Technologia rozbudowy domu szkieletowego

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
dibler
Posts: 4
Joined: Wed 17 Jun, 2009

Technologia rozbudowy domu szkieletowego

Post by dibler » Wed 17 Jun, 2009

Witam,
Moje pytanie jest takie jak w temacie. Przewertowałem wiele stron i materiałów opisujących technologie budowy domów szkieletowych jednak nigdzie nie było bardziej szczegółowych informacji dotyczących ich rozbudowy (jedyne wzmianki mówią o jej "łatwości"). Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju własne doświadczenia, linki, czy literaturę.
Pozdrawiam,
Adam


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 17 Jun, 2009

Adam,
sprawa jest w miare prosta. zaczynasz od koncepcji rozbudowy i czego ma dotyczyc. nastepnie projektant stara sie urzeczywistnic na papierze twoja wizje czy potrzeby. zakladam tutaj ze takowy projekt bez problemu przejdzie przez biurokratyczna maszynke urzednicza. Z pozwoleniami w reku wybierasz wykonawce ktory w ciagu 1-1,5 miesiaca rozbuduje Twoj dom, liczac w tym betony. Ostatecznie czas wykonania moze sie nieco wydluzyc jesli mamy do czynienia z wysokim standardem wykonczenia.
Tak naprawde to nie ma tutaj wiekszej filozofi. Jedyna niewiadoma moze byc czy sa w Polsce juz projektanci ktorzy rozumieja technologie na tyle by skutecznie podjac sie takiej rozbudowy. To nie az takie proste jak sie wydaje. Z jednej strony Chcesz by wszystko wygladalo jak jedna calosc, a nie przypadkowa "dobudowka". Z drugiej jest szereg obciazen i sil (lacznie z wiatrem) ktore musza byc uwzglednione w projekcie, a ten z kolei bedzie bral pod uwage to co juz stoi wybudowane.

Ale ogolnie mowiac to domy szkieletowe rzeczywiscie latwiej rozbudowac. Osobiscie uwazam ze to raczej projektantom moze zabraknac wizji jakie sa mozliwosci.
Ze wzgledu na spcyfike rozbudowy szkieletu pamietaj ze tego nie da sie wykonac metoda gospodarcza. (pomijam fakt iz domow szkieletowych nigdy nie powinno sie budowac m.gospodarcza). Czas, koordyncaja dzialan i doswiadczenie wykonawcy maja jeszcze wieksze znaczenie w przypadku rozbudowy domu. Idealnie Twoj wykonawca bedzie posiadal zgrana ekipe ktora ma doswiadczenie w zdecydowanej wiekszosc wykonywanych robot (mam nadzieje ze to zdanie ma dla Ciebie sens).
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

dibler
Posts: 4
Joined: Wed 17 Jun, 2009

Post by dibler » Wed 17 Jun, 2009

Greg,
dzięki za informacje. A możesz mi jeszcze powiedzieć, czy taka rozbudowa ingeruje w istniejący szkielet budynku, czy powstaje jako niezależna, oddylatowana od pierwotnego obiektu część, wizualnie tworząc jedną całość? Wydaje mi się że konstrukcja szkieletu z drewna jest dosyć wiotka, więc nie powinno się w nią ingerować?
Pozdrawiam,
Adam

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 18 Jun, 2009

Tak, ma miejsce ingerencja w obecne sciany.
Szkielet nalezy przewiazac by tworzyl jedna calosc. nie ma dylatacji, w przeciwnym razie nie moglbys otrzymac nieprzerwanej elewacji wewnetrznej i zewnetrznej). poza tym, rozbudowa to zazwyczaj nowe pokoje do ktorych musi byc wejscie, a wiec i przebudowa scian w celu zainstalowania nadprozy, a to juz pelna ingerencja w sciany nosne konstrukcji. Ten proces nieodpowiednio przeprowadzany, zwlaszcza w budynkach pietrowych, moze sie okazac katastrofalny. Elementy dotychczasowego szkieletu beda wymagaly wiec przerobek konstrukcyjnych, czasami wzmocnienia. Jesli rozbudowa jest pietrowa to dochodza belki stropowe i pietro. Ale jednym z wazniejszych elementow i tak pozostanie dach ktorego nie mozna przymocowac ot tak gdzie sie chce ze wzgledu na dzialajace sily.

To wszystko to jednak tylko sprawy techniczne ktorymi zajmie sie inzynier i wykonawca. Dla Ciebie bardziej uciazliwe beda same roboty prowadzone w tym samym czasie kiedy domownicy zamieszkuja dom (niektorzy wylatuja na wakacje na czas przerobek). Tak wiec czas bedzie odgrywal tu wazna rola, zwlaszcze ze obecne sciany (a moze i dach) zostana czesciowo otwarte i narazone na czynniki np. pogodowe.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

dibler
Posts: 4
Joined: Wed 17 Jun, 2009

Post by dibler » Thu 18 Jun, 2009

Dzięki bardzo za informację, teraz mam już mniej więcej zarys całego przedsięwzięcia. I właśnie szukam informacji pod względem technicznym, które pomogłyby mi w inżynierskiej.

dibler
Posts: 4
Joined: Wed 17 Jun, 2009

Post by dibler » Sun 12 Jul, 2009

Kolejne pytanie poniekąd związane z tematem. Chciałbym się dowiedzieć o zasadach projektowania ścian w domach prefabrykowanych, ewentualnie za pomocą jakich programów to się wykonuję.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 12 Jul, 2009

Zasady (normy) dla projektowania domów prefabrykowanych są takie same jak dla wszystkich konstrukcji drewnianych. Głównym materiałem jest norm PN-B-03150:2000.

Program to n.p. Viscon ale należy pamiętać o weryfikacji obliczeń statycznych.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 28 Jul, 2009

dibler wrote:Chciałbym się dowiedzieć o zasadach projektowania ścian w domach prefabrykowanych, ewentualnie za pomocą jakich programów to się wykonuję.
Masz też program Panel Master - http://www.szkielet.com.pl/ciekawe_arty ... cian&id=11

makop
Posts: 7
Joined: Mon 04 Jun, 2012

Re: Technologia rozbudowy domu szkieletowego

Post by makop » Wed 15 Jun, 2016

A czy jest jakąś firma która by się podjęła takiej rozbudowy,?



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”