Budownictwo ryglowe czy krosno

Techniczne aspekty budowy domów ryglowych
Post Reply
rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Thu 14 Jul, 2005

Niestety, konstrukcja typu krosnowego czy tez post and beam nie pasuje do zasad ryglowych, ponieważ nie posiada poziomych elementów szkieletu (rygli) w konstrukcji sciany (wyłączając z tego podwalinę, oczep). Mogą się jedynie pojawiac żebra, by utrzymac wełnę, są one jdnak wykonywane z materiału zupełnie innego niż konstrukcja szkieletu. Tymczasem rygle mają ten sam przekrój.
W związku z tym proponowałbym raczej nazwę dla tej częsci forum
Wymagania techniczno-montażowe domów z mocnego szkieletu/szkieletu z bala, jako bardziej ogólnego i przystającego do sytuacji na rynku.
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Adamski


Mile
Posts: 41
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by Mile » Mon 18 Jul, 2005

ImageImageImage

ImageImageImage

Szanowny Panie,
czy te znalezione w Necie rysunki to "konstrukcja typy krosnowego" czy też może "post & beam" - jak Pan pisze.

Może warto wyjaśnić tę kwestę, gdyż szukajac w Google "konstrukcja typu krosnowego" czy "budownictwo krosnowe" niczego nie udało mi się znaleźć. Natomiast na temat budownictwa ryglowego informacji jest mnóstwo.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Tue 26 Jul, 2005

Niewątpliwie może byc to nazwa regionalna, przyznaje że rzadko spotyka sie to określenie. Dlatego też podaję angielskie post & beam. Budownictwo ryglowe jest innym systemem, wymagającym stosowania poziomych elementów w konstrukcji sciany (jak już pisałem nie chodzi tu o podwaline czy oczep, to mamy wszedzie). Doskonale widac to na przykładzie muru pryuskiego, sstanowiącego jeszcze inny sposób budownictwa z wykorzystaniem drewna.
W konstrukcji krosnowej (spotkałem też w podręczniku nazwe szkielet z bala) nie używa się poziomycj elementów lączących słupy, a jedynie stężenia.
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Adamski

Mile
Posts: 41
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by Mile » Tue 26 Jul, 2005

ImageImageImageImageImageImage

Dla jasności, które z przedstawionych konstrukcji to krosnowe, a które ryglowe?

Mile
Posts: 41
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by Mile » Sun 31 Jul, 2005

rzyraf,
prosiłbym Cię o ustosunkowanie się do mojego zapytania. Myślę, że wielu innych tych co uczęszcza na tym form też by zainteresowało w jakiej technologi budować domy - ryglowej czy krosnowej, a jeżeli to z jaką firmą się kontakować

Pytanie ponawiam, gdyż widzę że w innych wątkach się pojawiasz.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Aug, 2005

Przyłączam się do prośby Mile19, byśmy tak do końca mogli poznać co to faktycznie jest lansowane przez Pana budownictwo krosnowe, co go odróżnia od tradycyjnego budownictwa ryglowego i co ma wspólnego z "post & beam". Może jakaś literatura na powyższy temat?

Z dotychczasowych Pana wyjaśnień - "W konstrukcji krosnowej nie używa się poziomych elementów łączących słupy, a jedynie stężenia." - można by wnioskować, że wstawione przez Mile19 (post z dnia 26.07.05) trzy pierwsze obrazki to budownictwo krosnowe, a pozostałe to typowe budownictwo ryglowe.

Czy mam rację, czy też mylę się?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 07 Aug, 2005

Pan Paweł Adamski,
jak się Pan ustosunkuje do różnic pomiędzy "timber frame" a "post beam" podanych na stronach - http://www.crockettloghomes.com/timberframe.html

Trochę inaczej tam się te różnice definiuje.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Wed 17 Aug, 2005

Witam, przepraszam, nie zauważyłem że się tu cos pojawiło a serwis mnie nie powiadamia o odpowiedziach:(
Dolny rząd rysunków może przedstawiać konstrukcję ryglową, ale nie znając projektu cięzko to akurat stwierdzić - mogą to równie dobrze być belki podokienne, które nie stanowią rygli.
Prosze zajrzeć tu:
http://republika.pl/polskiedomydrewniane/mlyn.jpg
http://republika.pl/polskiedomydrewniane/128_2801m.jpg

Jest to młyn wodny z XIX wieku, działający do końca lat 50 XX wieku, aktualnie w skansenie w Nowodworze.
Wszystkich budujacych i zamierzających budowac zapraszam do skansenu w Nowodworze i Kadzidle.
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Adamski

adrian23
Posts: 9
Joined: Sat 30 Jul, 2011

Post by adrian23 » Sat 30 Jul, 2011

Zdecydowanie ryglowe

soha
Posts: 1
Joined: Fri 13 Sep, 2013

Post by soha » Fri 13 Sep, 2013

No dobra wiadomość dla nas. ładny związek można dzielić. Znalazłem już to w różnych miejscach, ale nie zadowolony z tego.
You can easily check out our best quality Pass4sure VCP550 exam dumps prepare you well for the real pmp exam. You can also get success in real exam of Adams State University with the quality University of California, Berkeley



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów ryglowych”