Page 1 of 1

Obciążenie

Posted: Wed 13 Sep, 2006
by toboro
Jakie powinno być obciążenie w takim domu?
Ile kg na m2 ? Na jednej ze stron czytałem że podłoa w takimi domu z gotowych elementów wytrzymuje 120 kg na m2 To dużo czy mało?
Pozdrawiam
Tomek

Posted: Thu 19 Jan, 2012
by Tobi
Odgrzeję wątek. Ciekawi mnie dopuszczalne obciążenie stropu, chciałbym na poddaszu użytkowym urządzić siłownię. A zatem atlasy, ławki i kupa żelastwa. Czy to zda egzamin na stropie w tej technologii i nie wpadnie do salonu na parterze? :D

Posted: Fri 03 Feb, 2012
by Marcin L
Moim zdaniem to zalezy jaka jest rozpietosc stropu i dalbym dodatkowa plyte osb :cool: Ale jakos mi to nie podchodzi :wink: A jak z jednej czesci sztangi spadnie obciazenie i gryf wbije sie w podloge :mrgreen:

Posted: Sat 04 Feb, 2012
by gladiator1111
Tobi wrote:A zatem atlasy, ławki i kupa żelastwa. Czy to zda egzamin na stropie w tej technologii i nie wpadnie do salonu na parterze?
Zależy ile bierzesz na klatę. :?: :mrgreen: Może wystarczą pompki :mrgreen:

Posted: Thu 09 Feb, 2012
by Greg Olchawski
Marcin L wrote:Moim zdaniem to zalezy jaka jest rozpietosc stropu i dalbym dodatkowa plyte osb :cool:
Marcin, to nie tak. Najpierw należy określić funkcje obiektu, a następnie odpowiednio zaprojektować (strop). Standardem dla budownictwa mieszkaniowego powinny być obciążenia użytkowe około 200kg/m2 (pokoje sypialne około 150kg/m2). Do tego dochodzi kolejny parametr: strzałka ugięcia (minimum 1/360). Dopiero wtedy określa się konstrukcje stropu.

Posted: Fri 10 Feb, 2012
by Marcin L
No zgadza sie Gregu ale gosc zaplanowal to po fakcie o ile zrozumialem dobrze,pozatym troche zartujemy sobie w tym temacie z Gladiatorem.Osobiscie raczej nie robilbym silowni na poddaszu,ktos kto kiedys terenowal troche wie jaki sa odglosy i jakie to rezonans czy tez echo przenosi w budynku.
Dlatego proonuje piwnice garaz lub parter na takie pomieszczenie.
Zapewne jest mpzliwosc zaadoprowania poddasza w wyzej wymienionym celu pytanie tylko o dodatkoqe koszty i czy to bedzie oplacalne-a jak wiemy w naszym kraju jest to jedno z kluczowych pytani :cool:

Posted: Sun 12 Feb, 2012
by Greg Olchawski
Co tam sztanga i sztangielki. Może zostało kilka belek stropowych z budowy, pozbijać razem i "pakować". Ot tak hardcor'owo :wink:

Posted: Sun 04 Mar, 2012
by toja
Greg Olchawski wrote: Marcin, to nie tak. Najpierw należy określić funkcje obiektu, a następnie odpowiednio zaprojektować (strop). Standardem dla budownictwa mieszkaniowego powinny być obciążenia użytkowe około 200kg/m2 (pokoje sypialne około 150kg/m2). Do tego dochodzi kolejny parametr: strzałka ugięcia (minimum 1/360). Dopiero wtedy określa się konstrukcje stropu.
W Polsce standardy określają normy. Tak przykładowo dla poddasza wynosi 0,5*1,4 kN/m2 lub 0,4*1,5 kN/m2 (nie jesteśmy jeszcze zgodni czy doszliśmy do Europy, czy dopiero jesteśmy w fazie przejściowej :wink: ), ugięcie 1/250 lub 1/300 w zależności od wykończenia.

Posted: Mon 05 Mar, 2012
by Marcin L
A jaka jest norma jesli zalozysz ze lezac na laweczce wyciskasz sztange i wysunela Ci sie wlasnie z rak. Prosilbym o jakies praktyczne porady a nie matematyczne wykresy np. 2 x osb 18 mm wytrzyma uderzenie gryfem w podloge itp.
Takie, sory ale, gderanie i podawanie suchych cyfr nikomu sie nie przyda raczej.