Nakład pracy dla ściany

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
lukaspr
Posts: 4
Joined: Wed 09 Mar, 2016

Nakład pracy dla ściany

Post by lukaspr » Wed 09 Mar, 2016

Witam,

Wykonuje właśnie kalkulacje kosztorysową wzniesienia ściany szkieletowej w systemie kanadyjskim. Moje pytanie odnosi się do nakładu pracy jaki potrzebny jest do wzniesienia słupów ściany szkieletowej z desek gr. 38mm i szerokości do 160 mm, mianowicie wg KNR 0-21 4001 czas potrzebny do wzniesienia słupów takiej ściany wynosi 2,92 r-g/m^2 co wydaje mi się wartością bardzo zawyżoną? Biorąc pod uwagę dodatkowe prace związane z wykonaniem narożników, nadproży, wzmocnień, oczepów, podwalin, poszycia oraz izolacji czas ten znacznie przewyższa wykonanie wykończonej ściany z cegły pełnej. Prosiłbym o wskazanie z czego wynika taka pracochłonność wykonania słupów ściany szkieletowej w technologii kanadyjskiej.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by majek85 » Wed 09 Mar, 2016

wydaje mi się że wartość co podałeś zawiera w sobie przygotowanie i obróbke drewna;) w moim przypadku postawienie 4 ścian trwało 1 dzień, tyle ze ściany były przygotowane wcześniej na hali

lukaspr
Posts: 4
Joined: Wed 09 Mar, 2016

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by lukaspr » Wed 09 Mar, 2016

Więc jaki jest orientacyjny nakład pracy wykonania ściany szkieletowej, gdy elementy są gotowe (deski, zaimpregnowane itp.) i na budowie są jedynie docinane i montowane?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by toja » Wed 09 Mar, 2016

Nakład pracy będzie mniej więcej taki jak w katalogu. KNR to zupełnie dobre narzędzie do oceny czasu pracy na budowie. Spróbuj w pojedynkę wybudować tę ścianę, uda Ci się samemu w tym czasie? Musi więc być jakaś brygada, powiedzmy sobie 3 osoby, no i nie potrącasz otworów do 1 m2 - zacznie robić się cienko z czasem.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by Wojciech Nitka » Wed 09 Mar, 2016

KNR nr 0-21 - Domy drewniane w technologii kanadyjskiej znajdziesz tutaj - http://budujzdrewna.pl/sklep

lukaspr
Posts: 4
Joined: Wed 09 Mar, 2016

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by lukaspr » Wed 09 Mar, 2016

Wykonuję analizę porównawczą różnych systemów wznoszenia ścian z której wynika że do wzniesienia ścian w technologii kanadyjskiej wymaga niemal 2-krotnie większych nakładów prac aniżeli w przypadku bloczków betonowych co jest dla mnie dość spory zdziwieniem zważywszy na dotychczasową wiedzę na temat budownictwa szkieletowego.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by toja » Wed 09 Mar, 2016

Nie wiem, z jaką tabela KNR porównujesz, lecz wydaje się, że traktując proces budowania całościowo tj. słupek oczep, obszycie płytą powinieneś wyjść na plus.
Zreszą, jak porównasz ceny domów w szkielecie drewnianym wykonywanych przez porządne firmy to nie odbiegaja one od ceny domow wykonanych tradycyjnie.

lukaspr
Posts: 4
Joined: Wed 09 Mar, 2016

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by lukaspr » Wed 09 Mar, 2016

Jasne, tyle tylko, że nakład który podałem (2,92 r-g/m^2) odnosi się wyłącznie do słupów ściany szkieletowej. Katalog wyszczególnia pozostałe prace (wykonanie poszycia, oczepów, podwalin) i np dla podwaliny jest to 0,82 r-g/mb.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Nakład pracy dla ściany

Post by toja » Wed 09 Mar, 2016

Więc skalkuluj całą ścianę konst. szkieletowej obszytej tj szłupki, oczepy, obszycie itp i porównaj z murowaną ścianą tynkowaną.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”