Pomoc w podjęciu decyzji

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Zokki
Posts: 1
Joined: Tue 14 Nov, 2017
Contact:

Pomoc w podjęciu decyzji

Post by Zokki » Tue 14 Nov, 2017

Przeczytałam mnóstwo artykułów na temat domów drewnianych murowanych i jestem w kropce, tyle samo wad co zalet. Może więc podpowiecie, jaka jedna zaleta Was przekonała do wyboru budownictwa drewnianego? taka najważniejsza?


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by zbiegusek » Tue 14 Nov, 2017

Łatwość wybudowania sposobem gospodarczym. To najważniejsze. A oprócz tego chęć nawiązania do lokalnej architektury. Ale ja prosty człek jestem... :)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by majek85 » Tue 14 Nov, 2017

Tak samo jak zbiegusek, łatwość budowania samemu i możliwość budowy przez cały rok, znikoma ilość "mokrych" prac, czyli nie potrzeba przerw technologicznych

Pamela
Posts: 4
Joined: Mon 31 Oct, 2016

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by Pamela » Tue 19 Dec, 2017

Podpinam się pod temat!

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by zbiegusek » Tue 19 Dec, 2017

No i? Pomogliśmy w podjęciu decyzji? :)

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by yaroszek » Wed 20 Dec, 2017

Szybkość budowy, bardzo łatwe uzyskanie lepszych parametrów energetycznych.

arkaaa
Posts: 8
Joined: Mon 22 Jan, 2018

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by arkaaa » Mon 22 Jan, 2018

popieram mojego przedmówce


L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by L92 » Sat 03 Feb, 2018

Niski koszt ogrzewania. Mam wszystko na prąd dom 100m2. Rachunek w lecie ~350 zł. Pierwszy z sezonu grzewczego pazdziernik - grudzien 580 zł:). Dodam że nie mam żadnych kominków itp wynalazków. W zeszłym roku nie mieszkałem ale ogrzewałem na 21stopni i rachunek za geudzień-luty miałem 600zł. Dodatkowo rezygnując z gazu i klasycznego CO można sporo zaoszczędzić.

Teovan
Posts: 8
Joined: Thu 30 Nov, 2017

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by Teovan » Sun 04 Feb, 2018

Jestem projektantem - konstruktorem oraz kierownikiem, który zaprojektował i kierował budową paru budynków w technologiach drewnianych. Dla Ciebie najważniejszym czynnikiem decyzyjnym będą koszty wybudowania i koszty eksploatacji. O tym już się wypowiedzieli przedmówcy. Ze swojej strony dodam jeszcze garść argumentów.

Zdrowie i mikroklimat.
Jestem po lekturze książki Erwina Thomy i mam jeden wniosek - zyskujesz na zdrowiu. Oczywiście w techn. szkieletowej nie ma tyle drewna co w innych systemach (HBE, CLT, bali) jednak mikroklimat będzie sprzyjał spokojnemu snu. Oczywiście wszystko przy założeniu sprawnej wentylacji i braku błędów projektowo/wykonawczych. Ten naturalny mikroklimat jest realizowany w techn. szkielet. za pomocą wielu warstw membran itd. natomiast w techn. drewna masywnego - to samo drewno zapewnia Ci te korzyści.

Trwałość.
Są trwałe jak budynki w innych technologiach, a w wybranych przypadkach - trwalsze.
W przypadku ewentualnych rażących błędów projektowo - wykonawczych, drewno jako jedyny materiał konstrukcyjny, ulegając awarii (bo jest najczęściej proces który trwa) wydaje głośne dźwięki podczas gdy beton i stal gwałtownie się załamują.

Ognioodporność.
W budynkach najbardziej wrażliwymi na ogień są... tu uwaga... firanki :) Drewno na konstrukcje jest gęste i heblowane. Ogień zwęgla wierzchnie warstwy, zabezpieczając wewnętrzne włókna, tym samym zapewniając nośność w trakcie ewakuacji. W szkieletowej technologii - konstrukcja jest zabezpieczona okładzinami gipsowo - kartonowymi a wiec odpornymi na ogień. W techn. masywnych drewnianych HBE / CLT / Holz100 ściany uzyskały REI 30, 60, 90,120 - zapewniają nośność R (cele ewakuacji) szczelność E (nie przedostawanie się szkodliwego dumy między pomieszcz. objętym i nieobjętym pożarem ) i izolacyjność I (wzrost temp. po drugiej stronie przegrody)

Szybkość.
Czas budowy - to Twój koszt poboczny, który powinien być jak najkrótszy. Technologie drewniane pozwalają na postawienie stanu dew. do maks 6 miesięcy. Jednak w dużej mierze zależy to od wykonawcy - czytaj umowy, daj je odpowiednim prawnikom / kierownikom budów do oceny, nie podpisuj w ciemno.

Akustyka.
Zwróć szczególną uwagę na pomieszczenia które chcesz mieć wygłuszone i zastosuj odpowiednie techn. Dla portfela praktycznie nie istotne a nie rozczarujesz się. My wychowani w domach z betonu jesteśmy przyzwyczajeni do jakiegoś poziomu tłumienia hałasu, w momencie przeprowadzki jesteśmy tą różnicę wychwycić.

Co do wyglądu.
Szkielet drewniany jest obkładany z obydwu stron kolejnymi warstwami - więc korzyść żadna.
W przypadku CLT/HBE/bali - masz już pewne możliwości wyeksponowania ścian lub stropów od wewnątrz - to jest największa korzyść. Leżąc na kanapie leniwie przesunąć wzrok na ścianę lub sufit z drewna i napawać się widokiem słojów -- tak :)
Od zewnątrz - w zależności od twoich preferencji i możliwości finansowych - elewacje drewniane zawsze dodaje uroku budynkowi, jednak to zawsze jest dodatkowa konstrukcja na podkonstrukcji, które będzie wymagała od Ciebie raz na 5 lat pewnej troski.

Koszta eksploatacji.
Na koszty ogrzewania ma wpływ szereg czynników:
- wsp. U - Ten sam wsp. U można uzyskać w innych technologiach tym samymi kosztami.
- wielkość pomieszczeń do ogrzania
- stopień skomplikowania bryły budynku
- akumulacja ciepła - najwięcej ciepła akumuluje drewno - ale w szkieletowej techn. drewno może stanowić raptem 20% objętości przegrody, a więc nie ma decydującego znaczenia, reszta - wełna mineralna nie zakumuluje ciepła, lepiej to wygląda w techn. murowanych i techn. drewnianych masywnych.
Można oczywiście te problemy pośrednio rozwiązać, np. stawiając ścianę od strony południowej, murowaną w techn. mas.drewn. która za dnia będzie się nagrzewać, a nocą nagromadzone ciepło będzie oddawać - generalnie strasznie szeroki temat, i nie ma tu jednego rozwiązania dobrego dla wszystkich, bo nawet stopień wychładzania budynku będzie zależeć od tego czy Twój budynek będzie jedyny na łysym polu, czy w gęstej zabudowie lub osłonięty drzewami.
- nadmierne przegrzewanie poddaszy ( i związany z nimi koszt klimatyzacji) - chyba już jako reguła w przypadku poddaszy pokrytych blachą, proponuje cięższe materiały - dach. cem./ceram. + płyty drewnopochodne,
- koszta eksploatacji - to głównie urządzenia i instalacje, a nie technologia - mówię o poprawnie wykonanym budynku bez baboli, powodującymi niszczenie konstrukcji

Ekologia.
Tak - w przypadku budynków z drewna, mocno uogólniając, ich budowa wprowadza mniej CO2 niż analogiczny budynek w techn. murowanej.

Uwaga - jedyną nowość jaka może Cie spotkać, jako osobę która (tak zakładam) dotychczas nie mieszkała w budynku drewn. to dodatkowy dźwięk, trzask - związany ze stabilizowaniem wilgotności drewna w ogrzewanym budynku - jest to naturalne i niczego absolutnie nie należy się obawiać.

Wiem, miał być jeden argument, ale szkielet budynku, jest jak szkielet człowieka - nie sposób jednym argumentem przeważyć szalę :)

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Pomoc w podjęciu decyzji

Post by miroboass » Wed 21 Feb, 2018

Moim zdaniem drewniany wygląda ładniej, jest zdrowy, m sporo plusów i możesz go ciekawie urządzić. Ludzie latami mieszkali w takich i wszystko było ok.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”