Troche sie zaniepokoiłam....

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
3świnki
Posts: 7
Joined: Mon 03 Nov, 2008

Troche sie zaniepokoiłam....

Post by 3świnki » Wed 19 Nov, 2008

Przeglądałam wczoraj "ładny dom" i natknęłam sie na opis mieszkania w domu szkiletowym.
"...Wadą było również wrażenie niestabilności budynku podczas wichur. Nieraz mieliśmy wrażenie, że dom po prostu drży w posadach..."
Możecie mnie jakoś uspokoić. Bardzo boję się silnego wiatru (tak juz mam od dzieciństwa) a ten opis podziałał mocno na moja wyobraźnię.
Jakie macie odczucia?
Jestem leniwą świnką i zbuduję dom z patyków :)


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 19 Nov, 2008

Należałoby znać rozwiązania konstrukcyjne zostały zastosowane n.p. przekroje i rozstaw słupków. Prawidłowo wykonany możesz postawić w górach bez obawy o halny.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 05 Apr, 2009

opinie sie roznia, zwlaszcza "pismakow", a juz napewno tych ktozy nie maja pojecia o czym pisza lub sa z gory negatywnie nastawieni.

co do wytrzymalosci domu na silny wiatr to, jak wspomnial moj przedmowca, nie ma problemu, pod warunkiem prawidlowego wykonania. Paradoksalnie to nie sciany lecz dach jest najslabszym ogniwem, tak wiec nawet w domu murowanym w ktorym zastosowano wiezbe dachowa, mozemy miec strukturalne problemy Chyba slyszalas napewno o "zerwanych dachach" podczas silnych porywistych wiatrow.

Na wybrzezach Florydy budujemy domy ktore sa w stanie wytrzymac sredniej sily wiatry huraganowe, co prawda wymaga to zastosowania odpowiednich wzmocnien, no i juz na etapie projektu te rzeczy musza byc uwzglednione. Ale nawet i domy murowane musza byc odpowiednio wzmacniane do tego celu.

Nalezy takze zdawac sobie sprawe, iz juz na etapie projektu domu, ze wzgledu na lokalizacje nieruchomosci/topologie terenu/otoczenie, architekt/inzynier zaklada cos co nazwalbym po Polsku (z braku innych slow) "podatnoscia na wiatr". chodzi tu o nic innego jak tzw "EXPOSURE". nie uwzglednienie sil wiatru w jakimkolwiek projekcie grozi katastrofa budowlana! Tak wiec nie wolno wziasc sobie projektu domu zrobionego przy zalozeniu exposure A i postawic tak domu tam gdzie wymagaloby to projektu przy exposure C, choc w odwrotna strone jest to jak najbardziej dopuszczalne, aczkolwiek niepotrzebnie nieco bardziej kosztowne.

Jesli chodzi o typowe "wrazenia", to prawda jest iz dom murowany jest troche lepiej akustycznie odizolowany od swiata zewnetrznego. Przy odpowiednio grubych scianach szkieletowych mozna uzyskac podobny efekt. Jednakze najwiecej "niepokojacych" Pania podmuchow porywistego wiatru doswiadcza sie poprzez okna, zarowno cisnienie na tafle po wietrznej stronie jak i podcisnienie po zawietrznej, a takze "odglos" oplywajacego dom powietrza. to zalezy juz jednak od lokalizacji i nie ma zwiazku z wybrana technologia.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Cerber
Posts: 6
Joined: Mon 04 Jan, 2010
Location: W-wa

Post by Cerber » Mon 04 Jan, 2010

Jak w takim razie wygląda sprawa z gotowymi projektami domów szkeletowych? Z tego co piszesz, każdy taki projekt powinno sie przerobić pod dane warunki lokalne. Czy tak się praktykuje, czy firmy sprzedają po prostu projekty nazwijmy to hurtowo i maja w nosie bezpieczenstwo?


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”