Dylemat z kupnem domu z drewna

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
adam_poch
Posts: 3
Joined: Tue 28 Nov, 2017

Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by adam_poch » Tue 06 Feb, 2018

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Choć jestem na forum już od dłuższego czasu to dopiero teraz zdecydowałem się napisać post. Niestety nie znalazłem dotychczas informacji, która jednoznacznie by mi pomogła w podjęciu decyzji. Żeby nie przedłużać, przechodzę do sedna.

Jestem zainteresowany kupnem domu typu brda. Jako że mieszkam w okolicach Bielska-Białej poszukuję domków w okolicy. Dom z działką w dobrej lokalizacji to marzenie, ale możliwość zakupu samego domu w okazjonalnej cenie też mnie interesuje. Mam małą działkę rekreacyjną.

Niedawno znalazłem ogłoszenie jednego z żywieckich pośredników dotyczące sprzedaży domu - takiego jaki mnie interesuje. No może nie idealnie, bo bardzo duży, ale powiedzmy, że mieści się w ogólnym budżecie.

Moje pytanie brzmi, czy Waszym zdaniem warto zainwestować w domek po (domniemywam) upadłym ośrodku wczasowym (przynajmniej tak to wygląda)? Czy Waszym zdaniem domek jest w dobrym staniem? Czy dałoby się go przetransportować w całości lub rozebrać na kilka części i przenieść na odległość ok 20 km? Działkę wówczas sprzedałbym komuś kto kupił domek obok i tym samym odzyskał część zainwestowanych środków, a sam cieszyłbym się domkiem stojącym na mojej działce.

Dodatkowo, czy jeżeli dałoby się go przenieść to nie byłoby problemów z przyłączem mediów? Oraz jeżeli Waszym zdaniem da się go przenieść, to czy możecie polecić jakąś firmę, która kompleksowo rozwiąże mój problem?

Przesyłam poniżej kilka zdjęć z oferty (jako załączniki bo nie potrafię zmniejszyć ich rozmiarów) oraz fragment opisu oferty.

Bardzo dziękuję za każdą pomoc!
STAN DOMU: dom całkowicie wykończony w bardzo dobrym standardzie, umeblowany i wyposażony - kuchnie - meble zabudowane na wymiar, pokoje - gustownie umeblowane, łazienki - kabiny prysznicowe z panelem, umywalki w zabudowie, podłogi - kafelki, panele podłogowe.

ROZKŁAD: PRZYZIEMIE (niezależne wejście): salon, kuchnia, łazienka,
PARTER: wejście, mały przedpokój, salon, kuchnia, łazienka, wejście na piętro: 2 sypialnie.

DANE DODATKOWE:
- Domki są drewnianej konstrukcji, ocieplone, dachy kryte blachą.
- Każdy domek posiada odrębny trawnik wyznaczony szpalerem krzewów zapewniający prywatność i spokój.
- Media: prąd, jest sieć wodociągowo-kanalizacyjna doprowadzona do każdego domku (woda-studnia głębinowa i wspólny osadnik). Podłączenie osiedla do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej będzie zakończone w tym roku.
- Ogrzewanie - elektryczne - we własnym zakresie.
Źródło zdjęć i opisu: https://www.jkn.com.pl/domy-na-sprzedaz ... ec-o515931
Attachments
4608543_1280_960_1_0_0.jpg
4608542_1280_960_1_0_0.jpg
4608540_1280_960_1_0_0.jpg


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by zbiegusek » Tue 06 Feb, 2018

To pierwsze zdjęcie to ze środka tej Brdy? Nie przypominam sobie słupów w salonie, a i sam salon nie był chyba aż tak obszerny.
A co do sensu pomysłu, to ja bym chyba w takie coś nie wchodził - demontaż tej budowli i ponowny montaż IMO będzie droższy aniżeli budowa/montaż czegoś identycznego od razu na miejscu..

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by sgt_raffie » Wed 07 Feb, 2018

Czesc Adam...Te domki nad Zywieckim stoja?? :)
Zdjecie wnetrza cos mi nie pasuje...chyba, ze to jakas Brda po mocnym liftingu.
Demontaz i przeniesienie jest mozliwe. Pytanie, co sie wydarzy w ciagu owego demontazu. To ze teraz calosc stoi nie znaczy ze jest super zdrowe. A demontaz pewnie odsloni wiele "tajemnic" i moze sie okazac ze z drewna zostanie Ci polowa bo reszta nie nadaje sie do wykozystania. Swoja droga, jesli ten domek jest tak wykonczony jak na zdjeciu (KG, plytki) to wszystko ulegnie uszkodzeniu przy przenosinach..

W skrocie, tez bym w to nie wchodzil. Zbuduj sobie cos na miejscu. Sa firmy ktore za rozsadne pieniadze buduja takie domki. Mozesz tez postawic malego szkieleciaka typu "tiny house".

studnia
Posts: 1
Joined: Wed 07 Feb, 2018
Contact:

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by studnia » Wed 07 Feb, 2018

domki wyglądają ladnie,
obstawiam ze zdjecie zrobione w nowo wyremontowanym, wiec weź poprawke ze nie każdy taki będzie w srodku,
ale ja bym weszla glebiej w temat ... tzn sprawdzila bym z firma iel bedzie kosztowal demontaz i co oni o tym sadza , no i sprawdzilabym stan domu i drewna na zywo....
wtedy mozna dalej gdybac,

adam_poch
Posts: 3
Joined: Tue 28 Nov, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by adam_poch » Fri 09 Feb, 2018

@zbiegusek, tak, to zdjęcie z wnętrza domu. Przynajmniej tak to wynika ze zdjęć. Na stronie pośrednika jest więcej zdjęć. Muszę przyznać, że bardzo mnie ujęły te domki. Został ostatni, ale podejrzewam, że nikt nie wpadł na pomysł z przenosinami.

@sgt_raffie Tak, nad jeziorem żywieckim, przynajmniej tak wynika z opisu. Masz rację, trzeba obawiać się "tajemnic" oraz ewentualnych uszkodzeń przy przenosinach. Faktycznie płytki mogłyby ulec uszkodzeniu, ale z drugiej strony zastanawiam się jak to się odbywa przy transporcie całych dużych domów w USA. Chyba na TTV lub Puls2 leci taki program (czasem na niego trafiam) "Wielkie przeprowadzki" - czy coś w ten deseń. Tam Panowie przenoszą obiekty o zdecydowanie większych rozmiarach niż ta brda. Nie zwróciłem jednak uwagi, jak wyglądały posadzki...

@studnia, dziękuję. Przejadę się tam w najbliższych dniach. Jak się uda to wezwę jakiegoś pierwszego z brzegu fachowca od przeprowadzek aby tylko określił możliwości i stan obiektu (czy się będzie nadawać do transportu). A później, jeżeli ewentualnie powie, że nadaje się, to będę kompletować cenniki i kalkulować, czy to wszystko ma sens. Ewentualnie czy nie zostawić tego domku na swoim miejscu i mieć "bazę wypadową" na rodzinne spotkania... choć miało docelowo być to na mojej aktualnej działce.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by zbiegusek » Fri 09 Feb, 2018

No więc jestem praktycznie pewien, że z wnętrza nie tego domu. :) W Brdach nie ma tak dużych salonów o prostych ścianach.
Płytki podłogowe - w zależności od jakości kleju i roboty "fliziarza" - od 5 do 60% uszkodzeń przy demontażu.
Płyty KG - 100% strat przy demontażu. Stelaż praktycznie też.

adam_poch
Posts: 3
Joined: Tue 28 Nov, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by adam_poch » Tue 13 Feb, 2018

@zbiegusek, dziękuję. A czy ewentualnie po aktualnych zdjęciach jesteś w stanie określić, czy warto kupić ten dom, czy nie? Zakładając oczywiście, że pozostawiam go w takim miejscu, w jakim stoi.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by zbiegusek » Tue 13 Feb, 2018

Ja tam się nie znam na cenach. Tutaj bardziej płaci się za kawałek gruntu w dość atrakcyjnym rekreacyjnie miejscu - jakiś upadły ośrodek wypoczynkowy nad jeziorkiem?
Dawaj foty, podaj kwoty ;) i na pewno ludzie tutaj tak się wypowiedzą, ale to tak! się wypowiedzą, że będziesz miał jeszcze większy mętlik w głowie. :)

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by sgt_raffie » Tue 13 Feb, 2018

Ja mysle, ze ostatnie zdjecie moze byc prawdziwe bo jak sobie Zbiegusek klikniesz w ogloszenie to jest tam napisane, ze zostal ostatnii domek o powierzchni 109 m2..a Brda to za h...egemona nie miala takiej powierzchni. Cena podana w ogloszeniu to 250 kola...
Kolego Adamie - nikt Ci nie powie czy warto kupic bo nikt tego nie widzial. Ja mam podejrzenia gdzie to stoi (moje rodzinne strony) i duzo zalezy od tego, czy to byl jeden z "zadbanych" osrodkow czy tych powoli umierajacych. Ale 250 kola za domek w miejscu ktore w sezonie bedzie przypominalo mrowisko polaczone z festynem?? Ja bym podziekowal ale co stryjenka lubi :).
Co do przenosin - tez nikt tak po prostu nie powie. Trzeba by znac szczegoly konstrukcji, wykonczenia. Trzeba sprawdzic jak z dojazdem ciezkiego sprzetu (a jak to ten osrodek o ktorym mysle to ciezko to widze). Powtarzam - przenosiny to gra nie warta swieczki. Jak koniecznie chcesz cos "przeprowadzac" to juz lepiej kupic stara chalupe z bali do przeniesienia. Przy tym co pokazalas to po ewentualnych przenosinach i tak caly srodek bedziesz mial do ponownego wykonczenia wiec wyjdzie na to samo.
A w USofA daja rade bo maja fantazje, sprzet i pieniadze. Poza tym to tylko telewizja :D. Z tego co widzialem takie prawdziwe operacje to domy wczesniej wybebesza sie jak sie tylko da. A i tak temat niszowy to u nich z reguly taniej (albo porownywalnie) jest zbudowac nowy dom...

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by zbiegusek » Tue 13 Feb, 2018

Nie no... Zdjęcie prawdziwe - tylko nie wnętrze Brdy przedstawia, a o Brdzie wątkotfurca pisał. :)
Kupno dla przenosin IMO zdecyedowanie nieopłacalne. Sama robocizna związana z przenosinami i ustawieniem w nowym miejscu będzie kosztować tyle, co nowy domek w docelowym miejscu.
No chyba, że jakiś cud gospodarczy się kroi i można kupić działkę z domkiem za 100 tysi, przenieść domek i pustą już działkę sprzedać za 150 tysi. No, to wtedy się opłaca. ;)

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by miroboass » Wed 21 Feb, 2018

Zdjęcia wypadają naprawdę dobrze. Jak ostatecznie zadecydowałeś? Ciekawi mnie czy likwidowałeś domek, czy jednak zdecydowałeś się na kupno pustej działki?

GretaS
Posts: 28
Joined: Thu 19 May, 2022

Re: Dylemat z kupnem domu z drewna

Post by GretaS » Tue 08 Nov, 2022

Kupisz dom z drewna, to pamiętaj później o impregnacji, którą się wykonuje tak co 5-6 lat.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”