Plusy domu szkieletowego

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
JacekKrakow
Posts: 1
Joined: Tue 25 Nov, 2008
Location: Krakow

Plusy domu szkieletowego

Post by JacekKrakow » Tue 25 Nov, 2008

Moze ktos sie wypowie ?


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 25 Nov, 2008

Szybka budowa, technologia prawie "sucha", duzo drewna i przez to specyficzny klimat, latwosc przebudowy i rozbudowy

TADEUSZ WALTOS
Posts: 8
Joined: Thu 26 Jun, 2008
Location: Rzeszow/Chicago/USA
Contact:

Post by TADEUSZ WALTOS » Sun 30 Nov, 2008

Według mnie taki dom powinien być dużo tańszy od tradycyjnego. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim bardzo krótki czas budowy. Po postawienu ścian i przykryciu dachu jest możliwość jednoczesnej pracy dla różnych fachowców. Brak przestoju w okresie niskich temperatur. Wystarczy przed zimą wylać fundament, i całą zimę mamy front pracy. Ponadto w okresie zimowym powinno być łatwiej o dobrych fachowców, no i może ceny można łatwiej negocjować. Przy samym fundamencie już sporo oszczędzamy, ponieważ może być cieńszy.Podobnie ściany są znacznie cieńsze. Ponieważ drewno jest dobrym izolatorem, więc praktycznie cała konstrukcja stanowi izolację. Nie ma obawy występowania mostków cieplnych.
Bardzo dużym plusem jest możliwość łatwego prowadzenia wszelkich instalacji, jak również późniejszej ich ewentualnej rozbudowy lub przebudowy.
Również wszelkie przeróbki wewnątrz są bardzo łatwe, szybkie i mniej uciążliwe.
Rozbudowa domu również nie stwarza większych problemów, i można to wykonać w okresie dla nas najlepszym
Pozdrawiam, Tadeusz

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 30 Nov, 2008

Tak to wyglada, powinien byc tanszy, a nie jest. Zmowa firm?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 30 Nov, 2008

Nie tyle zmowa co powszechne wykorzystywanie specyfiki rynku z przewagą budownictwa tradycyjnego. Różnica w kosztach to dodatkowy zysk dla wykonawcy.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 11 Jun, 2009

TADEUSZ WALTOS wrote:Według mnie taki dom powinien być dużo tańszy od tradycyjnego. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim bardzo krótki czas budowy...
Jesli mielibysmy dyskutowac ktora technologia powinna byc tansza, to ten argument (wg Ciebie najwazniejszy) musialbym uznac osobiscie za najglupszy (przepraszam).
Szybkosc budowy nie ma zadnego znaczenia z nakladami finansowymi. Wszystkie niezbedne roboty musza byc bowiem wykonane niezaleznie od technologii. Podczas przestojow (technologicznych) za zadne roboty sie przeciez nie placi. To co jest wazne to pracochlonnosc i koszt jednostkowy pracy specjalistow (poza innymi kwestiami takimi jak poziom skomplikowania projektu, koszty materialow do konstrukcji, sposoby wykonczenia zewnetrznego, czy rodzaj i jakosc wykonczenia wnetrz, czyli jedna z najdrozszych skladowych).

Za prace wykwalifikowanej ekipy trzeba niestey zaplacic, tak jak tego wymaga rynek. Doswiadczone osoby nie beda pracowac za grosze, tym bardziej gdy jest popyt na ich uslugi. Z tego co slysze to znalezienie w Polsce specjalistow w tej dziedzinie to jak szukanie igly w stogu siana. Jezeli chce miec Pan najtaniej to zalecam pierwszych lepszych partaczy i refleksje/rachunek za 30 lat jak sie mieszkalo i jakie byly ostatecznie wszystkie koszty poniesione w tym czasie. Hipokryzja jest oczekiwac ze za wlasna prace naleza sie kokosy i jednoczesnie nie szanowac pracy innych.
Nawet jesli naklad na budowe domu szkieletowego rowny jest tradycyjnemu, to i tak efektywnie klient oszczedza duzo pieniedzy. Ma on bowiem mozliwosc korzystania z inwestycji w krotkim czasie. W przeciwienstwie do domow murowanych gdzie nastepuje zamrozenie kapitalu, to jest juz czysty zysk.

Naklad inwestycyjny na dom powinien byc podyktowany wartoscia takiej powstalej nieruchomosci (chyba ze mamy jakies nietypowe potrzeby to naklady te wzrosna szybciej niz wartosc nieruchomosci). Rodzaj technologi zastosowanej do budowy ma wtorne znaczenie. Wybor technologi podporzadkowany jest temu jaki obiekt ma powstac i rachunkowi ekonomicznemu. To wszystko co mowie moze nie miec wiekszego sensu dla osob ktore na codzien widza tylko domy budowane "na jedno kopyto". Ale tam gdzie wystepuja zroznicowane formy architektoniczne te rzeczy sa oczywiste.

Moim skromnym zdaniem to podstawowa zaleta drewnianych domow szkieletowych jest to ze daje ono o wiele wiecej mozliwosci co do funkcji, ksztaltow, architektury, wykonczenia, kreatywnosci itp itd. Byc moze dlatego ten sposob jest tak bardzo popularny na calym swiecie.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Noscito
Posts: 7
Joined: Tue 14 Jul, 2009

Post by Noscito » Fri 24 Jul, 2009

Moim zdaniem w domu drewnianym "lepiej się mieszka". Czy wybudujesz psu budę z cegieł lub z betonu? Oczywiście nie. W USA większość domów jest z drewna i jest tam po prostu już zwyczaj i kultura budowania drewnianuych domów u nas jest odwrotnie



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”