Pożar domu szkieletowego

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
gordon
Posts: 5
Joined: Fri 11 Mar, 2005

Pożar domu szkieletowego

Post by gordon » Tue 09 May, 2006

Niedzielnej nocy spłonął w Tarnobrzegu blok na 32 mieszkania wykonany w technologii szkieletowej. Ogień wybuchł na poddaszu i przeniósł się bardzo szybko na całą powierzchnię dachu budynku. Policjanci i stażacy winą za błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia obarczyli szkieletową konstrukcję drewnianą i winylowy siding.

Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy na poddaszu murowanego domu ogień rozprzestrzeniałby się tak samo szybko, czy wolniej? Czy domy drewniane rzeczywiście, jak twierdzą producenci, są porównywalnie odporne na ogień jak murowane?

Zdjęcia jak się pali kanadyjczyk i więcej informacji można zobaczyć np tu:
http://www.tarnobrzeg.info/index.php?na ... le&sid=730

Wygląda też że ogień przemieszczał się wewnątrz ściany od góry do dołu, głównie na tym zdjęciu: http://www.tarnobrzeg.info/images/artykuly/poz4.jpg


czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 09 May, 2006

gordon

pewno się okaże tak jak w przypadku hali w Katowicach ,że winny był projektant albo wykonawca ,a nie technologia - i to będzie święta prawda

a zgliszcza wyglądają jak zgliszcza
:( :(

strażak79
Posts: 1
Joined: Wed 09 Aug, 2006

Post by strażak79 » Thu 10 Aug, 2006

Myślę że jeżeli przy budowie domu szkieletowego zostaną zachowane wszystkie normy dotyczące wytrzymałości ogniowej materiałów z jakich ten dom został wykonany to pożar "szkieletówki" a "tradycyjnego" w niczym się nie będzie różnił.
- Wykonanie dachu i jego wiązania oraz ocieplenie są takie same.
- W ścianach znajduje się podobne ocieplenie.
- Sidingiem pokrywane są również domy murowane.
Najważniejsze jest nie z czego jest dom wykonany ale jak jest wewnątrz wykończony i jaką posiada ilość materiałów palnych (boazerie, parkiety, panele ścienne i podłogowe, meble, dywany, zasłony itp.).
Sytuacja może się zmienić jeśli pożar nie zostanie dostatecznie szybko opanowany. Domy drewniane ze względu na materiał z jakiego są zbudowane ulegną całkowitemu spaleniu. Natomiast w przypadku murowanych mogą ocaleć ściany. Jednak przy całkowitym wypaleniu wnętrza budynku i tak będą się nadawały jedynie do rozbiórki.
Są to moje osobiste przemyślenia i zapewne część osób nie zgodzi się z moją teorią (bo przecież beton się nie pali). Zainteresowanych zapraszam do poszperania w internecie np. http://www.stolbud.pl/prasa/8.html


Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”