsce stan techniczny starszych budynków murowanych też jest zwykle fatalny. Jeżeli są to uszkodzenia strukturalne to naprawa jest bardzo droga i kłopotliwa, natomiast pracowałem przy remoncie najstarszego drewnianego domu w Dokka w Norwegi , i to takiego na 3 kondygnacje to oprócz wymiany spróchniałej podwaliny od północy to ja sobie nie przypominam jakichś problemów z konstrukcją mimo że była ona jeszcze robiona z drewna obciosanego toporem ciesielkim z okraglaków do mniej więcej kwadratu. Przy czym żeby sobie oszczędzić roboty to ciosali z mniejszych drzew i co szokujące zostawała oblina wraz z korą. Belki stropowe były pozyskane z jeszcze starszego domu z rozbiorki konstrukcji wieńcowej domu z bali. Tak że praktycznie cały remont polegał na kosmetyce. Nowa elewacja drewniana , nowe okna których podział i obramienie były robione pod nadzorem konserwatora zabytków, no i nowe wykończenie wewnątrz w postaci płyt sufitowych Agnes i na ściany bozazeri z MDF w postaci większych płyt frezowanych i wylakierowanych fabrycznie. W Polsce też o wiele mniej kłopotliwe jest zeszlifowanie / zdrapanie starej farby i pomalowanie niż tynkowanie oblazełrgo z tynku budynku. To drugie zwykle wymaga fachowców i jak to zwykle bywa remont jest odkładany na świętego nigdy co widać po stanie wizualnym budynków murowanych nie tylko na prowincji.

damiano5
Posts: 5
Joined: Wed 28 Nov, 2018
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by damiano5 » Tue 18 Dec, 2018

Tak z ciekawości zapytam jaką gwarancję i na ile lat udzielają firmy stawiające takie domy z drewna?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by roobik66 » Wed 19 Dec, 2018

Gwarancji na drewno to ci udziela Bóg. I drewno jest trwałe jak jest zainstalowane tak że ma wentylacje lub możliwość odeschniecia w razie jakiegoś zawilgocenia. Z wewnątrz przy prawidłowej wentylacji w domu i założonej paroizolacji zawilgocenie nie ma prawa nastąpić. Natomiast z zewnątrz to trzeba się liczyć z tym że mimo postępującego ocieplenia to i tak pół roku jest na zewnątrz w naszym klimacie wilgoć i musi tak być skonstruowany dom aby ta wilgoś atmosferyczna nie akumulowała się pod elewacją. W tym celu najlepsze są układy ścian z tzw, ekranowaniem przeciwdeszczowym czyli pod warstwą elewacji jest powietrze. Co z tego że firmy dają jakieś fikcyjne greklamowe gwarancje gdy robią technologię żle . Dalej zdarzają się wielce reklamowane firmy kleją izolacje termiczną bezpośrednio do OSB, nie tylko nie zapewniając wentylacji ale nawet drenażu. I wtedy drewnu nie pomoże że jest strugane ,suszone i laserowo badane bo kończy się to jak na załączonym obrazku.
Attachments
Zniszczenia w wyniku klejenia płyt styropianu i wełny do poszycia konstrukcji..JPG

piotrtalikos
Posts: 14
Joined: Sat 19 Oct, 2019
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by piotrtalikos » Mon 27 Jan, 2020

Wg mnie lepiej zainwestowac w pustaki. Myśle że bedzie dom bardziej trwały

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by roobik66 » Tue 28 Jan, 2020

Trzymając się precyzyjne słowa pustaki, to sprawy nie wyglądają tak jak piszesz, bo w Polsce swego czasu popularne były pustaki szlakowe Alfa. I ta szlaka czyli żużel powinna być odsiarczana do zastosowania jako kruszywo budowlane. Podreczniki z lat 50 tych i 60 tych o tym pisały ale nikt tegp nie robił. A wyniku czego te pustaki po zawilgoceniach / powodziach są dziś dosłownie w rozsypce. Nawet domy z nowszych "pustaków" czyli gazobetonu z lat 70 tych są na terenach pobagiennych jak u mnie w okolicy często w stanie krytycznym czyli się rozłażą i do rzadkości nie należą widoki rozbudowanych spinek ze spawanych kształtowników stalowych. A obecnie w obrocie działkami 90% lokalizacji to już byłe bagna tylko pozornie i powierzchownie obsuszone.

Anda
Posts: 5
Joined: Thu 30 Jan, 2020

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Anda » Thu 30 Jan, 2020

Wszystko zależy od tego, moim zdaniem, gdzie masz działkę. Ja bym budowała na jakiejś działce na równinie, blisko lasu. W innym wypadku rozważałabym bardzo mocno za i przeciw. Nawet przy tym, że masz materiał, to nie jest taka prosta decyzja.

User avatar
malpka11
Posts: 3
Joined: Mon 10 Feb, 2020
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by malpka11 » Mon 10 Feb, 2020

Z drewna bym raczej nie budowała takiego domu na co dzień do mieszkania, tylko np. domek sezonowy czy letniskowy.

miklos
Posts: 11
Joined: Mon 03 Feb, 2020

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by miklos » Mon 10 Feb, 2020

w naszym klimacie jakoś tego nie widzę mimo wszystko

ZbigniewWolak
Posts: 5
Joined: Mon 15 Jun, 2020

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by ZbigniewWolak » Mon 15 Jun, 2020

Mieszkam w takim od roku czasu :) Postawiłem na dom szkieletowy / drewniany ze względu na ekologię. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem takiego życia.

Budowałem z firmą [ kolejny post i kolejna reklama firmy - ingerencja Admina...] i dom przez nich postawiony to niesamowita innowacja. Nie chodzi tylko o to, że jest prefabrykowany czy szkieletowy, ale 100% ekologiczny. Mam naturalną izolację, polskie naturalne materiały budowlane, nie płacę praktycznie rachunków przez instalacje takie jak panele fotowoltaiczne, biologiczna oczyszczalnia czy pompa ciepła. Takie domy to nasza przyszłość. Od 2021 roku każdy nowo wybudowany dom będzie musiał mieć energooszczędny standard, więc od razu polecam przerzucić się na taką formę.

tomasek
Posts: 3
Joined: Tue 14 Jul, 2020
Contact:

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by tomasek » Tue 14 Jul, 2020

Marzy mi się dom drewniany, gdzieś za miastem, do którego można by było jeździć w okresie letnim

Sadhil
Posts: 1
Joined: Sun 10 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Sadhil » Sun 10 Jan, 2021

Mieszkam w miejscu gdzie są silne wiatry (niedaleko domu mam postawione wiatraki prądotwórcze), w zimie to drzwi z rąk wyrywa i niemam żadnych problemów z domem, jedyna rada to dać dachówkę zamiast blachy na dach. Mimo tych silnych wiatrów nic się nie dzieje, łaczenia gipsowe nie pękają, zainwestuj tylko w lepsze okna i moze w rolety zewnętrzne (nie będzie słychać tego "wycia " wiatru). Dużo zalezy od projektu, ustawienia domu i kto będzie budować Twój dom

Shubh
Posts: 3
Joined: Mon 11 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Shubh » Mon 11 Jan, 2021

To kwestia bardzo indywidualna, wiele osób mówi, że warto i ja też nie zamierzam wysuwać innej oceny, ale samemu trzeba określić czy też taki dom naprawdę chcemy mieć

Tarendra
Posts: 5
Joined: Mon 11 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Tarendra » Mon 11 Jan, 2021

Moim zdaniem warto, żyjemy w takiej strefie klimatycznej że nic nam tu praktycznie nie grozi. A domy z drewna są przepiękne i mają swój klimat.

Vatsa43567
Posts: 1
Joined: Mon 11 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Vatsa43567 » Mon 11 Jan, 2021

Też jestem tego zdania, że taki dom to skarb. Niestety cena będzie większa niż w przypadku domu murowanego, ale według mnie warto troszkę więcej zapłacić :)

Dhara34567890
Posts: 1
Joined: Wed 13 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Dhara34567890 » Wed 13 Jan, 2021

Ja też uważam, że warto postawić taki dom, jest piękny i na pewno bardzo wygodny.
Jeśli planujesz taką budowę to mogę Ci podrzucić przy okazji namiary na sklep z artykułami, które przydadzą Ci się podczas budowy z drewna, ale i potem, podczas wszelkich remontów.
Przejrzyj ich asortyment, bo mają tego naprawdę sporo, a ceny bardzo konkurencyjne.
Na górę

Rohinish
Posts: 3
Joined: Wed 13 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Rohinish » Wed 13 Jan, 2021

Moim zdaniem warto, żyjemy w takiej strefie klimatycznej że nic nam tu praktycznie nie grozi. A domy z drewna są przepiękne i mają swój klimat.

Ganga
Posts: 3
Joined: Wed 13 Jan, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Ganga » Wed 13 Jan, 2021

To zawsze moje marzenie było .Taki dom z drewna. Może kiedyś się spełni.

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by miroboass » Tue 30 Mar, 2021

Też bym chciał, gdzieś w Beskidzie Niskim...

Greg21
Posts: 5
Joined: Tue 13 Apr, 2021

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Greg21 » Tue 13 Apr, 2021

Według mnie domy z drewna pięknie sie prezentują, ale jest to bardzo niepraktyczne.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by roobik66 » Wed 14 Apr, 2021

Co jest niepraktyczne ? Nie praktyczny jest pseudo tynk na styropianie gdzie uderzysz lekko trzonkiem od grabi o ścianę i jest dziura. I jeszcze ten fajans kosztuje teraz materiał z robotą nawet 250 zł /M2. Na drewnianym zrobisz klasyczną szalówkę i nawet jak traktorkiem kosiarką przylutujesz w ścianę to najwyżej się farba przytrze. A jeśli chodzi o malowanie elewacji drewnianych to w dobie gigantycznego wyboru dobrych i bardzo dobrych impregnatów i farb , to konserwacja nie jest żadnym problemem. Jeśli ci chodzi o praktyczność w środku - to w w domu drewnianym szkieletowym oo prostu stosuje się suchy tynk który już nie mówiąc o tym że jest praktyczny z tego powodu że jak sama nazwa mówi jest suchy. To jeszcze jest równy i gładki przez co jest bo idealnym podłożem pod tapety. Mam w domu tapety winylowe od dawna. I mimo licznego zwierzyńca nie ma potrzeby ich wymieniać - nie brudzą się w sposób trwały , przetarcie wilgotną szmatką i nówka. A ile korowodów z przygotowaniem podłoża pod tapety na tynkach w technologiach mokrych .

Fogg
Posts: 13
Joined: Mon 28 Aug, 2017

Re: Czy warto budowac dom z drewna

Post by Fogg » Wed 16 Jun, 2021

Ja jestem na tak, bardzo stylowe i wygodne rozwiązanie



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”