Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
bartosz_smetek
Posts: 2
Joined: Mon 15 Feb, 2016

Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Post by bartosz_smetek » Mon 15 Feb, 2016

Witam,
w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie trafiłem na to forum. Zagadnienie jak w temacie. Jestem na etapie "dogrywania" projektu mojego domu w konstrukcji szkieletowej, drewnianej. Dom parterowy, bryła prosta, wymiary płyty fundamentowej ok 9x13m, dach płaski. Na całej powierzchni dachu chcę wykonać taras pokryty deską tarasową (kompozyt lub drewno). Wymiary i kształt budynku wymusiły na mnie warunki zabudowy oraz działka na której usytuowany jest już jeden budynek mieszkalny.
Proszę o wskazówki na co zwrócić uwagę, jak powinien być wykonany w tej technologii:
- stropodach
- izolacja termiczna dachu
- izolacja wodna
- czym pokryć dach płaski
- jak wykonać jego odwodnienie
- jak wkomponować w niego taras w taki sposób aby nie kolidować z izolacją
Będę wdzięczny jeśli ktoś zechciałby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej kwestii.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Post by Wojciech Nitka » Tue 16 Feb, 2016

Chłopie, prosisz by na tym Forum bezpłatnie opracowano Ci rozwiązanie dachu płaskiego z tarasem na nim.
Proponuję wziąć solidnego projektanta, który za parę stówek Ci to opracuje. Ale nie licz na bezpłatne konsultacje, które rozwiążą Ci ten problem.
Może dla niektórych osób to nie jest wielki problem - ale czas i wiedza to pieniądz.
Sorry, że tak piszę ...

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Post by toja » Tue 16 Feb, 2016

Podpisując się co do zasady pod powyższym postem, udzielę jednak Ci darmowej porady: dach płaski w konstrukcji drewnianej to proszenie się o kłopoty.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Post by Wojciech Nitka » Tue 16 Feb, 2016

Nie do końca.
Ten dach płaski bowiem nie do końca może być płaski gdyż musi mieć spływ wody.
Są ku temu rozwiązania, ale faktem jest "to proszenie się o kłopoty".

bartosz_smetek
Posts: 2
Joined: Mon 15 Feb, 2016

Re: Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Post by bartosz_smetek » Wed 17 Feb, 2016

Wojciech Nitka wrote:Chłopie, prosisz by na tym Forum bezpłatnie opracowano Ci rozwiązanie dachu płaskiego z tarasem na nim.
Proponuję wziąć solidnego projektanta, który za parę stówek Ci to opracuje. Ale nie licz na bezpłatne konsultacje, które rozwiążą Ci ten problem.
Może dla niektórych osób to nie jest wielki problem - ale czas i wiedza to pieniądz.
Sorry, że tak piszę ...
Przyznam szczerze, że zszokowała mnie ta odpowiedź i zrujnowała moje zdanie jakie miałem na temat wszystkich forum dyskusyjnych. Czy nie po to właśnie dyskutuje się żeby wymieniać swoimi doświadczeniami, wiedzą, spostrzeżeniami?
Trafiłem na tę stronę i forum, na których znalazłem mnóstwo przydatnych porad i podpowiedzi ale jakoś nigdzie nie widziałem informacji, że są odpłatne....

Za swój projekt słono już zapłaciłem i zapłacę jeszcze trochę. Odczuwając aspekt finansowy w swoim portfelu, tym bardziej chciałbym porównać rozwiązania zawarte w moim projekcie ze wskazówkami ludzi "doświadczonych" w tej technologii. Jeżeli w danym temacie nie ma się wiedzy lub nic sensownego do powiedzenia to lepiej wcale nie pisać niż pluć jadem i podnosić argumenty, że wiedza i czas to pieniądz - chociaż sądząc po ilości Pana opublikowanych postów to musi Pan być Panie Wojciechu Chłopie bardzo bogaty skoro swój "cenny" czas i wiedzę poświęca na pisanie tysięcy "bezpłatnych konsultacji" pod postacią postów.

Wracając do meritum i licząc na bezpłatne wskazówki: W projekcie mam przewidziane szpilki gwintowane przymocowane do każdej belki stropodachu, w kilku rzędach na których zamocowane mają zostać legary pod deski tarasowe. Moje obawy budzi fakt iż każdą z tych szpilek będzie trzeba wyizolować (każda z nich to potencjalne miejsce przecieku).
Jeżeli chodzi o odprowadzenie wody to przewidziany mam "kanał rynnowy" z kablem grzewczym, biegnący przez środek dachu. Obydwie połówki dachu wykonane ze spadkiem w kierunku koryta. Odprowadzenie deszczówki odbywać się będzie rurami spustowymi.

Czy ktoś spotkał się może z podobnymi rozwiązaniami w tej technologii? Jeżeli nadal oczekuje zbyt wiele za darmo to proszę o zamknięcie tematu.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Budowa dachu płaskiego z tarasem na całej jego powierzchni

Post by Martin5 » Wed 17 Feb, 2016

Też kiedyś próbowałem rozgryźć temat płaskiego dachu. W sumie nie rozumiem, czemu to "proszenie się o kłopoty".

Robisz tak (od spodu):

krokwie ze spadkiem 1-2%, na nich płyta wiórowa (np. OSB), na tym dwie-trzy warstwy papy albo czegoś nowocześniejszego (są takie maty - nazwy nie pamiętam - , które służą do uszczelniania płaskich dachów właśnie). Na tym najlepiej wylewka betonowa z jakąś posadzką żywiczną - właśnie po to, żeby nie przebijać izolacji. Przy krawędziach jakieś obróbki blacharskie i gotowe.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”