styropian

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
belka
Posts: 1
Joined: Thu 26 Aug, 2010

styropian

Post by belka » Tue 02 Nov, 2010

Czy dom z drewna można ocieplać tak jak zwykłe domy? Czy czasami to nie jest tak że domy z drewna są nie docieplenia (pytam się ponieważ chciałbym się dowiedzieć jak to ma się do styropianu) drewno chyba dociepla się raczej czymś innym?
Czemu akurat o to się pytam? Ponieważ materiały budowlane standard mogą okazać się trefne niestety, tak jak te z tego artykułu : http://interia360.pl/moim-zdaniem/artyk ... zego,40068


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 26 Dec, 2010

Domy szkieletowe z racji swojej konstrukcji, przede wszystkim ociepla sie w przestrzeni miedzyslupkowej. Grubosc scian mozna dodatkowo zwiekszac tak by umozliwic wieksza ilosc materialu termoizolacyjnego.
Docieplenia zewnetrzne sa czesto zrodlem przyszlych problemow w domach drewnianych. Z ich faktyczna skutecznoscia bywa roznie. Temat ten byl juz wielokrotnie poruszany tutaj na forum. Szanuje zdanie innych kolegow po fachu ale moje doswiadczenia i opinia sa zdecydowanie inne i przeciwne dociepleniom zewnetrznym.
Cytowany artykul oraz kwestie jakosci materialow budowlanych zupelnie pomijam, to inny temat.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 26 Dec, 2010

Greg Olchawski, bazujesz na kodach US - podaj które są w tym zakresie. Bez bzdetów, a konkrety.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 26 Dec, 2010

Greg Olchawski wrote:Domy szkieletowe z racji swojej konstrukcji, przede wszystkim ociepla sie w przestrzeni miedzyslupkowej.
Masz rację, tak może byłoby najlepiej, ale tak nie jest. Zewnętrzne docieplenie obniża mostki termiczne w miejscach podwalin, słupków i oczepów. A jak wiesz, w sumie, to nie jest taka mała powierzchnia bo w granicach 12 - 15%, a to już w poważny sposób wpływa na obniżenie izolacyjności cieplnej ściany. Tym bardziej, że drewno ma około czterokrotnie wyższy współczynnik przewodności cieplnej niż izolacje stosowane w ścianach.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 27 Dec, 2010

Grzegorz Szostak wrote:Greg Olchawski, bazujesz na kodach US - podaj które są w tym zakresie. Bez bzdetów, a konkrety.
Budujac w Stanach opieram sie o kod ICC-IRC natomiast ta dyskusja nie opiera sie o kody budowlane tylko cos co chyba nazywa sie fizyka budowli.

Grzegorz, co do konkretnych kodow to:
1. nie wiem jakie kody dotyczace czego dokladnie cie interesuja, Twoje pytanie jest tak ogolnikowe (pomijajac obrazliwy ton) ze chyba sam nie wiesz o co pytasz?
2. nie jestem tutaj by zaspokajac zyczenia wiedzac ze i tak zanegujesz kod IRC nie obowiazujacy przeciez w PL. Poza tym materialow z US i tak nie bede mial jeszcze przez kilka tygodni. A jak wpadniesz do mnie to chetnie pozwole Ci na lekture i wyciagniecie wlasnych wnioskow.
3. juz wiele razy prowadzilem ta dyskusje z Toba a efektem koncowym byla totalna strata czasu (w tym temacie). Szanuje Twoje zdanie ale bede sie opieral na wiedzy i doswiadczeniach zdobytych w US. Jesli Ty chcesz instalowac styropian (bo jak mowiles tego wymagaja twoi klienci) to nie mam nic przeciwko. Jesli zastosujesz (mam nadzieje) odpowiednio duza szczeline wentylacyjna po to by uniknac problemow z zawilgoceniem to swietnie. Ale jesli bedziesz sie upieral przy tym by taki "wentylowany" styropian zaliczac do termoizolacji, to jest to kwestia tylko pomiedzy Toba a klientem. Temat przerabialismy do bolu.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 27 Dec, 2010

Domy szkieletowe z racji swojej konstrukcji, przede wszystkim ociepla sie w przestrzeni miedzyslupkowej.
Wojciech Nitka wrote:Masz rację, tak może byłoby najlepiej, ale tak nie jest.
Nie jest? Czy pierwsze i podstawowe ocieplenie nie stanowi izolacja przestrzeni miedzyslupkowej??? Z ta riposta Wojtek chyba jednak zbytnio sie pospieszyles. Byc moze myslimy o innych technologiach tak wiec zeby bylo jasno, ja mowie o szkielecie drewnianym. Tak jak domy murowane izoluje sie docieplajac na zewnatrz lub wewnatrz (malo znane w PL a popularne na swiecie), tak domy szkieletowe izoluje sie przede wszystkim miedzy slupkami.

Masz racje ze slupki, podwaliny i oczepy stanowia slabe ogniwo i sa oczywiscie miejscem wiekszych strat ciepla niz termoizolowana przestrzen miedzy slupkami. Ale tez nie wolno tych miejsc porownywac z prawdziwymi mostakmi termicznymi jakie mamy w konstrukcjach murowanych i stalowych. Drewno, choc nie jest termoizolatorem, jest bardzo dobrym izolatorem. (przy okazji pamietam ze kiedys na forum zaczales podobny temat mostkow po jednym z moich postow ale temat jakos zniknal?). Tak wiec nie negowalbym wcale "grubo" zaizolowanych scian szkieletu o duzych przekrojach, tym bardziej ze mozna pojsc o wiele dalej.

Docieplenie zewnetrzne, w przypadku szkieletu drewnianego, nalezy traktowac jako element mogacy,"potencjalnie", zwiekszyc wsp. przenikania ciepla dla scian. Wg mnie istotne jednak jest by takie docieplenie zewnetrzne rozwazyc dopiero po wykorzystaniu wszystkich innych mozliwosci jakie daje szkielet w tej materi.

Wg mnie docieplenie zewnetrzne jest bardzo problematyczne dla domow szkieletowych, nawet jesli nie w krotkim to w dlugim okresie czasu, bardzo powaznie wplywajac na jego zywotnosc. Tak wiec czy interesuje nas tylko wartosc U obliczona na papierze bez wzgledu na to ile bedzie ona wynosic za lat kilka lub jaka bedzie ostateczna trwalosc budynku? Byc moze moje podejscie rozni sie diametralnie od wiekszosci innych wykonawcow z PL z brazny domow szkieletowych. Ale dlatego tez moje uslugi nie sa dla takich klientow jak ma np Grzegorz Szostak tj takich (klientow) ktorzy twierdza (jak zrozumialem) ze "ma byc styropian bo tak jest najlepiej no i mozna otynkowac".

Ale to tylko moje trzy grosze wiec kto by sie przejmowal :wink:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 27 Dec, 2010

Przede wszystkim trzeba zaczac od tego ze zonglowanie wspolczynnikami jest glownie chwytem marktingowym. Osczednosc energii nie rosnie liniowo do zwieksznia grubosci izolacji cieplnej. Np. sciana 2 x 4, znaczy slupki 10 cm, a wlasciwie 9 cm nie zaizolowana, po zaiozolowniu powoduje osczednosc energii 20%, po zwiekszeniu izolacji do 15 cm, czyli sciana 2 x6 osczednosc wzrasta o 6%. Izolacja powyzej 20 cm bez rekuperacji ze wstepnym podgrzewaniem pow. wentylujacego jest w zasadzie bajerem nie powodujacym osczednosci, poniewaz jak sie chce w domu mieszkac to trzeba czyms oddychac tzn. wentylowac budynek. Temat mostkow - mozna by sobie zyczyc w budownictwie murowanym takich mostkow jak slupek 14 cm, czy nawet 10 cm. Mozna zrobic slupek 15 cm i poszycie z plyty pilsniowej miekkiej i taki uklad ma naprwade dobra izolacyjnosc. W Skandynawii popularna jest elewacja pionowa i wowczas mozna dac ocieplenie zewn. z welny, zreszta i przy poziomej elewacji dodatkowe laty w miejscu slupkow nawet jesli nie maja z oczywistych wzgledow takiej izolacyjnosci jak welna to redukuja mostki. Temat tynku - moim zdaniem jesli sie wybiera tynk na elewacje to nie ma specjalnego uzasadnienia ekonomicznego wybiearnie technologii szkieletowej. Sam jakbym chcial elewcje tynkowa to postawilbym na sciane z gazobetonu jednowarstwowa z tynkiem mineralnym. Ja proponuje inwestorom przyjrzec sie jak wygaldaja elewacje z tynku cienkowarstwowego sprzed 15 lat.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 27 Dec, 2010

Greg Olchawski, źle mnie zrozumiałeś.
Nie neguję kodów ICC-IRC (źródła mam :) ), a po prostu chciałbym zobaczyć jak je odniesiesz do EU. Najbliższe moim zdaniem są rozwiązaniom z Norwegii, ale nijak ma się do rozwiązań n.p. z Niemiec (biorę poprawkę na moją słabą znajomość tego języka).
Greg Olchawski wrote:Szanuje Twoje zdanie ale bede sie opieral na wiedzy i doswiadczeniach zdobytych w US.
Ja również. Opieram się na wiedzy z US, Norwegi, Niemiec i Polski, a ostatnio również Szkocji. Niby normy są te same (europejskie), ale rozwiązania diametralnie różne.

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Wed 29 Dec, 2010

Osobiście mam wstręt do styropianu w ścianach! :evil: :razz: :razz:

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Wed 29 Dec, 2010

I co, myslisz, ze jestes dzieki temu wazny?
Oni tu dyskutuja o styropianie na ścianach a nie w scianach. Czytaj uwaznie.

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Wed 29 Dec, 2010

Widze że to forum staje się jakimś centrum ludzi nadętych, napinających się dupków co to w życiu za wiele nie zwojowali ale na forum to Pany.
Co ty sobie myślisz gnomie Kubaty jeden, czy ja zaczepiam kogoś, to była moja luźna refleksja a wstręt mam do styropianu i na ścianie i w ścianie.Ale jeszcze większy mam do ludzi co łażą po forum i szukają zaczepki.
Nie uczestnicze w dalszej dyskusji z TOBĄ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

worms
Posts: 23
Joined: Tue 03 May, 2011
Location: wytrzasnąć atomówkę

Post by worms » Wed 04 May, 2011

Witam wszystkich na forum (gdyż jest to mój pierwszy post)

Zaistniałem tutaj, gdyż chcę posiąść wiedzę wystarczającą do postawienia własnego domu szkieletowego.

Martwi mnie jedynie to, iż w wielu tematach wątek urywa się w połowie, lub często nie zostaje w ogóle rozwiązany problem zawarty w temacie...

po przeczytaniu tego tematu nadal nie wiem (i to nie tylko ja) czy ocieplić styropianem z zewnątrz, czy nie... myślałem o styropianie ryflowanym przykręconym bezpośrednio do OSB, podobno daje wystarczającą izolacyjność, a przerwy powietrzne (w ryflowaniu) dają efekt, że ściany oddychają. Czy lepiej zastosować twardą wełnę mineraną (choć podobno o wiele droższy interes). Ogólnie biorąc to jak już ktoś wspomniał niechętnie widzę styropian w kanadyjce - jakoś mi to nie pasuje (tak samo z resztą jak okna pcv) więc może ktoś jest w stanie zaproponować (nasunąć pomysł) na coś sprawdzonego, oddychającego - a produkty STEICO ? coś się nadaje ? o wiele drożej to wyjdzie jak styropian ?

Słyszałem rownież opinię, abym w miejscu łączenia płyty OSB z zewnątrz do szkieletu zastosować piankę taką jak się stosuje pod panele (czyli wszystkie powierzchnie szkieletu od strony zew. obić taką pianka a dopiero wtedy idzie OSB i, że to zabezpieczy przed mostkiem termicznym....) - ktoś może coś na ten temat powiedzieć ?

Z góry przepraszam za mało fachowe zapewne nazewnictwo - jestem na etapie poczatkowym przyswajania wiedzy... Proszę również o odpowiedzi tak aby przeciętny kowalski zrozumiał

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Wed 04 May, 2011

po mojemu to cena, 8cm wełny albo zamiennie 12cm styropianu to na 200m2 elewacji koszt wiekszy o 5-6tys złotych. A co do okien to nie ma żadnego uzasadnienia poza wyglądem kupno drewnianych do szkieletora. Co do pianki panelowej to nie mam pojecia po grzyba ona tam "grzyb" to dobre słowo bo ona nie przepuszcza powietrza i zgnilizna gotowa.
Produkty STEICO propaguje Pan Nitka to może coś poradzi w temacie.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Wed 04 May, 2011

Co do okien drewnianych to w Szwecji slyszalem opinie, ze Ci co pozakladli plastikowe w starszych domach zalowali potem bo byly - za szczelne.

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Wed 04 May, 2011

DABEKO Do wentylacji domu służą nawietrzaki, kominy lub rekuperator a nie dziury w stolarce okiennej :razz: Jeśli masz zbyt szczelne okna PCV to powyrywaj uszczelki ze skrzydeł i ramy :mrgreen:
pozdrawiam

worms
Posts: 23
Joined: Tue 03 May, 2011
Location: wytrzasnąć atomówkę

Post by worms » Thu 05 May, 2011

Czyli już coś wiemy, że z tą pianką panelową to jakieś nieporozumienie... coś w ogóle się stosuje na owe mostki termiczne, czy po prostu się je przyjmuje i nic nie kombinuje ?

Czy styropian oddycha ? lepiej ryflowany do osb (łatwiejszy montaż) czy zrobić ruszt i do niego styropian ?

co jest najlepsze według was od zewnątrz na izolację ? wolę wydać więcej, ale być zadowolonym z efektów... na obecną chwilę nie wiem, czy będzie tynk, czy deski...

no właśnie DABEKO ja też słyszałem, że wywalali plastiki - co drewno to drewno... (a w napowietrzacze powinny być w standardzie okna wyposażane)

dzięki za odpowiedź - co do STEICO poczekam na Pana Nitkę z opinią



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”