Uprawnienia budowlane- pomoc

Dyskusje na temat stanu budownictwa drewnianego w Polsce.
Post Reply
Pawel2808
Posts: 4
Joined: Wed 21 Mar, 2018

Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Pawel2808 » Wed 21 Mar, 2018

Witam!
Poszukuję istotnych informacji w zakresie budownictwa drewnianego.
Mianowicie kilka tygodni temu z powodzeniem udało mi się obronić tytuł inżyniera Technologii drewna. Interesuje mnie praca w budownictwie drewnianym lub firmie ciesielskiej, ale nikt nie chce udzielić mi informacji w okolicy czy w/w studia pierwszego stopnia są wystarczające i jakie dodatkowe uprawnienia musiałbym uzyskać. Jest ktoś w stanie mi pomóc i powiedzieć czy na tym szczeblu jestem w stanie coś zdziałać w tym kierunku czy bez magistra nie mam co się łudzić.


Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Mirek2014 » Wed 21 Mar, 2018

Witam.
Napisz dokładnie co chcesz robić. Kierować i nadzorować roboty budowlane, pracować fizycznie, wykonywać projekty/rysunki wykonawcze czy projektować ?
Pozdrawiam

Pawel2808
Posts: 4
Joined: Wed 21 Mar, 2018

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Pawel2808 » Wed 21 Mar, 2018

Z tego co gdzieś wyczytałem aby kierować i nadzorować roboty budowlane jednak wymagany jest magister chociaż mogę się myli, jeśli tak to prosił bym o poprawienie mnie. Jako pracownik fizyczny całkowicie odpada. Więc rozważam wykonywanie rysunków lub projektowanie.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Mirek2014 » Wed 21 Mar, 2018

Do kierowania i nadzorowania robót bez ograniczeń potrzebne jest ukończenie studiów I-go stopnia + 3 letnia praktyka. Projektowanie w ograniczonym zakresie (budynki do 1000 m3 kubatury) - studia 1-go stopnia + roczna praktyka w projektowaniu + roczna praktyka na budowie.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by zbiegusek » Wed 21 Mar, 2018

No i super. Tylko żeby być dobrym inżynierem - tutaj rysownikiem czy nawet projektantem - to dobrze byłoby liznąć "trochę" praktyki. Masz ty jakieś praktyczne doświadczenie w budowaniu drewnianym? Polecałbym choćby wakacyjny staż w jakiejś firmie, która zajmuje się tym, co ty chcesz robić - na początek prostowanie gwoździ ;), noszenie narzędzi za panem majstrem, prace transportowe i najważniejsze - prace porządkowe. :) A przy okazji oczy dookoła głowy i na dodatek bardzo szeroko otwarte. Jak dasz się poznać, to pewnie będą docentowi powierzać coraz poważniejsze zadania. I wylądujesz w końcu na stołku, jaki ci się zamarzył. A jak nie będą zainteresowani, to chociaż się napatrzysz i nasłuchasz i będziesz mógł później skorzystać już z jakiegoś doświadczenia. A jeżeli żadnego doświadczenia nie wyniesiesz, to może lepiej nie pchaj się do budowlanki?
Może uznasz, że zbyt obcesowo cię potraktowałem ale to może z powodu wzmianki, że "Jako pracownik fizyczny całkowicie odpada". No sorki - od czegoś trzeba zacząć jeżeli się na poważnie myśli o projektowaniu. Chyba, że jesteś paraplegikiem, to faktycznie przepraszam. I to zupełnie serio.

Pawel2808
Posts: 4
Joined: Wed 21 Mar, 2018

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Pawel2808 » Wed 21 Mar, 2018

Akurat kwestie pracy fizycznej w tej dziedzinie mam za sobą. Nie pytał bym o formalności nie wiedząc w co idę.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by zbiegusek » Thu 22 Mar, 2018

Ale pracy fizycznej konkretnie w budowlance drewnianej? Bo samo kopanie rowów da mało podstaw do praktyki. No i widzę, żeś jednak się obruszył. :)

Pawel2808
Posts: 4
Joined: Wed 21 Mar, 2018

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Pawel2808 » Thu 22 Mar, 2018

Skoro zadaje konkretne pytanie oczekuje konkretnej odpowiedzi, po to umieściłem taki post a nie inny żeby uzyskać informacje których szukam. Praca dalej w tym kierunku i wyżej wymaga odpowiednich papierów.

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by krzychut » Fri 30 Mar, 2018

żeby rysować czy też projektować także nie musisz mieć " uprawnień". Te musi mieć ten który się pod projektem podpisze. Aby kierować pracami ciesielskimi również nie musisz mieć uprawnień. Te musi mieć kierownik budowy który podpisuje się w dzienniku budowy.

Projektutopia
Posts: 10
Joined: Tue 05 Jun, 2018

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Projektutopia » Mon 11 Jun, 2018

Skontaktuj się ze swoją lokalną izbą inż. budownictwa. https://www.piib.org.pl/
Poczytaj stronę https://uprawnieniabudowlane.pl/
Prawo dotyczące uprawnień zostało zliberalizowane ok. 3 lata temu i możesz robić uprawnienia po 1 stopniu, mając odpowiednią praktykę.

Nie zgadzam się z opinią, że aby zostać kompetentym projektantem kierownikiem, trzeba przejść ścieżkę od wyciągania gwoździ. Liczy się częsta obecność na budowie i wartościowy mentor, którego nie trzeba pytać o wszystko, a sam cierpliwie wytłumaczy.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Wojciech Nitka » Mon 11 Jun, 2018

Nie wiem czy jako technolog drewna możesz startować z marszu w kierunku uprawnień budowlanych. Chyba raczej nie. W tym zakresie jak pisze poprzednik skontaktować się z najbliższą Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.
Nie mniej zawsze możesz się podszkolić czy to na szkoleniach organizowanych np. przez Stowarzyszenie Dom Drewniany ( http://budujzdrewna.pl/buduj-z-drewna/s ... ow-nadzoru ) czy też na studiach podyplomowych. Takie ponownie organizowane będą na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy też nowopowstałe na Politechnice Gdańskiej. Poza tym literatura krajowa i zagraniczna, no i oczywiście Internet.

malowicz
Posts: 1
Joined: Fri 06 Mar, 2020

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by malowicz » Fri 06 Mar, 2020

Warto sprawdzić https://uprawnienia-budowlane.pl/, gdzie znajdziecie bardzo pomocny program do nauki na uprawnienia budowlane.

iga102
Posts: 1
Joined: Sat 14 Mar, 2020

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by iga102 » Sat 14 Mar, 2020

konieczne są uprawnienia

Dawidek
Posts: 5
Joined: Thu 02 Dec, 2021

Re: Uprawnienia budowlane- pomoc

Post by Dawidek » Thu 02 Dec, 2021

Marzę o zdobyciu uprawnień budowlanych, wielkie dzięki za wszelkie porady.



Post Reply

Return to “Problemy i perspektywy”