Pojedynek dom murowany kontra drewniany

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Pojedynek dom murowany kontra drewniany

Post by valdi » Sat 04 Dec, 2010

Prześledziłem całe forum i teraz chcę wyrazic moja opinie o domach.
Z zawodu i wykształcenia jestem stolarzem ale również technikiem ogólno- budowlanym w życiu postawiłem 5 domków letniskowych w tym 2 całoroczne o konstrukcji szkieletowej.

Całe szczęście że w Polsce jest tylko 5% domów z drewna ponieważ ludzie umieją karkulować po co stawiać drewniaka jak w podobnych pieniądzach mogą mieć dom murowany czyli zamiast reklamówki jednorazowj jakim jest drewniak magą mieć porządną walizkę na wiele pokoleń.
Dom drewniany nie jest trwały w porównaniu do murowanego mało który wytrzyna 100 lat ,murowany nawet 300 lat wytrzyma przykład stare kamienice w niekórych miastach tylko zmiana dachu i remont i następne 300 lat mogą stać bez ingerencji w konstrukcje natomiast drewniak kanadyjczyk tego nie wytrzymują. Druga sprawa budowa i pózniesza eksplatacja jest nie konfortowa zle złożona wiatroizolacja lub folia paroizolacyjna prowadzą do szybszej degradacji konstrykcji mały błąd prowadzi do bardzo poważnych skutków zagrzybienia konstrukcji zmniejszenia izolacji cieplnej gdzie w murowanym domu takie zjawisko nie występuje , ogrzewanie przy dobrze docieplonym domu murowanum wcale nie jest większe do kanadyjczyka. Szybkość budowy szkieletowca 3 miesiące od rozpoczęcia do wprowadzenia się powoli zanika ponieważ w niektórych technologiach murowanych jest podobny czas. Swój dom postawiłem murowany z racji tego że jestem stolarzem i wiem o biologicznej degradacji drewna . Jedynym sensownym wytłumaczeniem chęci budowy domu drewnianego jest po prostu fanaberja inwestora lub nie możność budowy z przyczyn technicznych ciężkiego domu murowanego


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Dec, 2010

valdi wrote:tylko zmiana dachu i remont i następne 300 lat mogą stać bez ingerencji w konstrukcje
a remont kamienicy kosztuje tyle co wybudowanie nowego kanadyjczyka,chyba lepiej po 100latach zepchnac spychaczem i postawic nowke niz mieszkac w podremontowanym kamiennym zimnym staruchu.
valdi wrote:po co stawiać drewniaka jak w podobnych pieniądzach mogą mieć dom murowany
nie licz morow i dachu tylko kompletne wykonczone pomieszczenia pomalowane i skonczona elewacje wtedy proporcje wygladaja inaczej.
valdi wrote:ogrzewanie przy dobrze docieplonym domu murowanum wcale nie jest większe do kanadyjczyka
ale wybudowanie cieplego muroiwanego domu to znacznie wyzsze koszty
zastanawia mnie jedno skoro najbogatsze spoleczenstwa na swiecie buduja wlasnie w technologi szkieletowej swoje domy majac wybor murowany -drewniany to chyba cos w tym jest(bogatym sie jest dlatego ze sie ma glowe na karku i potrafi sie dobrze liczyc i analizowac)
valdi wrote:jestem stolarzem i wiem o biologicznej degradacji drewna
to zapewne orientujesz sie ze ponizej pewnej wilgotnosci procesy biologiczne w drewnia sa zatrzymane.
i tak na koniec :mrgreen: za sto lat bedziemy mieszkali zapewne w futurystycznych domach ze szkala a te murowane domy co przetrwaja :wink: beda moze sluzyly do przechowywania ziemniakow :wink: wiec jaki jest sens budowania na 300lat.
valdi wrote:300 lat
trzeba byt wyremontowac te Murowane dworki szlacheckie zmnienimy dach itd potem konserwator zabytkow........... :razz:
valdi wrote:i następne 300 lat mogą stać bez ingerencji w konstrukcje
super ekonomiczne podejscie ............to tak odnosnie sposobu rozumowania mojego poprzednika(bez obrazy)
o zaletach domow kanadyjskich nie musze juz pisac....to oczywiste :cool:

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Sun 05 Dec, 2010

Marcin L wrote:a remont kamienicy kosztuje tyle co wybudowanie nowego kanadyjczyka
tylko że w kamienicy jest kilkanaście mieszkań i jak rozłożysz koszt na poszczególne mieszkania to wcale tak drogo nie wyjdzie
Marcin L wrote:nie licz morow i dachu tylko kompletne wykonczone pomieszczenia pomalowane i skonczona elewacje wtedy proporcje wygladaja inaczej.
Przecież wszyscy wykonawcy na forum piszą że cena będzie podobna co murowanego również z moich wyliczeń tak wynika
Marcin L wrote:ale wybudowanie cieplego muroiwanego domu to znacznie wyzsze koszty
gdzie widzisz wysze koszty w grubości styropianu na elewacji
Marcin L wrote:zastanawia mnie jedno skoro najbogatsze spoleczenstwa na swiecie buduja wlasnie w technologi szkieletowej swoje domy majac wybor murowany -drewniany
Polska do połowy lat 50 XX na wsiach budowała domy drewniane i nie tyko domy bo inne budynki też , na zachodzie budują szkieletowca bo to jest tańsze niż murowany dlatego tam tak jest to rozpowszechnione to tanie masowe budowanie
Marcin L wrote:to zapewne orientujesz sie ze ponizej pewnej wilgotnosci procesy biologiczne w drewnia sa zatrzymane
nie są zatrzymane tyko spowolnione drewno jest pochodzenia biologicznego dlatego ulega rozkładowi szybciej niż np.cegła lub beton które są pochodzenia mineralnego
Marcin L wrote:trzeba byt wyremontowac te Murowane dworki szlacheckie zmnienimy dach itd potem konserwator zabytkow
Coś zostaje na pokolenia tak jak w Egipcie piramidy nie jak domki z bambusa przykryte trzciną
Marcin L wrote:super ekonomiczne podejscie ............to tak odnosnie sposobu rozumowania mojego poprzednika
co na ekologia do domu też trzeba lasy wycinać na budowe drewniaka , ogrzać równiaż trzeba emisja CO2
Marcin L wrote:o zaletach domow kanadyjskich nie musze juz pisac....to oczywiste
to napisz co na drewniak czego nie ma murowany

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 05 Dec, 2010

Hahaha, niezły temat ale za przeproszeniem Gówno wart, daj sobie na luz Marcin L, bo taka polemika nie ma logicznego uzasadnienia. Nie wnosi nic wartościowego, satysfację ma tylko autor postu, któremu udało się na chwile zaistnieć na forum publicznym. Niech każdy buduje z tego z czego chce, ja buduje z drewna i wisi mi to, co inni sądzą na ten temat. :mrgreen:

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Sun 05 Dec, 2010

Piotr tomrer wrote:Hahaha, niezły temat ale za przeproszeniem Gówno wart, daj sobie na luz Marcin L, bo taka polemika nie ma logicznego uzasadnienia. Nie wnosi nic wartościowego, satysfację ma tylko autor postu, któremu udało się na chwile zaistnieć na forum publicznym
Po prostu brak ci merytorycznych argumentów do dyskusji.
Ponieważ nie wciśniesz mi kitów na temat wyższości i domów drewnianych nad murowanymi bo znam obie technologie budowy, kanadyjczyka trudno nazwać domem drewnianym ponieważ on w pewnym procencie składa się z drewna to raczej wełniano -drweniano - kartonowo gipsowa konstrukcja .Wcale nie chę chwilę zaistnieć tyko poważnie dyskutować na argumenty na temat domów .
Piotr tomrer wrote:buduje z drewna i wisi mi to, co inni sądzą na ten temat.
Dla siebie to ty możesz budować nawet z zapałek ale budujesz z drewna i bierzesz za to kasę i wisi ci co z takim domkiem będzie się działo za 15-25 lat z domu zrobi się szopa drewniana wełna w ścianach straci swoją sprężystość zrobi się z niej flak i straci pełne wartości izolacyjne. I wtedy zamiast domu jest atrapa domku.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sun 05 Dec, 2010

Remontowalismy w Szwecji 10 pokojowy dom z roku 1860. Na dachu trzeba bylo wymienic kilka desek i oczywiscie zmiana papy.
W srodku przerobki pod zamysly inwestora, ale to, ze nie wytrzyma 100 lat to zwykla brednia.
I jak widac taka dyskusje mozna toczyc w nieskonczonosc o wyzszosci swiat..

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 05 Dec, 2010

valdi,
Czytam Twoje posty i wierzyc mi sie nie chce w to co piszesz na temat szkieletu, ktorego notabene nie budujesz. Dlatego mam kilka pytan: Jak ci wyszla cena rowna budynkowi tradycyjnem? Dwa - skad pewnosc ze welna traci swoje wartosci? i trzecie - jak wczesniej napisal Marcin - skoro bogatym sie oplaci dlaczego nam nie? Na koniec mysle ze Twoje podejscie jest w stylu "Nie ma jak bunkier beton, beton i jeszcze raz beton tak by wnuki w nim mieszkaly i podziwialy jaki to wspanialy i trwaly dom dziadek zbudowal".

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 06 Dec, 2010

Na koniec mysle ze Twoje podejscie jest w stylu "Nie ma jak bunkier beton, beton i jeszcze raz beton tak by wnuki w nim mieszkaly i podziwialy jaki to wspanialy i trwaly dom dziadek zbudowal".
i Janek trafil tu w sedno chyba a Piotr ma zapewne racje szkoda czasu na dyskusje w tym stylu .
A Valdi niech stanie przy scianie oprze sie o nia na jakies 3-4 godzinu a ja zrobie to samo w domu szkieltowym,zobaczymy komu bedzie cieplej.....taki glupi przyklad :lol:
co do trwalosci domow szkieltowych podobno dom pierwszego prezydenta USA jeszcze stoi :mrgreen:

Proponuje obejrzec zamek Krzyztopór masywne piekne ruiny ale mieszkac sie tam nie da a byl to chyba najpiekniejszy zamek w Europie .....tak odnosnie piramid ktore sa grobowcami a nie domami.
Valdi jesli chcesz duskutowac to przejdzmy do technicznych konkretow,a odnosnie ekologii.........chyba nie zdajesz sobie sprawy ile CO2 trzeba wyemitowac zeby wypalic np.pustak ceramiczny :shock:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 06 Dec, 2010

valdi wrote:znam obie technologie budowy
valdi wrote:w życiu postawiłem 5 domków letniskowych w tym 2 całoroczne o konstrukcji szkieletowej
ja postawilem tyle samo tyle ze w 2010roku i wszystkie byly mieszkalne,sadze ze nie mogles sobie poradzic z technologicznymi aspektami szkleletowki teraz robisz antyreklame bo jestes w tym Cienki i dlatego wybrales technologie tradycyjna.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 06 Dec, 2010

Marcin L,
Teraz ty trafiles w sedno.

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

quote="DABEKO"]Remontowalismy w Szwecji 10 pokojowy dom z roku 1860. Na dachu trzeba bylo wymienic kilka desek i oczywiscie zmiana papy.
W srodku przerobki pod zamysly inwestora, ale to, ze nie wytrzyma 100 lat to zwykla brednia.
I jak widac taka dyskusje mozna toczyc w nieskonczonosc o wyzszosci swiat..[/quote]

Widzisz trzeba było wymienić bo drewno jest biologcznego pochodzenia gnije lub pruchnieje czy ściany tez były sprawdzane czyli zdjęta zewnętrza warststa poszycia i sprawdzona konstrukcja czy nie trzeba gdzieś wymienić czy tylko remont na zasadzie polokowania jak stoi to niech stoi dokont się nie rozleci. Natomiast przy murowanym tylko wymieniasz dach a o konstrukcję się nie martwisz Pewnie takich budynków to na palcach możesz policzyć

[ quote=Jan Jablonski]Czytam Twoje posty i wierzyc mi sie nie chce w to co piszesz na temat szkieletu, ktorego notabene nie budujesz. Dlatego mam kilka pytan: Jak ci wyszla cena rowna budynkowi tradycyjnem? Dwa - skad pewnosc ze welna traci swoje wartosci? i trzecie - jak wczesniej napisal Marcin - skoro bogatym sie oplaci dlaczego nam nie

1Buduje nie dokładnie przeczytałeś
2 bardzo prosto suma wszystkich kosztów w jednej technologi i w drugiej
2 ponieważ widziałem po 7 latach co stało się z wełna na poddaszu podczas remontu i montażu dodatkowego okna dachowego gdzie z wełny 14 cm zrobił się flak o gr. ok 8-10 cm po prostu straciła sprężystość
3 w stanach prawdziwe wille sa murowane i kosztują miliony dolarów natomiast kanadyjczyki czyli pospólstwo kosztują tyś .dolarów tam jest taka sytuacja jak w Polsce w XIX wieku gdzie pany miały dworki murowane a chłopstwo drewniane a że pospólstwa jest więcej więc domków tez jest więcej porównaj taki sam domek na zachodzie murowany i drewniany to zobaczysz różnicę

[quote=Marcin L]odnosnie piramid ktore sa grobowcami a nie domami
Tak ale użyto materiału mineralnego czyli skał które pretrwały tyś .lat

[quote=Marcin L] Valdi jesli chcesz duskutowac to przejdzmy do technicznych konkretow,a odnosnie ekologii.........chyba nie zdajesz sobie sprawy ile CO2 trzeba wyemitowac zeby wypalic np.pustak ceramiczny
Do ekologii trzeba podchodzić rozważnie że ty wybudujesz 100 domów drewnianych to nie zmniejszy się przez to dziura ozonowa ponieważ w okół ciebie inne fabryki i samochody będą wydzielały CO2

[quote=Marcinja postawilem tyle samo tyle ze w 2010roku i wszystkie byly mieszkalne,sadze ze nie mogles sobie poradzic z technologicznymi aspektami szkleletowki teraz robisz antyreklame bo jestes w tym Cienki i dlatego wybrales technologie tradycyjna.

Z wykształcenia jestem stolarzem znam właściwości fizyko-mechaniczne drewna i prowadzę zakład stolarski więc technologiczne aspekty szkieletówki nie są czymś nie do opanowania na dodatek jestem technikiem ogólno-budowlanym więc rysunki techniczne w projekcie budowlanym umiem czytać. teraz ty się pochwal jaką wiedza techniczną dysponujesz czy ją zdobyłeś na zasadzie pomocnika na jakiejś budowie, a po którymś razie stwierdziłeś że sam dasz sobie radę wybudować dom .
Nie chcę robić antyreklamy poniewż pod żadną postacią nie przyniesie mi to korzyści po prostu chcę usłyszeć z ust zwolenników szkieletu zalety które być może nie wziołem po uwagę podczas mojej oceny dwóch technologii.
Wybrałem technologię murowaną dlatego że cena była pobna to dlaczego mam użyć drewna które podlega biodegradacji a cegła nie, juz wczśniej to ilustrowałem zamiast reklamówki jednorazowej wolę porządną walizkę po prostu wybieram to co trwalsze jak większość ludzi , kanadyjczyk to tak naprawdę trochę wieksza szafa i pewnych rzeczy w nim nie możesz zastosować choćby takich schodów jak w załączniku,
Attachments
schody zeta.jpg
(2.94 KiB) Downloaded 101346 times

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 06 Dec, 2010

valdi wrote:chcę usłyszeć
ale nie chcesz przyjac do wiadomosci ze domy drewniane sa tak samo dobre i sa alternatywa dla budownictwa murowanego.

niema zadnych ograniczen co do konstrukcji schodow ksztaltu scian i rozpietosci stropow wiec mylisz sie iz tych schodow nieda sie w kanadyjczyku zrobic.
Stolarstwo to nie ciesielstwo ja z wyksztalcenia jestem ekonomista co nie przeszkadza mi budowac domow :roll: wielokrotnie koryguje dokumentacje na etapie projektowania gdyz wlasnie niektorzy technicy ogolnobudowlani majacy uprawnienia(niewiadomo jakim cudem je maja) puszczaja takie byki w dokumentacji ze szok...(.wiec jak bedziesz mial kiedys za luzne kalosze to juz wiesz gdzie jest miejsce na ten dyplom technika :wink: sory jesli Cie urazilem ale nie papier a wiedza poparta przedewszystkim doswiadczeniem jest najwazniejsza
jak beda mi stawiac kiedys grobowiec to oczywiscie bedzie on z kamienia :lol: tak sie sklada ze jestem wlascicielem bardzo starego przedwojennego domu z kamienia zapraszam Valdi do obejrzenia sam ocenisz czy po 100latach oplaca sie to remontowac :idea: .

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 06 Dec, 2010

valdi wrote:jestem technikiem ogólno-budowlanym więc rysunki techniczne w projekcie budowlanym umiem czytać.
Hej panie technik budowlany, jak udało się panu skończyć technium z taką ortografią. Błędy na poziomie gimnazjum :mrgreen:

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

quote]Hej panie technik budowlany, jak udało się panu skończyć technium z taką ortografią. Błędy na poziomie gimnazjum
_________________[/quote]
Brak argumentów merytorycznych więc czepiasz się szczegółów.
Błędy wynikające z szybkiego pisania bo czas edycji jest krótki.
Moje post są wyczerpujące a twoje zdawkowe jednozdaniowe

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 06 Dec, 2010

valdi wrote:Moje post są wyczerpujące a twoje zdawkowe jednozdaniowe
Twoje posty są bezwartościowe więc wybacz mi brak chęci do merytorycznej dyskusji, zresztą już wcześniej napisałem niech każdy buduje z czego chce a innym nic do tego.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 06 Dec, 2010

A ja jeszcze raz zapytam o te cene i powiem dlaczego U mnie dom pod klucz z plyta oraz wyposarzona lazienka to kwota rzedu 2400-2800 m2 a murowany? powiem ci ile 3200 stan deweloperski czyli dolicz jeszcze jakies 1500 zl m2. i jak to wyglada .powiedz mi teraz skad ta twoja kalkulacja? a moze jestes jednym z tych co mysleli ze za jeden dom mercedesa kupia i jeszcze dla dzieci zostanie no a jak nie wyszlo to technologia jest be i lepiej psioczyc .Kazdy ma prawo wyboru problem w tym ze my nie umiemy jeszcze zyc jak inne spoleczenstwa nie wiazac sie z miejscem bo jak dom to na wieki a jak brak pracy w rejonie to stekac ze bezrobocie no bo jak sie przeprowadzic kiedy TAKI PIEKNY BUNKIER MAMY i jeszcze garaz do tego

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

Marcin L wrote:
valdi wrote:chcę usłyszeć
ale nie chcesz przyjac do wiadomosci ze domy drewniane sa tak samo dobre i sa alternatywa dla budownictwa murowanego.

niema zadnych ograniczen co do konstrukcji schodow ksztaltu scian i rozpietosci stropow wiec mylisz sie iz tych schodow nieda sie w kanadyjczyku zrobic.

Przyjmuję do wiadomości że jakaś alternatywa jest ale w pewnych przypadkach przecież sam postawiłem parę drewniaków

Co do schodów to się mylisz tych w poprzednim załączniku i w tym obecnym w żadnym razie nie zamontujesz a kanadyjczyku ponieważ cała konstrukcja nośna tych schodów jest ukryta w ścianie i przenosi na nią cały ciężar i tu pośpieszyłeś się z oceną więc mój dyplom będzie wisiał na ścianie mojego biura, wiedza z doświadczeniem daje dopiero pożądane efekty
Marcin L wrote:jak będą mi stawiac kiedys grobowiec to oczywiście bedzie on z kamienia
A nie lepiej takiego małego kanadyjczyka przecież 100 lat postoi ( bez urazy żarcik)
Attachments
schody bez wsporników.jpg

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 06 Dec, 2010

valdi,
I tu sie mylisz schody ktore pokazales montowane sa na stelazu metalowym zamontowanym w scianie a to rowniez mozna zamontowac w kanadyjczyku oczywiscie stelaz bedzie nieco inny ,inaczej montowany jednak mozna to zrobic .Prosze o nastepny zestaw pytan dotyczacy rozwiazan niemozliwych do wykonania w kanadyjczyku

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:A ja jeszcze raz zapytam o te cene i powiem dlaczego U mnie dom pod klucz z plyta oraz wyposarzona lazienka to kwota rzedu 2400-2800 m2 a murowany? powiem ci ile 3200 stan deweloperski czyli dolicz jeszcze jakies 1500 zl m2. i jak to wyglada
Z kąt Ty masz tą kalkulację o domu murowanym masz ty link http://www.ohana.warszawa.pl/cennik.html do warszawskiej firmy budowlanej która jeszcze zleca pracą podwykonawcą jak dobrze poszukasz to znajdziesz tanią i dobrą ekipę budowlaną i w takich samych kosztach wybudujesz murowany co podałeś na kanadyjczyku.

Ja nie żyję z budowy domów więc ta teoria upada mam zakład stolarski i z tego się utrzymuję, a domki traktuję jako mało znaczącą fuchę w swojej pracy nie psioczę na technologię ponieważ w niej budowałem . A pytanie brzmi który lepszy murowany czy kanadyjczyk z moich rozważań wychodzi że murowany. Tak jak większości ludzi w Polsce. Zacytuję Ci pewne powiedzenie które słyszałem ‘’ mój dom moją twierdza choć to nie bardzo się ma do kanadyjczyka pewnie dlatego że nie daje takiej pełnej ochrony poczucia bezpieczeństwa co murowany ‘’( słowa pewnej klientki której robiłem domek letniskowy)

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:to rowniez mozna zamontowac w kanadyjczyku oczywiscie stelaz bedzie nieco inny ,inaczej montowany jednak mozna to zrobic
Tylko powiedz który inspektor nadzoru budowlanego by to odebrał w kanadyjczyku

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 06 Dec, 2010

Jesli bedzie dobrze zrobione kazdy problem jak to bedzie zrobione to samo tyczy sie murowanego .Jesli twierdzisz ze w tej cenie buduja w W-wie to gratuluje tanich ekip tylko pytanie skad te ceny 5-8 tys za m2? I tak na marginesie jak to z toba jest ? raz piszesz buduje potem - nie buduje . Mozesz to raz wyjasnic? no i podaj namiary na te tanie grupy budowlane jesli oczywiscie istnieja i sa zarejestrowane bo cos watpie w ich legalnosc

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:Jesli bedzie dobrze zrobione kazdy problem jak to bedzie zrobione to samo tyczy sie murowanego
[/quote]

Tylko który projektant będzie chciał to pakować do szkieletu i obliczać siłę nośną inwestorowi powie panie daj sobie spokój żeby do kanadyjczyka ładować takie schody jak pana stać na takie schody to na murowany dom też pana będzie stać . Zauważ że nawet że nie ma nawet dużo projektów domów drewnianych i w większości to są małe domki nie ma wiili 300 mkw w szkielece a te schody są raczej przeznaczone do takich willi
[/quote]
Jan Jablonski wrote:tylko pytanie skąd te ceny 5-8 tys za m2?
Ja ci podałem link i przykłady a Ty same gołe ceny podaj link żebym mógł się donieść bo prawdopodobnie to są ceny domu z działką a Ty domu nie sprzedajesz razem z działką.
Jan Jablonski wrote:raz piszesz buduje potem - nie buduje . Mozesz to raz wyjasnic
Nie buduję komercyjnie że się ogłaszam np. w Internecie tykko klient przychodzi z polecenia bo widział moją budowę i jak się dogadamy do ceny ,to buduję już wcześniej pisałem jak to traktuję.
Jan Jablonski wrote:no i podaj namiary na te tanie grupy budowlane
dlaczego mam siedzieć i tracić czas szukać tanich ekip budowlanych przecież to bez sensu żadnego pożytku z tego nie będę miał , wiedz że ludzie budujący domu murowane znajdują tania ekipy a o legalności to z nimi sobie pogadaj

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 06 Dec, 2010

No wlasnie sam sobie pogadaj wiec nie mow o cenach i tanich ekipach budowqlanych bo co innego jak szwagier z kolego ci beda budowac a co innego profesjonalna firma .Pytasz o ceny .podam ci przyklady u mnie podbitka 20x150x4m kosztuje 25 zlm2 a u ciebie? drewno konstrukcyjne 140x38 srednio 850zl a u ciebie? podawac dalej ? nie nie sprzedaje z dzialka to prawda . jednak ty tez nie kupujesz calej dzialki tylko jakas tam czesc jednak cena jest cena i nie ma znaczenia dla kupujacego jakas czesc dziaki bo nic z nia nie zrobi ma natomiast znaczenie cena koncowa i to sie liczy.

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Mon 06 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:]No wlasnie sam sobie pogadaj wiec nie mow o cenach i tanich ekipach budowqlanych bo co innego jak szwagier z kolego ci beda budowac a co innego profesjonalna firma
Podałem ci link do legalnie działającej na rynku warszawskim uznanym za 1 z najdroższych i fakturę też wystawią
Jan Jablonski wrote:Pytasz o ceny
chodzi mi o ceny 5000-8000 co podałeś to na pewno jest cena domu z działką masz link
http://www.domiporta.pl/oferty/sprzedam ... =+++SZUKAJ+++
podziel cenę o metraż domu i wtedy masz 5000-8000 mkw którą podałeś i jest ważne gdzie dom stoi jak np. w Warszawaie to takie ceny gdzie sama działka kosztuje 500000zł lub więcej zależy do miejsca. Ceny drewna podobne

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 06 Dec, 2010

valdi wrote:A nie lepiej takiego małego kanadyjczyka przecież 100 lat postoi
hahahaha............i jak grochem o sciane , jestes tak krytycznie nastawiony do kanadyjczykow ze szkoda chyba czasu na ta dyskusje.
bez obrazy.....kiedys ludzi ktorzy mieli ,,klapki na oczach"nazywalo sie betonem partyjnym bo byli niereformowalni ..............slowo beton w Twoim przypadku Valdi pasuje w 100% (taki maly zlosliwy zart)
koszt m2 kanadyjczyka to ok. 2000zl (stan devloperski)jak za tyle wybudujesz mi dom murowany to kupuje go odrazu(zeby sprzedac i wybudowac kanadyjczyka oczywiscie :mrgreen: )uwzglednij elewacje ,podbitki a wewnatrz wszystkie sciany pomalowane z instalacjami.............
valdi wrote: tania ekipy
juz wspolczuje
jak za 10 lat wymysla nowe technologie budowy to tez z pustaka bedziesz budowal???? :???:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 07 Dec, 2010

valdi wrote:który projektant będzie chciał to pakować do szkieletu i obliczać siłę nośną inwestorowi
rozrysowalem sobie te schody,prostota :wink: polaczenie stalowego rdzenia z okladzina drewniana mocowana do odpowiednio przygotowanej sciany szkieletowej...

Valdi przyjmij do wiadomosci ze dom szkieltowy nie jest gorszy od murowanego i jest to alternatywa i to alternatywa czesto lepsza,nikt z nas budujacych domy nie wypowiada sie negatywnie o tradycyjnej technologii choc ma ona wady jak kazda inna.
Nie mam zamiaru Cie przekonywac ale faktem jest ze z ekonomicznego punktu widzenia budowa kanadyjczyka jest bardziej oplacalna.
Jeden woli Lexusa drugi mercedesa a obydwie marki sa niezle(takie porownanie z dziedziny motoryzacji)
valdi wrote:w żadnym razie nie zamontujesz a kanadyjczyku
a skad wiesz przeciez sie nie zajmujesz szkieletowka ,budowalem kiedys na skalach schody wielostopniowe z podjazdami ze zmienna kata nachylenia....i dyplom nie byl mi do tego potrzebny.
gdybym sie pojawil na portalu np.www.Murowany.com.pl to bym spokojnie zadawal pytania i napewno bym nie wystartowal z twierdzeniem
valdi wrote:reklamówki jednorazowj jakim jest drewniak
wiec nie dziw sie Valdi teraz ze jestes w ten sposob atakowany.
Gdybys przypadkiem kiedys byl w kanadyjczyku zbudowanym przezemnie czy tez przez innego kolege wykonawce z forum zachwycalbys sie pieknem budynku bo niespostrezglbys sie ze jestes w ,,drewniaku" :lol: chcialbym widziec twoja mine gdy inwestor poinformowal ze jest to wlasnie dom zbudowanuy w technologi szkieletu drewnianego. :mrgreen:
a tak wogole to pozdrawiam :wink:

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Tue 07 Dec, 2010

Valdi czepiłeś sie tych schodów jak rzep psiego ogona. To podam prosty przykład: czy w szkielecie nie można postawić murowanej ściany nosnej do tychże schodów?!
Projektant zaprojektuje wszystko co zgodne ze sztuką - pytanie tylko czy klienta stać na taki projekt.
Inna sprawa, że sporo projektantów jeszcze raczkuje w domach szkieletowych. (moje własne zdanie)

Apropos uprawnień budowlanych.
do Marcina L,jakby każdy"ekonomista" który ma troche wiedzy budowlanej, był taki mocny w budownictwie to więcej byśmy meli inzynierów budownictwa niż ekonomistów. Fakt, że jest sporo techników z upranieniami, którzy dostali je chyba za masło, bo większość nawet nie skończyłaby 1 roku na polibudzie.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Tue 07 Dec, 2010

Autor tego wątku jest zielony jak szczypiorek na wiosnę w temacie na jaki sie wypowiada. Nie porusza istotnych czynników jak np. bezwładność cieplna tylko uprawia życzeniową partyzantkę nie mając pojęcia, gdzie leży problem. A nie ma przecież rzeczy idealnych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 07 Dec, 2010

Piotr tomrer wrote:Autor tego wątku jest zielony jak szczypiorek na wiosnę w temacie na jaki sie wypowiada. Nie porusza istotnych czynników jak np. bezwładność cieplna tylko uprawia życzeniową partyzantkę nie mając pojęcia, gdzie leży problem. A nie ma przecież rzeczy idealnych
i to chyba tyle na ten temat :cool:
tonyfabio wrote:Apropos uprawnień budowlanych.
do Marcina L,jakby każdy"ekonomista" który ma troche wiedzy budowlanej, był taki mocny w budownictwie to więcej byśmy meli inzynierów budownictwa niż ekonomistów. Fakt, że jest sporo techników z upranieniami, którzy dostali je chyba za masło,
moze nie generalizujmy znam rowniez kilku technikow budowlanych ktorzy niejednego projektanta przewyzszaja wiedza i mysle ze nie o to tu chodzi kto mam jaki ,,papier"tylko o wiedze praktyczna poparta doswiadczeniem

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Spróbujcie wycenić przykładową ścianę jak w załączniku w szkielecie w stanie deweloperskim bez okna i drzwi tylko cała konstrukcja ściany bez fundamentów z rozpisaniem na poszczególne elementy
- elewacja styropian + tynk
- folie
- wełna
- konstrukcja drewniana
- płyta k-g
- robocizna
uwzględniając ceny brutto fak. vat
Attachments
przykład ściany.jpg
(5.36 KiB) Downloaded 58867 times

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Marcin L wrote:koszt m2 kanadyjczyka to ok. 2000zl (stan devloperski)jak za tyle wybudujesz mi dom murowany to kupuje go odrazu
Znalazłbym ci taką ekipę budowlaną dom ok 120 mkw dwu spadowy z instalacjami woda, kanalizacja, prąd, ogrzewanie stan dew.

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

przezemnie czy tez przez innego kolege wykonawce z forum zachwycalbys sie pieknem budynku bo niespostrezglbys sie ze jestes w ,,drewniaku[/quote]

Raczej odróżnię 1 sprawa grubość ścian zewnętrznych, 2 wszystkie ściany wew. sucha zab. k-g jednej grubości .

rozwiąż mi pewną kwestię po 5 latach użytkowania szkieleta właściciel zamarzył sobie nowoczesną
szafkę łazienkową dł 150 cm x wys. 40 x szer.55 cm podwieszaną z 2 umywalkami blat z kamienia lub zmienia umeblowania w salonie i też są szafki wiszące na ścianie typu jamnik podczas budowy nie była brana ta kwestia nie ma wzmocnienia . I dzwoni do ciebie żebyś tą kwestie rozwiązał przecież kanadyjczyk to taki sam dom co murowany i nie ma ograniczeń

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Piotr tomrer wrote:Nie porusza istotnych czynników jak np. bezwładność ciep
do tego jeszcze się ustosunkuje w dalszej części

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 07 Dec, 2010

ja zapytam inaczej budynek murowany 100 letni zaprawa wapienno-piaskowa sypiaca sie - jak zamontujesz te szafki ? i jak zagwarantujesz ze to nie spadnie? Powodzenia

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Marcin L wrote:rozrysowalem sobie te schody,prostota
to podrzuć załącznik

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 07 Dec, 2010

valdi,
Wracajac do kosztow ,zakladajac ze ceny m2 tynku i k-g sa podobne
- szkielet +welna to samo co koszt cegly
- docieplenie zewnetrzne cena taka sama
Roznica polega na szybkosci wykonania a co za tym idzie ilosc roboczogodzin przy kanadyjczyku 3 m-ce a tradycyjnym 2 lata "mowi ci to cos". Wiec zakonczmy ten temat bo nie ma sensu dyskutowac.
I na koniec; kiedys aby uzyskac dyplom trzeba bylo zdac egzamin i technicy mieli cos w glowie. A od kiedy dyplomy zaczeli wydawac ksieza, weterynarze i lekarze ( nie ublizajac tym zawodom) technicy zaczeli miec problemy z najprostrzymi rozwiazaniami technicznymi .
Potem rozwazania tego typu jak wyzej

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:ja zapytam inaczej budynek murowany 100 letni zaprawa wapienno-piaskowa sypiaca sie -
a budulcem jest np. cegła czerwona długie i odpowiednie kotwy, wiesz jak siły się rozkładaja na wiszącej szafce

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 07 Dec, 2010

A skad pewnosc ze trafisz w cegle Sciana murowana na 6 cm z tynkiem 11 cm gdzie wejda te kotwy?

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:Wracajac do kosztow ,zakladajac ze ceny m2 tynku i k-g sa podobne
szkielet +welna to samo co koszt cegly
czemu nie wyliczysz tego po kolei uwzględniając wszystkie ceny bo się okaże że kanadyjczyk wcale nie jest taki tani w budowie jak pisze Marcin L
Jan Jablonski wrote:tradycyjnym 2 lata "mowi ci to cos"
znowu barwisz to chyba systemem gospdarczym
Jan Jablonski wrote:Wiec zakończymy ten temat bo nie ma sensu dyskutowac
Prawie na sam koniec dodam kiedy budownictwo szkieletowe będzie w podobnej cenie co murowane to w Polsce nie będzie zbyt popularne ok. 5% obecnego rynku
gdyby cena bud. szkiel. była 1\3 ceny bud. mur . to wtedy byłby prawdziwy bum ale tak się nie da . Również budownictwo murowane raptownie nie zdrożeje o 2\3 obecnej ceny.
Dlatego też budownictwo murowane będzie królowało w Polsce dla szkieletów i drewniaków pozostają domki letniskowe i mały ułamek bud. mieszkalnego.
Jeszcze opublikuję swoje za i przeciw dla obu technologii

Dlatego nie ma co się denerwować tylko przyjąć z pokorą co rynek dyktuje i robić swoje

valdi
Posts: 29
Joined: Sat 04 Dec, 2010

Post by valdi » Tue 07 Dec, 2010

Jan Jablonski wrote:Sciana murowana na 6 cm z tynkiem 11 cm gdzie wejda te kotwy?
W 100 letnim budownictwie ściany zew. mają gr. do 50 cm.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”