Page 1 of 1

Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Tue 31 Jan, 2012
by selius
Witam
Mam pytanie co do temperatury wewnetrznej w domu szkieletowym i sposobem jego ogrzewania.
Wszedzie mozna przeczytac, jak i rownierz duzo osob sie wypowiada na temat cieplych domow drewnianych, ale czy one napewno sa takie cieple? Jak wiadomo domy szybko sie nagrzewaja, ale i bardzo szybko traca to cieplo, wiec w takim wypadku jest to plus?
Z doswiadczenia wiem ze tem wew. w takim domu przy -20 C na dworzu moze spasc przez 12 godzin do 14 C !!!!
Mieszkam w takim domu b.dobrze ocieplonym i jest to dla mnie dziwne zjawisko....
Jak najlepiej ogrzewac taki dom? Tzn trzymac stala tem przez cala dobe czy moze nagrzewac dom i potem wylaczac ogrzewanie? Chodzi mi tu o ogrzewanie piecem na paliwo stale.
Pozdrawiam
Krzysiek

Posted: Sat 21 Apr, 2012
by toja
selius cała Ameryka, Norwegia i reszta oświeconego Świata tak buduje, a Ty zadajesz głupie pytania.

Posted: Sun 22 Apr, 2012
by Marcin L
Dom kanadyjski ogrzewa sie inaczej,polega to bardziej na uzupelnianiu strat ciepla niz na kumulowaniu go w scianach itp.przez co niezbedna jest automatyka w sys.ogrzewania.
selius wrote: trzymac stala tem przez cala dobe

Posted: Sun 22 Apr, 2012
by roobik66
Jak nie dorzucisz do pieca na noc w murowanym to tez ci spadnie o 10 stopni do rana. Albo mozna zrobic piec z automatyka albo maksymalnie zwiekszyc udzial w domu wewnatrz materialow o optymalnej akumulacyjnosci tzn . drewna : podlgi z desek , drzwi i meble drewniane.

Posted: Sun 22 Apr, 2012
by toja
Budynek o małej bezwładności cieplnej wymaga systemu grzewczego o małej bezładności. Kotły na paliwo stałe mają dużą bezwładność - koniec, kropka. Racją jest, że można zaprojektować kotłownie tak, żeby te sprzeczności minimalizowała (podajniki, bufory). Ale pozostaje jeszcze system wentylacji, bo grawitacyjna, nie tyle nie sprawdza się, co jest uciążliwa dla użytkownika. Obiektywnie jest to istotna wada całego systemu i trudniej jest osiągnąć tzw. komfort cieplny. Zostało to zresztą zauważone przez naukę i testuje się materiały poprawiające akumulację cieplną "szkieletorów".

Posted: Sun 22 Apr, 2012
by nydar1957
A może powinien kupić nowy termometr :mrgreen:

Posted: Mon 30 Apr, 2012
by Golden84
a jaką macie tolerancję na temperaturę? max/min? dla mnie min to jest 18, max 22 - optymalnie coś pomiędzy tym. ale każdy ma inne wymagania cieplne. ;)

Posted: Fri 11 May, 2012
by GrzeTom
roobik66 wrote:Jak nie dorzucisz do pieca na noc w murowanym to tez ci spadnie o 10 stopni do rana.
Pozwole sobie, nie zgodzić się z Twa wypowiedzią.
Jak murowaniec jest solidny (ze 30-40 cm muru + styro z 10 cm ... wiem wiem wiem straszny grubas ). To temperatura w nocy przy -20 na dworze, spada w środku z 19* do 16* przez 8 h.
Reszte masz rację, szkieletora grzać należy mądrze, by było ekonomicznie. Albo nowoczesne systemy z mała ilością wody i mała bezwładnościa... Albo podłogówka... Tak czy siak ani jedno ani drugie nie lubi pieców na paliwa stałe..

Posted: Fri 11 May, 2012
by cymatic
GrzeTom, czyli pompa ciepła? ponoć najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym;
byłem i rozmawiałem z właścicielami domów z pompami ciepła, zazwyczaj było tak, że Ci co robili "na pałę" tzn. bez projektu i stosownych obliczeń byli mniej zadowoleni od tych co mieli naprawdę zrobione przez fachowców; kolejna sprawa to rodzaj pompy, jest kilka typów, najbardziej wydajne są te z pionowo zagłębionymi sondami;

Zastanawiam się jakie źródło grzania dać do szkieletu, gdzie będzie instalacja ogrzewania podłogowego, ale nie taka jak u Ciebie selius, pierwszy raz widziałem taką fuszerkę z podłogówką. Na początek radziłbym zrobić badanie szczelności. Z podłogą to już raczej nic nie zrobisz ale nie jestem w tym mocny więc nie chcę pisać bzdur bo może akurat w Twoim wykonaniu ma to sens :p Tak na prawdę trzeba by było cały dom prześwietlić i poszukać słabych punktów. To co napisałeś w pierwszym poście tylko psuje opinie o szkieletach. Z drugiej strony nie wiem czy da się jeszcze coś z tym zrobić, skoro problem jest tylko przy bardzo niskich temperaturach to nie jest źle.

Firma Tadeks Feritghaus ma realizację domu z 'katalogu' w prefabrykacie z pompą ciepła i 50km dalej stoi identyczny dom z 'katalogu', ale murowany i też z pompą ciepła. Okazuje się, że w murowanym domu pompa jest 2x większej mocy by osiągnąć ten sam efekt. Oba domy zbudowane z wysokiej klasy materiałów.
Nie reklamuje ich bo nie znam, zresztą nic nie napisałem co by ich reklamowało, parę razy z nimi gadałem na temat budowy domu i trochę gawędziliśmy o ogrzewaniu więc powiedzieli mi tą ciekawostkę.

Posted: Fri 11 May, 2012
by GrzeTom
cymatic wrote:GrzeTom, czyli pompa ciepła? ponoć najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym
Powiem tak. .. i wiem ze wywołam burze tym stwierdzeniem.
Moim zdaniem pompa ciepła jest nieopłacalna i przereklamowana, przez lobbing producentów. Wydać 30-50 kpln na zódło ciepla, trzeba być wariatem, lub nie miec alternatywy. !!
Jak robiłem luźne kalkulacie ( pod swoj domek)... to pompa zwraca sie po kilkunastu latach bez uwzględnienia jej kosztów utrzymania ruchu.
IMO o pare lat za duzo... poszedłem w gaz ( bo mam w ulicy) i małe zapotrzebowanie budynku na ciepło ( styro, wełny, ciepłe okna / drzwi , wentylacje mechaniczne z odzyskiem i GWC..)
Moze sie przekalkuluje jak cena gazu wzrośnie, ale z drugiej strony energia elektryczna tez do stałych w uczuciach nie należy....

Posted: Wed 23 May, 2012
by Kubaty
GrzeTom wrote:Moim zdaniem pompa ciepła jest nieopłacalna i przereklamowana, przez lobbing producentów.
Też tak uważam.

Posted: Wed 23 May, 2012
by GrzeTom
Wow... nie jestem sam...;)

Posted: Sat 26 May, 2012
by gladiator1111
Jestem z wami :mrgreen:
Ale jak bym miał kase to bym zapodał sobie taki bajer :mrgreen:

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Thu 30 Aug, 2012
by Spółka Stollux
selius wrote:Mam pytanie co do temperatury wewnetrznej w domu szkieletowym i sposobem jego ogrzewania.
Wszedzie mozna przeczytac, jak i rownierz duzo osob sie wypowiada na temat cieplych domow drewnianych, ale czy one napewno sa takie cieple? Jak wiadomo domy szybko sie nagrzewaja, ale i bardzo szybko traca to cieplo, wiec w takim wypadku jest to plus?
Domy drewniane nie posiadają bezwładności cieplnej, a to oznacza, że ogrzewa się tylko powietrze w budynku, a nie jego ściany. Taki dom nagrzewa się szybciej.
Wbrew pozorom domy drewniane nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Są bardzo ciepłe i po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu drewnianym zniwelujemy po 30 minutach grzania.

Posted: Thu 30 Aug, 2012
by Wojciech Nitka
Bardzo mylny wpis - wprowadzający Forowiczów w błąd; nie można pisać "Domy drewniane nie posiadają bezwładności cieplnej".
W tym zakresie należy rozróżnić domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej a domy z bali. Te pierwsze, fakt, nie posiadają pojemności cieplnej, jako że ok. 80% powierzchni ścian stanowy izolacja cieplna, która posiada minimalną pojemność cielną. Zupełnie inaczej jest z domami z bali - te domy posiadają wysoką pojemność cieplną. Trzeba bowiem wiedzieć, że drewno lite posiada większą pojemność cieplną niż cegła, beton czy kamień.

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Mon 24 Nov, 2014
by matiszati
Miałem już przypadki, że właściciele takich domów zgłaszali się po dodatkowe technologie grzewcze. Więc pewnie to zależy od "urozmaiceń" projektu.

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Tue 20 Jan, 2015
by selius
Odkopuje swoj stary temat po kilku latach.
Wiec tak napisze na wstepie ze zmienilem zdanie na temat mojego domu i domow szkieletowych.

Rok temu zrobilem badanie termowizyjne i od razu znalazlem w czym lezy problem, a mianowicie.... polaczenie sciany kolankowej z dachem. Moj wykonawca popelnil blad i nie wywinal membrany z dachu na scianke kolankowa, tylko ja podwinal pod welne co dawalo przewiewanie od podbitki az po caly dach. Wycialem dziurke w plycie gispowej 3x3 cm i od razu dalo sie wyczuc powiew zimnego powietrza. Wycialem w calym dachu, w kazdym pokoju/lazience 0,5 m plyt gk na suficie przy sciance kolankowej i polaczylem membrane dachowa z membrana ze scian specjalna tasma. Jak dobralem sie do tej membrany to zauwazylem ze przez brak polaczenia mialem bardzo duzo spiacych much ktore pochowaly sie w welnie, ktore wlecialy przez podbitke, wiec wszystko wyczyscilem i wypsikalem mucho-zolem. Jak zrobilem odkrywki 3x3 cm w gk w suficie to zauwazylem ze miedzy welna w dachu, folia a plyta gk jest jeszcze z 5 cm wolnej przestrzeni, wiec pomyslalem ze wdmuchne tam jakies ocieplenie, zdecydowalem sie na celuloze, wiec zrobilem sam maszynke z odkurzacza :) porobilem z 15 dziurek 3x3 i przez nie wdmuchiwalem celuloze. Zajelo mi to wszystko 2 dni i od razu zauwazylem ze w calym domu zrobilo sie duzo cieplej, tzn temperatura juz tak szybko sie nie wychladzala, wiec poszdlem dalej i dokupilem jeszcze welny 15 cm i ulozylem ja na stropie na nieuzytkowym stryszku, tak wiec moje ocieplenie ma teraz w najwyzszym miejscu 15 cm welny na podlodze stryszku + 25 cm welny miedzy krokowie + 5 cm celulozy miedzy plyta gk a welna co nam daje 45 cm ocieplenia, na skosach tam gdzie nie mialem mozliwosci dolozyc wiecej welny 30 cm. Wszystkie laczenia, dziurki ktore porobilem zagipsowalem, pomalowalem i nie ma ani sladu.
Po tych zabiegach napisze szczerze ze DOMY SZKIELETOWE sa naprawde cieple.

Jak pisalem wyzej ogrzewam swoj domek piecej na ekogroszek/mial i spalanie mialu (aktualnie sprawdzam mial zamiast ekogroszku) jakie odnotowalem miesiecznie to 400 kg co nam daje 200 zl miesiecznie za caly dom + CWU temperatura w domu 23C, a ze mam sporo okien na poludnie to jak pokaze sie slonce temperarura rosnie do 25 - 26 C.

Wiec jesli ktos ma podobny problem, warto zainwestowac na wypozyczenie np w kamery termowizyjnej jak ja bo od tego sie wszystko zaczelo i bardzo dobrze skonczylo, a tak do dzis nie wiedzial bym czego jest to wina.
Pozdrawiam

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Tue 10 Feb, 2015
by irenaa
Bardzo trafna uwaga... a jak to jest z montażem łazienki? Na co lepiej się zdecydować? Czy np. kabiny-prysznicowe lepiej się sprawdzają niż wanny w kanadyjkach ?

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Fri 27 Feb, 2015
by drewrun
dobre pytanie, zwłaszcza dla wielbicieli wanien, a nie pryszniców. też mnie ciekawi odpowiedz:)

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Sat 14 Mar, 2015
by mariober
możesz stosować co tylko chcesz nawet prysznice bez brodzikowe - ważne jest by była tzw. membrana wodoszczelna coś jak folia w płynie - malujesz miejsca narażone na przecieki najlepiej całą podłogę , prysznic okolice umywalek na to glazura i terakota i możesz spać spokojnie - niech to zrobi ktoś kto się na tym zna w Skandynawii trzeba mieć na to uprawnienia !.

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Thu 02 Apr, 2015
by matiszati
W łazience może być dosłownie co tylko sobie wymarzysz. Jedyne ograniczenia są w ogrzewaniu - żadne tanie ogrzewanie podłogowe nie może zostać użyte w takich domach.

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Fri 03 Apr, 2015
by Martin5
^^ A to czemu nie można ułożyć podłogówki? Żaden problem przecież.

Re: Cieple domy kanadyjske - czy napewno?

Posted: Fri 10 Apr, 2015
by JustynaWagner
Wszystko można.