strop z belek

Post Reply
conika
Posts: 1
Joined: Sun 05 Aug, 2018

strop z belek

Post by conika » Sun 05 Aug, 2018

witam
potrzebują pomocy
danych dot jakie beli stropowe / wymiar / i jaki rozstaw zastosować przy stropie użytkowym rozpiętym pomiędzy ścianami odległymi na 3,5 m
proszę o radę


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: strop z belek

Post by roobik66 » Mon 10 Sep, 2018

Wzór na wysokość belek: Długość belki w wielokrotnościach 300mm / 2 + 2 i to x 25 mm. Przykład ten konkretny : 3.5 /0.3m = 11.6 jednostek /2 = 5.8 +2 = 7.8 x 25 mm = 195 mm.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: strop z belek

Post by Mirek2014 » Tue 11 Sep, 2018

@roobik66 tak nie wolno robić. Dobór przekrojów zawsze należy poprzeć obliczeniami statycznymi. Po pierwsze oprócz wysokości trzeba podać szerokość belek, a także ich rozstaw. Po drugie @conika nie podał/a warstw stropu (nie można określić obciążeń). Przyjmując najmniejsze z możliwych obciążenia: stałe w wysokości 0.5 kN/m2 i użytkowe z ew. ciężarem ścianek działowych 2.50 kN/m2 to belki 45x195 mm rozstawione co 625 mm będą miały przekroczoną nośność i ugięcia. Jeżeli @conika planuje wylewkę 5-6 cm + płytki to taki strop padnie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: strop z belek

Post by roobik66 » Tue 11 Sep, 2018

To jest wzór z Wielkiej Brytani i zakłada rozstaw 60 cm. Przy gęstszym rozstawie się trochę inaczej podchodzi. Natomiast jestem 100 % pewien że korzystając z tego wzoru w zwykłych budynkach mieszkalnych się wyliczy dobrze.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: strop z belek

Post by Mirek2014 » Wed 12 Sep, 2018

@Roobik66. Nie zrozumiałeś, albo nie chcesz zrozumieć. Ten wzór może i jest prawdziwy ale tylko przy określonych założeniach, które powinieneś wraz z nim podawać. Musisz napisać dla jakiej szerokości belek, jakiego ich maksymalnego rozstawu, dla jakich maksymalnych obciążeń stałych i zmiennych i dla jakiej klasy drewna jest/będzie ważny. Jak tego nie podajesz to wprowadzasz ludzi w kanał.
W Wielkiej Brytanii obowiązują te same normy (Eurocody) co u nas. Tam nie ma Twojego wzoru. Niektórzy Anglicy korzystają jeszcze z ich starszych norm tzw. BS może tam go znalazłeś, chociaż wątpię bo byłby podany w prostszej postaci (np: 41,67·L+50; gdzie L w metrach). Jeżeli wyczytałeś to w jakimś starym podręczniku to tym bardziej bądź ostrożny bo znacznie zwiększyły się współczynniki przeciążenia/bezpieczeństwa co ma szczególne znaczenie przy sprawdzaniu nośności.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: strop z belek

Post by toja » Thu 13 Sep, 2018

Mirek2014 niepotrzebnie się spinasz. conika pyta roobik66 odpowiada. Poziom odpowiedzi odpowiada poziomowi zapytania. Taki jest internet i nic tego nie zmieni.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: strop z belek

Post by Mirek2014 » Thu 13 Sep, 2018

Toja. Nie spinam się. Mogę zrozumieć, że laik zadający pytanie zrobi to nieprecyzyjnie i nie poda wszystkich danych jakie są potrzebne by mu pomóc. Jak chcę pomóc to proszę o brakujące dane. Co ciekawe w 99% pytający nie odpowiada na prośbę o ich uzupełnienie. Natomiast , skoro już tu jestem, staram się skorygować wypowiedzi na temat konstrukcji różnych osób/specjalistów, które "projektują" konstrukcje na podstawie zdobytego doświadczenia ("bo tak zawsze buduję i stoi"), starych tablic, bez uwzględnienia wielkości obciążeń i w ogóle bez obliczeń statycznych i obowiązujących norm.
Też to robisz tylko w inny sposób ;-)
Internetu pewnie się nie zmieni, ale ciągle wierzę że ludzi, przynajmniej niektórych, można. Inaczej po co tu piszemy?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: strop z belek

Post by toja » Thu 13 Sep, 2018

Przepraszam, że wejdę w trochę mentorski ton...
Moim zdaniem Twoja, słuszna, interwencja większy skutek odniosłaby gdybyś zakończył na pierwszym poście - ktoś zapytał, ktoś odpowiedział tak, ktoś siak, inny owak. Niech pytający (jeżeli to nie jest jakiś troll :)) i przypadkowi, zainteresowani tematem czytelnicy sami wyciągną wnioski.
Wikłanie się odpowiadających w pojedynek zamienia się w próbę wyklikania sobie autorytetu.
Jak zaznaczyłem - jest to tylko moje zdanie i nie mam zamiaru nikogo tą wypowiedzią urazić.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: strop z belek

Post by Mirek2014 » Thu 13 Sep, 2018

To ja też przepraszam, staram się nie odpowiadać argumantum ad personam, ale Twoje dwa powyższe wpisy dotyczą moich emocji lub intencji. Nie za bardzo jest to merytoryczne więc czemu służy jak nie chęci "wyklikania sobie autorytetu" ? Ale to tylko moje przemyślenia. Bez urazy pozdrawiam.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: strop z belek

Post by roobik66 » Fri 14 Sep, 2018

Mirek ja z uwagą przeczytałem twoje informacje w tym temacie, i nawet uważam że jak są jakieś duże rozpiętości to przybliżone dobieranie to może być za mało. Ale akurat tu była kwestia rozpiętości 3.5 m.



Post Reply

Return to “Regulamin serwisu "Buduj z drewna"”