Strona formalno-prawna budowy domu w technologii szkieletu

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
htar@interia.pl
Posts: 5
Joined: Sun 10 Apr, 2005
Location: Stalowa Wola -Podkarpackie

Strona formalno-prawna budowy domu w technologii szkieletu

Post by htar@interia.pl » Sun 10 Apr, 2005

Witam
Panie Wojciechu mam pytanie dotyczace problemu , kto moze budowac domy o konstrukcji szkieletowej? W przypadku domu budowanego tradycyjnie jest to o tyle proste , ze murarze czesto maja przygotowanie bo sa np po budowlankach itp. Jest projekt domu, pozwolenie na budowe i kierownik budowy nadzorujacy przebieg prac. A co z wykonawcami, ktorzy powiedzmy zdobyli praktyke w USA , Kanadzie w roznym zreszta stopniu, ale nie maja przeciez zadnych papierow potwierdzajacych taki czy inny poziom ich fachowosci. Jestem juz kilka lat w USA i nie wiem , czy w Polsce istnieje mozliwosc zdobycia dokumentow potwierdzajacych
posiadane kwalifikacje. Czy inwestorowi i nadzorujacemu budowe np architektowi lub komus innemu z uprawnieniami wystarcza haslo , ze ktos budowal takie domy np w USA? Jak moze powstac nowa firma i zdobyc wiarygodnosc , czy musi to np byc jakis okres terminowania w innej podobnej firmie? Koncem maja wracam do kraju i chcialbym podjac dzialalnosc w tym kierunku, oczywisciwe mozna robic cos innego , ale ja po prostu lubie prace w konstrukcjach szkieletowych.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.
Henryk


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 10 Apr, 2005

Heniu,
do założenia, w zasadzie jakiejkolwiek firmy, nie musisz posiadać odpowiednich uprawnień. Tak samo jest z firmą wykonawczą stawiającą domy szkieletowe; firmę może założyć każdy - i ten kto ma duże doświadczenie i ten który doświadczenia nie ma wcale. Nie chcę tu rozważać czy to dobrze czy źle - tak poprostu jest. Choć w zakresie budowy domów drewnianych sytuacja ta źle wpływa na opinię o domach szkieletowych. Zakładają bowiem firmy osoby, które zupełnie nie mają pojęcia o wymogach stawianym tym tej technologii. Zdaje im się, że to poprostu trzeba zbić szkielet i tyle. A zupełnie nie mają pojęcia po co folia paroizolacyjna, po co folia wiatroizolacyjna, stąd stosują folia które w żadnym stopniu nie spełniają wymagań jakie te folie winne spełniać. To tylko jeden z przykładów, a mógłbym przytoczyć więcej. Takie podejście psuje opinię o budownictwie szkieletowym i hamuje jego rozwój w naszym kraju.
Dzieje się tak tymbardziej, iż w naszym kraju wciąż brakuje krajowych wymagań techniczno-montażowych dla budownictwa drewnianego.

W naszym kraju działa ok. 250 (!) firm budujących domy szkieletowe - tyle mam w swojej bazie danych. Ile z nich buduje zgodnie z wymaganiami ? - może 10, może 15 czy 20%. Wiele firm z pozostałej reszty liczy na łatwe pieniądze, liczy na niewiedzę inwestorów. Mogę tak twierdzić, gdyż wiele bywam na budowach i mniej więcej wiem kto i jak buduje. Często jest tak, że firmy się bardzo reklamują, stąd ich nazwa jest bardzo znana, znana jest też, że oferują domy po bardzo niskich cenach. Naiwny inwestor oczywiście się na to bierze, nie wiedząc, że za tanie pieniądze otrzyma dom bardzo niskiej jakości.

Teraz odnośnie Twojej sytuacji. Inwestora nie interesuje czy firma ma doświadczenie w Stanach czy gdziekolwiek. Sam zapewne wiesz, że i w Stanach można budować i lepiej i gorzej. Ja przynajmniej się o tym przekonałem budując tam domy przez pięć lat.
To czy będziesz chciał być w pierwszej czy czwartej lidze polskich firm budujących domy szkieletowe zależeć będzie od Ciebie - od podejścia do klienta, od przestrzegania wymagań technologii, od jakości Twoich robót. Tylko tym można sobie wyrobić markę.

Wiele firm korzysta z naszych szkoleń, po których otrzymują dyplom ukończenia szkolenia, co często przekonuje Inwestora do wiarygodności firmy, choć nie jest to reguła.

htar@interia.pl
Posts: 5
Joined: Sun 10 Apr, 2005
Location: Stalowa Wola -Podkarpackie

Post by htar@interia.pl » Sun 10 Apr, 2005

Wojtku
Piekne dzieki za tak blyskawiczna odpowiedz. Szkoda, ze tak latwo wlasnie jest komukolwiek brac sie za budownictwo szkieletowe, ale miejmy nadzieje ze z czasem sie to zmieni. Mam nadzieje, ze spotkamy sie jeszcze nieraz na tym forum.
Pozdrawiam


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”