Dom szkieletowy prefabrykowany - odległość od granicy.

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
kaskom
Posty: 4
Rejestracja: wt 05 wrz, 2006
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Dom szkieletowy prefabrykowany - odległość od granicy.

Post autor: kaskom » pn 27 lis, 2006

Witam.
Mam pytanie do forumowiczów i do P.Wojtka.
Jakie odległości od granicy działki obowiązują w budownictwie szkieletowym? Czytałem o domach z bali, natomiast nie znalazłem na forum nic na temat domów ze szkieletem drewnianym. Czy są to takie same odległości jakie stosuje sie w budownictwie tradycyjnym? Dodam, że elewacja zewnętrzna budynku to tynk mineralny na styropianie a dach pokryty dachówką ceramiczną.
Chciałbym postawić mój domek w odległości 1,5m od granicy z sąsiadem (mam zgode od niego), który ma dom bez okien od mojej strony w odległości 3m. Mój domek od jego strony również nie ma okien i drzwi. Nie chciałbym być niemile zaskoczony przez urzędasów dlatego musze mieć jakąś podporę w postaci wiedzy na ten temat.
Aha - jeszcze jedno: sąsiad ma dom tradycyjny - murowany.
Dziękuję za odpowiedz.
Marcin.
Odwagi dla wszystkich budujących domy!! Pozdrawiam.


Wojciech Nitka
Posty: 3719
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Wojciech Nitka » sob 02 gru, 2006

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156)

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.
4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,
2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, o których mowa w ust. 1, o więcej niż 0,8 m, natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy - o więcej niż 1,3 m.
6. Odległości, o których mowa w ust. 1-5, nie odnoszą się do podziemnych części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu.
7. Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce.

Rozdział 7
Usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe
§ 271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej (E), określoną w § 216 ust. 1 w 5 kolumnie tabeli, nie powinna, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, być mniejsza niż odległość w metrach określona w poniższej tabeli: NIESTETY z tabelę muszisz się zapoznać w rozporządzeniu
2. Jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50%, a jeżeli dotyczy to obu ścian zewnętrznych lub przekrycia dachu obu budynków - o 100%.
3. Jeżeli co najmniej w jednym z budynków znajduje się pomieszczenie zagrożone wybuchem, wówczas odległość między ich zewnętrznymi ścianami nie powinna być mniejsza niż 20 m.
4. Jeżeli ściana zewnętrzna budynku ma na powierzchni nie większej niż 65%, lecz nie mniejszej niż 30%, klasę odporności ogniowej (E), określoną w § 216 ust. 1 w 5 kolumnie tabeli, wówczas odległość między tą ścianą lub jej częścią a ścianą zewnętrzną drugiego budynku należy zwiększyć w stosunku do określonej w ust. 1 i 2 o 50%.
5. Jeżeli ściana zewnętrzna budynku ma na powierzchni mniejszej niż 30% klasę odporności ogniowej (E), określoną w § 216 ust. 1 w 5 kolumnie tabeli, wówczas odległość między tą ścianą lub jej częścią a ścianą zewnętrzną drugiego budynku należy zwiększyć w stosunku do określonej w ust. 1 i 2 o 100%.
6. Odległość między ścianami zewnętrznymi budynków lub częściami tych ścian może być zmniejszona o 50%, w stosunku do określonej w ust. 1-5, jeżeli we wszystkich strefach pożarowych budynków, przylegających odpowiednio do tych ścian lub ich części, są stosowane stałe urządzenia gaśnicze wodne.
7. Odległość od ściany zewnętrznej budynku lub jej części do ściany zewnętrznej drugiego budynku może być zmniejszona o 25%, w stosunku do określonej w ust. 1-5, jeżeli we wszystkich strefach pożarowych budynku, przylegających odpowiednio do tej ściany lub jej części, są stosowane stałe urządzenia gaśnicze wodne.

Przy Twojej ścianie z elewacją - tynk na styropianie - możesz zachować minimalne odległości. Nie chcę jednak wchodzić w kompetencje odpowiednich organów, którzy z tych czy innych względów mogą mieć inne zdanie.

Grzegorz Szostak
Posty: 1602
Rejestracja: ndz 21 sie, 2005
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Szostak » sob 02 gru, 2006

Odleglosci te maja istotne znaczenie, gdy planujemy elewacje drewniana. Wtedy minimalne odleglosci to 8 m od budynku z elewacja murowanego (ognioodporna) i 12 m od drewnianego. To jednak tylko teoria - w praktyce nikt tego nie sprawdza przy wydawaniu pozwolenia.

Problem moze sie natomiast pojawic w kwesti ubezpieczenia i ewentualnego odszkodowania w razie pozaru.

Wojciech Nitka
Posty: 3719
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Wojciech Nitka » ndz 03 gru, 2006

Nie zawsze tak jest - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=336

Nawet elewacja drewniana może być traktowana jako nierozprzrestrzeniająca ognia - Ściany zewnętrzne wykonywane są zwykle jako ściany wieńcowe. Jeżeli mniejszy wymiar przekroju poprzecznego bali lub średnica okrąglaków jest nie mniejsza niż 14 cm ściany wieńcowe z takich elementów uważa się za nierozprzestrzeniające ognia.

Grzegorz Szostak
Posty: 1602
Rejestracja: ndz 21 sie, 2005
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Szostak » ndz 03 gru, 2006

Nierozprzestrzenianie ognia moim zdaniem dla jasnosci wypada okreslac jako "klasa ogniowa" w zakresie od A do E z ujeciem wszyskich z tym zwiazanych kwestii. Z uzyskaniem pozwolenia na budowe nie bedzie raczej problemu nawet przy niskiej klasie - szczegolnie jesli sasiad wyrazil zgode. Problem moze powstac jesli takowe podpisal, a w nim nie byly ujete szczegoly.

Polecam porozmawiac ze specjalista od ubezpieczen budynkow. Dobry wyjasni dokladnie nasza odpowiedzialnosc mimo popelnionych bledow przez urzednika.

kaskom
Posty: 4
Rejestracja: wt 05 wrz, 2006
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Post autor: kaskom » pn 04 gru, 2006

Dzięki Wam za pomoc. Walka na słowa z urzędasami nie należy do tych przyjemnych ale mam nadzieje, że wyjde na swoje :wink:
Miłego dzionka życze.
Odwagi dla wszystkich budujących domy!! Pozdrawiam.

norbert444
Posty: 1
Rejestracja: czw 29 lis, 2018

Re: Dom szkieletowy prefabrykowany - odległość od granicy.

Post autor: norbert444 » pt 30 lis, 2018

A czy ktoś z Was wie może ile musi wynosić odległość od linek z wysokim napięciem? Kupiłem dwie na domki agroturystyczne, ale chyba trochę się pośpieszyłem i nie zwracałem uwagi na to, że przechodzą tamtędy linki. Teraz mam problem, bo nie wiem czy się zmieszczę z projektami które mam na oku. Jest jakaś konkretna odległość jaką muszę przewidzieć?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”