Wymiana ocieplenia

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
zmysel
Posts: 5
Joined: Thu 01 Sep, 2016

Wymiana ocieplenia

Post by zmysel » Tue 29 Nov, 2016

Witam
Szanowni Koledzy drugie podejście do tematu. Dom w szkielecie drewnianym, ściany wypełnione trocinami.
Pytanie.
W jaki sposób docieplić taki dom. Z zewnątrz elewacja była wymieniana niedawno więc jest jeszcze dobra. Stąd pomysł ocieplenia czy też dobrania się do ściany od wewnątrz.
Czyli robimy tak: rozbijamy płyty gipsowe czy co tam jest dobieramy się do ściany wyciągamy trociny wkładamy wełnę na miejsce trocin plus podejrzewam należałoby użyć foli paro przepuszczalnej od wewnątrz i wiatro-szczelnej od zewnątrz wywiniętej na szkielet. Tylko to jest tylko 15 cm ocieplenia (grubość ściany) Pytanie czy można by dołożyć jeszcze z 10 cm.
Z czym taka operacja się wiąże - mam na myśli oprócz utraty części miejsca w domu. Czy należy zwrócić na coś uwagę. A może lepiej jednak zrobić to od zewnątrz. Tym bardziej że piwnica będzie ocieplona z zewnątrz i będzie wystawał gzyms.
z poważaniem
Irek


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wymiana ocieplenia

Post by Wojciech Nitka » Wed 30 Nov, 2016

Moje propozycja jest następująca by nie ruszać, jak piszesz nie dawno wymienianej elewacji. Nie piszesz jednak jaka jest elewacja i co pod nią jest.
Ale po dobraniu się do trocin i wyciągnięciu trocin proponowałbym (przyjmując że nie ma folii wiatroizolacyjnej) wyłożyć ściany folią wiatroizolacyjną, oczywiście z pokryciem nią słupków. Następnie ściany wypełnić izolacją cieplną o niskim współczynniku lambda. W dalszej kolejności - założyć folię opóźniacza pary, a na niego poziomy rusz wypełniony dodatkową warstwą izolacji. W takim układzie - gdzie paroizolacja jest pomiędzy dwiema warstwami izolacja - dodatkowa warstwa izolacji nie może być grubsza niż 1/2 grubości głównej izolacji.
Na to możesz położyć płyty gipsowo-kartonowe.
Możesz dać grubszą warstwę dodatkowej izolacji, ale wtedy folię opóźniacza pary kładziesz bezpośredni pod płyty gipsowo-kartonowe.

zmysel
Posts: 5
Joined: Thu 01 Sep, 2016

Re: Wymiana ocieplenia

Post by zmysel » Wed 30 Nov, 2016

Witam
dzięki za odpowiedź.
Elewacja zrobiona jest z poziomych desek nabitych na drewniany ruszt. Następnie pustka powietrzna oraz coś co utrzymuje trociny w ścianie z zewnątrz trociny i jakaś płyta która zamyka nam całość od wewnątrz. Tak to mniej więcej wygląda.

Zastanawiam się też nad innym aspektem wizualnym tudzież technicznym - mianowicie piwnica będzie ocieplona z zewnątrz a cała reszta kondygnacji od wewnątrz. Nie wiem czy uda mi się ocieplić dobrze styk kondygnacji piwnicznej z następną. Gdyż będę musiał zachować odstęp żeby był przewiew pod deskami no i dołożyć jakiś blaszany gzyms żeby ewentualna wilgoć nie wpadała między fundament a ocieplenie z płyt FinFoam.
Co o tym sądzisz?

pozdrawiam

zmysel

zmysel
Posts: 5
Joined: Thu 01 Sep, 2016

Re: Wymiana ocieplenia

Post by zmysel » Wed 30 Nov, 2016

Witam
dzięki za odpowiedź.
Elewacja zrobiona jest z poziomych desek nabitych na drewniany ruszt. Następnie pustka powietrzna oraz coś co utrzymuje trociny w ścianie z zewnątrz trociny i jakaś płyta która zamyka nam całość od wewnątrz. Tak to mniej więcej wygląda.
Wspominałeś o odpowiednim ociepleniu - masz na myśli coś konkretnego typu jakiś konkretny model np wełny mineralnej. Ja rozważam trzy możliwości wełna mineralna, płyty z włókien drzewnych, włókna celulozowe. Nie wiem czy dobrze pamiętam ale stosując niektóre z tych materiałów zamiast opóźniacza pary można chyba zwykły karton tak?

Zastanawiam się też nad innym aspektem wizualnym tudzież technicznym - mianowicie piwnica będzie ocieplona z zewnątrz a cała reszta kondygnacji od wewnątrz. Nie wiem czy uda mi się ocieplić dobrze styk kondygnacji piwnicznej z następną. Gdyż będę musiał zachować odstęp żeby był przewiew pod deskami no i dołożyć jakiś blaszany gzyms żeby ewentualna wilgoć nie wpadała między fundament a ocieplenie z płyt FinFoam. Co o tym sądzisz?
pozdrawiam
zmysel

Dawidek
Posts: 5
Joined: Thu 02 Dec, 2021

Re: Wymiana ocieplenia

Post by Dawidek » Thu 02 Dec, 2021

Co sądzicie o obecnych cenach materiałów budowlanych?



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”