podwyższenie dachu poddasza (już) użytkowego

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
pawelur
Posts: 2
Joined: Mon 23 May, 2016

podwyższenie dachu poddasza (już) użytkowego

Post by pawelur » Mon 23 May, 2016

Witam,
Temat małego domku (8,25 x 4,75 w głównym obrysie ścian nośnych).
Jest to domek na działkach ROD dla którego istnieje ograniczenie wysokości "altany" do max 5 m od poziomu działki (najwyższego punku działki) do górnej kalenicy (z poszyciem!). Domek na partarze murowany, wieniec kończy się na wysokości 235 od "tego" poziomu + murłata 14 cm, belki podłogi 20 cm opierają się na wieńcu i murłacie (z wrębem) przymocowana kątownikami do murłaty.
I to jest mój "start" do pomysłów/planowania.
Chcę oczywiście maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza zachowując "dwuspadowść" dachu (różnie to piszą ale według wytycznych dach "nie plaski" to minimum 12stopni, nie narażając się żadnym przepisom chciałbym dach 2 spadowy około 15-20 stopni).
I tu zaczynają się moje dylematy, zdecydowałem się na poddasze w konstrukcji drewnianej ale nie wiem czy zadziałać "kratownicą", czy na platformie czy może jednak "tradycyjnie na ciężkich elementach - najbardziej obawiam się o ściankę "kolankową" na której oprze się dach (na owych 8,25 m.
Co radzicie?


pawelur
Posts: 2
Joined: Mon 23 May, 2016

Re: podwyższenie dachu poddasza (już) użytkowego

Post by pawelur » Wed 08 Jun, 2016

Witam,
Widzę że cisza w tym temacie, nie wiele jest fachowców od drewna więc myślałem że ktoś pomoże tutaj.
Wiele projektów domków jest ujęta w całości (ściany parteru tworzą ściany kolankowe poddasza) a ja mam dylemat dotyczący budowy w systemie szkieletowym samych ścian poddasza użytkowego, ponieważ parter już wykonany (murowany) wiec odpada konstrukcja balonowa.
Czy stosuje się w ogóle takie rozwiązania w lekkiej konstrukcji szkieletowej aby sciany kolankowe były "odrębnymi" elementami (nie wydłużeniem ścian parteru)?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: podwyższenie dachu poddasza (już) użytkowego

Post by toja » Wed 08 Jun, 2016

pawelur wrote:Czy stosuje się w ogóle takie rozwiązania w lekkiej konstrukcji szkieletowej aby sciany kolankowe były "odrębnymi" elementami (nie wydłużeniem ścian parteru)?
Tak.


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”