Certyfikat

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
scooby
Posty: 1
Rejestracja: pn 19 maja, 2008

Certyfikat

Post autor: scooby » pn 19 maja, 2008

Witam.
Zainteresował mnie system budowania domów gotowych. Firmy, które budują w takim systemie powinny posiadać odpowiednie atesty. Tylko ja jako klient nie do końca orientuje się jaki atest jest dla mnie ważny, który powinien mnie najbardziej interesować. Przypuszczam, że chodzi o atest zgodności wyrobu. Chciałbym się również dowiedzieć na podstawie jakiej normy takie atesty są przyznawane. Z firm, które budują w takim systemie znalazłem trzy: Silesia, Wolf i Drevo Haus.
Czy na terenie Polski są jeszcze jakieś inne firmy, które w tym systemie budują.
Pozdrawiam serdecznie


alek
Posty: 700
Rejestracja: pt 14 wrz, 2007

Post autor: alek » pn 19 maja, 2008

Zapewne Haas

ewaka
Posty: 130
Rejestracja: czw 04 paź, 2007

Post autor: ewaka » pn 19 maja, 2008

jedną z firm ktore bralismy pod uwagę my, była firma Abies, z która spotkalismy się na targach poznańskich w ub. roku - www.domgotowy.pl

ceny były nawet przystepne, ale dobił nas ew.koszt dźwigu, który trzeba by było na parę dni załatwić, a przy naszej lokalizacji domu i już istniejacym zagospodarowaniu dzialki, baaardzo znacznie podrażało koszty i zamiast ułatwić - skomplikowało prace na budowie, więc odpuścilismy, bo te kasę moglibysmy przeznaczyć na coś innego przy innym domu.

Wojciech Nitka
Posty: 3754
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Wojciech Nitka » pn 19 maja, 2008

scooby pisze:Firmy, które budują w takim systemie powinny posiadać odpowiednie atesty.
Proponuję lekturę "Zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna" - Wytyczne do europejskich aprobat technicznych, wydane przez ITB, a dostępne np. w naszej księgarni.
Możesz tam poczytać między innymi:"Przedmiotem mandatu są tylko takie produkowane przemysłowo i sprzedawane w postaci budynku zestawy, które są wykonywane ze wstępnie zaprojektowanych i prefabrykowanych komponentów przeznaczonych do produkcji seryjnej." - A więc zestawy elementów na dom produkowane według indywidualnych projektów (nie w produkcji seryjnej) nie podlegają obowiązkowi uzyskania europejskiej aprobaty technicznej.

Dalej jest napisane: Przedmiotem niniejszych wytycznych są produkowane na skalę przemysłową i sprzedawane w postaci budynku zestawy, które składają się ze wstępnie zaprojektowanych i prefabrykowanych części składowych przeznaczonych do produkcji seryjnej.
Komponenty zestawu mogą być wytwarzane w postaci wstępnie przyciętych drewnianych elementów konstrukcyjnych lub prefabrykowanych ram konstrukcyjnych, uzupełnionych dodatkowymi materiałami na budowie, lub kompletnych części budynku, w których stropy, ściany i dach są łączone w zakładzie produkcyjnym. Chociaż niektóre komponenty mogą być wytwarzane w różnych zakładach, dopiero gotowy do dostarczenia zestaw, a nie jego różne komponenty, może być oznaczony jako całość oznakowaniem CE na odpowiedzialność posiadacze ETA." (ETA - Europejska Aprobata Techniczna)
W skład ocenianego zestawu muszą wchodzić co najmniej następujące pozycje:
- wszystkie elementy konstrukcyjne,
- wszystkie komponenty obudowy,
- wszystkie komponenty ścian wewnętrznych,
- elementy przygotowawcze do założenia instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczej, chłodzącej, wentylacyjnej i elektrycznej.

"Zestawy, które nie spełniają wszystkich wymienionych wyżej warunków nie są przedmiotem niniejszych wytycznych i nie mogą być oznaczone oznakowaniem CE na podstawie europejskiej aprobaty technicznej wydanej na podstawie niniejszych wytycznych"

To tylko ogólne fragmenty ETAG-u nr 007. Zapraszam - http://www.budujzdrewna.pl/ksiegarnia_n ... Product=75

elpatrico
Posty: 1
Rejestracja: czw 05 mar, 2015

Re: Certyfikat

Post autor: elpatrico » czw 05 mar, 2015

Przepraszam ze odgrzewam kotleta (ostatni post z 2008), czyli jak dobrze zrozumiałem można budować domy z prefabrykatów bez EOT i CE ale gdy chce się sprzedawac domy gotowe (projekt+dom) to już trzeba miec CE. A w przypadku adaptacji projektu gotowego pod prefabrykacje też trzeba miec CE ?Nie ma znaczenie jak zaawansowana jest prefabrykacja ? Tzn jesli stosuje sie prefarykat otwarty czy zamknięty ?
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posty: 3754
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re:

Post autor: Wojciech Nitka » czw 05 mar, 2015

Wojciech Nitka pisze: Przedmiotem niniejszych wytycznych są produkowane na skalę przemysłową i sprzedawane w postaci budynku zestawy, które składają się ze wstępnie zaprojektowanych i prefabrykowanych części składowych przeznaczonych do produkcji seryjnej.
Przeczytaj dokładnie powyżej.

Lukasz Matusiak
Posty: 1
Rejestracja: wt 22 sty, 2019

Re: Certyfikat

Post autor: Lukasz Matusiak » wt 22 sty, 2019

Mam pytanie czy zmieniło się coś w kwestii certyfikacji prefabrykowanych domów? Jeśli zajmujemy się produkcją prefabrykowanych ścian szkieletowych i opieramy się na projektach klientów to nie musimy starać się o certyfikat?
A ewentualnie jak ciężko jest dostać taki certyfikat, ile to kosztuje i jak to ugryźć?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

toja
Posty: 432
Rejestracja: ndz 04 mar, 2012

Re: Certyfikat

Post autor: toja » wt 22 sty, 2019

Macie projekty "klientowskie" w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego i "przypadkiem" w sposobie prefabrykacji, który stosujecie? Wątpię.
Jeżeli mam rację to i tak MUSICIE wykonywać projekty zastępcze , więc - certyfikat nie jest potrzebny. Nawet jakbyście takowy posiadali to i tak będzie zachodziła konieczność wykonania projektu, który potwierdzi założenia certyfikatu w konkretnych warunkach.
Reasumując - lepiej wydać pieniądze na projektanta.ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”