Drewno a wilgoć

Interesujące miejsca w Sieci
Wojciech Nitka
Kontaktowanie:

Drewno a wilgoć

Postautor: Wojciech Nitka » sob 20 lis, 2004

Broszura na temat oddziaływania wilgoci na drewno - http://www.cwc.ca/pdfs/BP_6-MoistureAndWood.pdf

Abak
Kontaktowanie:

Re: Drewno a wilgoć

Postautor: Abak » pt 30 wrz, 2016

to jest ciekawa sprawa bo w Polce wilgoci nie brakuje, większość roku mamy mokro i chłodno

marina

Postautor: marina » wt 29 sie, 2017

Niestety tak to wygląda, taki mamy klimat :) Choć i tak źle nie ma. A w przypadku drewna wilgoć ma jednak duże znaczenie

MajorDamage

Postautor: MajorDamage » wt 05 wrz, 2017

Dzień dobry. Podepnę się, może ktoś pomoże. Podjąłem się remontu tarasu w domu szkieletowym. Stoi ok.6lat. Problem standard - brak hydroizolacji. Taras nad garażem, nieogrzewanym. Stan zastany: płytki 30/30 na betonie, pod spodem jakiś bitum na płycie osb. Oprócz płyty (mokrej) wszystko usunięte. Wczoraj zostały usunięte od spodu płyty g/k, i wełna. Wszystko mokre. Widoczne belki konstrukcyjne, oczep i większość belek ścian pokryta pleśnią i zagrzybiona i niemiło pachnąca. Wezwany wykonawca domu nie stwierdził swojej winy (jakżeby inaczej) i pojechał w pi...u. Chciałbym pomóc klientom, którzy sami doszli do tego, że droga sądowa prędzej doprowadzi ich do ruiny psychicznej i konstrukcyjnej niż doprowadzenia do usunięcia wad przez wykonawcę. Na razie poleciłem inwestorom wietrzyć garaż. Uzgodnione prace będę wykonywać, czyli: wymiana płyt poszycia izolacja bitumiczna, spadek z płyt osb na dodatkowych belkach o zmiennej wysokości, listwa okapnikowa, mata kompensująco-uszczelniająca i mata uszczelniająca na to okładzina z deski tarasowej na legarach. Pomysł jest taki by nie ocieplać już stropu chyba, że folią refleksyjną, wyciąć otwory wentylacyjne na przestrzał pomieszczenia oraz traktowanie chemią zaatakowany materiał pleśnią, w międzyczasie ręczne usuwanie nalotu. Oraz wietrzyć, wietrzyć. Wiem, że najwygodniej to rozebrać i postawić od nowa ale klienci i tak już są przerażeni stanem i kosztami i chcą jak najszybciej pozbyć się problemu, tym bardziej, że dom już jest dla nich za duży i będą chcieli coś mniejszego. Czy taki sposób wykonania prac remontowych jest poprawny i akceptowany oraz skuteczny? Rzeczoznawca będzie w piątek ale to tylko papier a widać "na oko" co było powodem tych problemów. Czy jest sens domagać się przejęcia części odpowiedzialności przez kierownika budowy - nie jest w końcu tylko od tego by uzupełniać dziennik?

toja

Postautor: toja » śr 06 wrz, 2017

MajorDamage pisze: Wiem, że najwygodniej to rozebrać i postawić od nowa ale klienci i tak już są przerażeni stanem i kosztami i chcą jak najszybciej pozbyć się problemu, tym bardziej, że dom już jest dla nich za duży i będą chcieli coś mniejszego.

Tzn. szukają jelenia?
Nie wykonuje się dachów płaskich w konstrukcji drewnianej, a wykonanie płaskiego tarasu w takiej konstrukcji to całkowita głupota. Nie istnieje trwały sposób naprawy tego tarasu poza wykonaniem stropodachu wentylowanego.
PS z obwinianiem kierownika po 6 latach możesz sobie dać spokój, poza tym - jak wyglądał projekt dostarczony przez inwestora?

MajorDamage

Postautor: MajorDamage » pt 15 wrz, 2017

Witam, no właśnie sytuacja w końcu się wyjaśniła. Okazało się, ze tego tarasu nie powinno być, bo to był wymysł inwestora, na który zgodził się wykonawca a kierownik podpisał choć nie powinien był. Teraz wykonawca nie widzi winy w sobie a kierownik jest teraz dyrektorem pewnej bardzo dużej firmy i ma to w doopie. W trakcie była propozycja by zrealizować tę część budynku zgodnie z projektem ale inwestor doszedł do wniosku, że taniej będzie jednak zachować stan obecny. Ma tylko znaleźć kogoś kto to zalegalizuje. Ale mnie to lotto. Zgodziłem się określony zakres plus odgrzybienie i ewentualne naniesienie zmian na papier. Po niedzieli ruszam.

MajorDamage

Postautor: MajorDamage » pt 15 wrz, 2017

Zatem mam pytanie czy zaproponowany układ nie jest na wyrost? Otóż obecne belki stropowe zostaną wyprowadzone zgodnie ze spadkiem - 1,5-2cm na 1metr; okapnik z profila aluminiowego; grunt bitumiczny i papa termozgrzewalna wywinięta na ścianę; kantówka oddzielająca 5/5; płyta osb 22mm w okładzie podwójnym; okapnik z profila aluminiowego; mata kompensująco-uszczelniająca przyklejona klejem bitumicznym; mata hydroizolacyjna; legar i deska tarasowa.

Wróć do „Interesujące miejsca w Sieci”