posadowienie ściny

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

posadowienie ściny

Post by heferson » Mon 24 Nov, 2008

Witam,
Buduję dom szkieletowy. Firma, która buduje zrobiła wg mnie duży błąd mianowicie postawiła ścianę środkową, która idzie w osi z kalenicą tylko częściowo na ścianie fundamentowej - ok 6 cm, a reszta podwaliny (która ma wymiary 6 x14 cm) i ściany zamontowana jest do 10 cm wylewki betonowej z betonu B20. Strop, który opiera się na ścianie ma rozstaw belek 40 cm i jest dosyć gęsto stężony.
Proszę o informację czy należy wykonać dodatkowe wzmocnienie stropu? Firma tłumacząc rozstaw sił twierdzi, że nie ma takiej potrzeby.
Dziękuję i pozdrawiam
Paweł


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 24 Nov, 2008

Do pełnej oceny potrzeba chociaż prostych rzutów budynku. Niemniej ściany przenoszące obciążenia stropu powinny być posadowione na ścianach fundamentowych lub na zbrojonej warstwie betonu.

heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

Post by heferson » Mon 24 Nov, 2008

Grzegorz Szostak,
Witam,
Budynek ma wymiary 8,6 x 8,4 metra. Ściana, o której mówię jest ścianą oddzielającą salon od pozostałej części budynku i przebiega prawie w połowie budnku (na 4 metrach). Beton oczywiście jest zbrojony siatką o oczkach 10x10cm.
W ścianie przewidziane były dwa duże otwory drzwiowe, ale jeden został całkowicie zabudowany.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 24 Nov, 2008

heferson wrote:Beton oczywiście jest zbrojony siatką o oczkach 10x10cm.
Nie jest to wszędzie takie oczywiste. :)
Montaż ściany środkowej mocno obciążonej (tak się domyślam - strop i częściowo dach) musi uwzględniać odpowiednie przeniesienie tych sił na fundament, a co za tym idzie grunt. Zbrojona wylewka 10cm raczej nie zapewni tego, ale jednoznacznie można to stwierdzić znając projekt w/g którego budynek jest stawiany.

Def
Posts: 6
Joined: Sat 25 Oct, 2008

Post by Def » Tue 25 Nov, 2008

Witam,
Nie chcę mówić, że coś nie tak, nie jestem budowlańcem, ale podam przykład żeby Co pomóc: ja przy budynku 12,5 na 8,5m z dachem dwuspadowym mam w projekcie i w rzeczywistości 4 stopy betonowe na głębokości 120cm i wymurowany fundament na tych stopach pod podparcie czterech słupów nośnych... Beton zbrojony siatką to nijak ma się do takiego rozwiązania, choć wydaje mi się, że u mnie jest troszkę zbyt pancernie to zrobione.

EDIT: OK, doczytałem, że też masz fundament, tylko ściana nie trafiła jak rozumiem? mój błąd...

heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

Post by heferson » Tue 25 Nov, 2008

Witam,
Wczoraj wgłębiając się w projekt i już wykonane ściany dopatrzyłem się, że część ściany, o której mowa jest posadowiona na ścianie fundamentowej, która jest przewidziana dla komina i kominka. Jest to odcinek 1,5 metra. Komin będzie z drugiej strony i bez problemu się zmieści (Schiedel Rondo Plus).
W załącznikach dodaję skany z rzutu fundamentów, stropu i przekrój domu.
Za wszelką pomoc bardzo dziękuję
Attachments
przekrój.jpg
rzut fundamentów.jpg
strop.jpg

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 25 Nov, 2008

Wprawdzie nie ma kompletu rzutów (może link do projektu na stronie pracowni?)...
heferson wrote:postawiła ścianę środkową, która idzie w osi z kalenicą tylko częściowo na ścianie fundamentowej - ok 6 cm, a reszta podwaliny (która ma wymiary 6 x14 cm) i ściany zamontowana jest do 10 cm wylewki betonowej z betonu B20
Jest to błąd (podane 6cm to nie pomyłka ?) ponieważ obciążenia wnoszone przez strop nie będą się prawidłowo przenosiły poprzez ścianę środkową i fundamentową na grunt. Rysunki wskazują, że osiowość powinna być zachowana.
heferson wrote:Firma tłumacząc rozstaw sił twierdzi, że nie ma takiej potrzeby.
Proponuję zażądać tego w formie pisemnej, gdzie podparte to będzie stosownymi obliczeniami.

heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

Post by heferson » Wed 26 Nov, 2008

Dziękuję za pomoc.
Oto link do rzutów na stronie pracowni - http://z500.pl/pliki/4/kosztorysy/Z4_rys_szczeg.pdf

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 26 Nov, 2008

Rysunki potwierdzają błąd. Wprawdzie dotyczą wersji murowanej, ale proszę zwrócić uwagę na oznaczenie MW4 - ściana wew. nośna. Uwzględniając dach oparty na wiązarach i wymiary pomieszczeń w szkielecie z biegiem lat ugięcie stropu i pęknięcia są nieuniknione.

heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

Post by heferson » Thu 27 Nov, 2008

Dziękuję za pomoc.
Rozmawiałem z wykonawcą i mają wstawić słupy 20x20 cm z podciągami w częściach, gdzie ściana nie stoi na fundamencie ("przyklejone" do już postawionej ściany)
Mam nadzieję, że takie rozwiązanie zda egzamin.
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”