Domy Gotowe - Fertighaus

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
Post Reply
broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Domy Gotowe - Fertighaus

Post by broda » Mon 16 Jul, 2007

Witam wszystkich zainteresowanych prefabrykowanym budownictwem drewnianym. Temat domów gotowych nie jest zbyt znany w Polsce. I dlatego chciałbym aby ten post zebrał wszystkich, nie tylko zainteresowanych, ale takze pracujących w tej branzy - prefabrykacji. Mam nadzieje, ze zebrane tu informacje pozwolą na lepsze poznanie tego budownictwa. Chciałbym, aby post dotyczył tylko domów gotowych: produkcja, materiały konstrukcyjne, rozwiązania konstrukcyjne itp. Wykończenie tych domów jest takie same jak zwykłego kanadyjczyka, wiec niczym sie nie rózni. Jednak produkcja i budowa jest inna i stąd mój nacisk na to, aby pytań i porad dotyczących wykończenia nie zamieszczać w tym temacie:) Skupmy sie na w/w tematach. Serdecznie zapraszam do zamieszczania postów.


broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Thu 19 Jul, 2007

Może zacznę od samej definicji PREFABRYKACJI. Prefabrykacja - wytwarzanie ( produkcja) odpowiednio zaprojektowanych elementów prefabrykowanych w warunkach zbliżonych do fabrycznych, a następnie poddane ich montażowi celem uzyskania określonego obiektu, z ograniczeniem do minimum procesów mokrych. Już w samej definicji, można wyróżnić 2 działy, które powinny znajdować się na terenie fabryki: dział projektowania i dział produkcji, współpracujące między sobą. Niewykluczone jest, ze dział projektowania może znajdować się poza teren fabryki, ale komplikuje to współprace i produkcje. Dodatkowo powinien znajdować się dział odpowiadający za zamówienia materiałów i narzędzi potrzebnych do produkcji, jak tez do montażu na budowie.
Wszystkie działy: projektowania, produkcji i logistyki powinny współdziałać ze sobą. Z doświadczenia, wiem, ze jeżeli tak nie jest, przy tak zaawansowanej organizacji takiej fabryki, stwarza to duże problemy: opóźnienia w produkcji, brak materiałów, wydłużony czas pracy itp. Kooperacja w fabryce powinna stać na wysokim poziomie. Dotyczy to także organizacji tych wszystkich działów. Szczególna uwagę chciałbym zwrócić na wymianę informacji w takiej fabryce, która powinna odbywać się w każdym kierunku. Nie dotrzymanie tego warunku, komplikuje cała organizacje pracy w fabryce.
Obieg informacji między działami pozwala na rozwiązywanie różnych problemów, poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, także na udoskonalenie procesu technologicznego produkcji.
Organizacja, współpraca, obieg informacji – te terminy, odpowiednio potraktowane, według ich definicji, pozwalają na stworzenie fabryki doskonałej. Wiem ze w rzeczywistości jest inaczej. Ale jak mówi przysłowie, człowiek uczy się na błędach. Wyciąganie odpowiednich wniosków i wdrażanie ich w życie umożliwia doskonalenie całego procesu produkcji domów.
Nie chciałbym aby był to mój monolog, więc jeżeli kogoś to interesuje proszę o zamieszczanie postów, na różne sprawy domów gotowych.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Thu 26 Jul, 2007

Teraz może trochę o tarcicy. Na konstrukcje domu gotowego stosuje się tarcice iglastą, najczęściej sosnową lub świerkową, o klasie C24. Tarcica powinna być suszona komorowo, czterostronnie strugana z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami. Wilgotność tarcicy nie powinna być większa niż 19 %.( podstawowe_standardy_techniczno-montażowe_dla_budownictwa_prefabrykowanego – Stowarzyszenie Dom Drewniany) Najlepiej, aby w czasie montażu poszczególnych elementów budynku, tarcica miała wilgotność 16%, która uważam za optymalną dla prefabrykacji.
W prefabrykacji stosowane są również inne materiały:
- belki klejone BSH – klejone warstwowo
- belki klejone KVH – belki lite klejone czołowo
- belki stropowe dwuteowe ze środnikiem z płyty OSB 4
Są to tylko jedne z wielu materiałów drewnianych konstrukcyjnych, wykorzystywanych do montażu konstrukcji ścian, stropów czy dachów.
Chciałbym tez poruszyć temat zabezpieczenia chemicznego tarcicy. Impregnować czy nie? Jestem zwolennikiem tego drugiego. Jak najmniej środków chemicznych!!!! Czemu? Jednak jest to chemia, a odpowiednio przygotowana tarcica poradzi sobie z biologią i pożarem. Po pierwsze. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, paragraf 322, punkt 2: „Do budowy należy stosować materiały, wyroby i elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji, odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną.” Nie ma tu mowy o środkach chemicznych!! Jednak aby to wszystko wyjaśnić do końca, będę posiłkował się normami niemieckimi DIN. A więc. Normy DIN - 68800-2 Ochrona drewna; „Konstrukcyjne zabezpieczenie drewna w budynkach”, oraz
DIN 68800-3 Ochrona drewna; „Chemiczne zabezpieczanie drewna” najlepiej obrazują to co popieram. Założenia ideowe tych norm:
- Zabezpieczenie konstrukcyjne jest podstawowym warunkiem rezygnacji z zabezpieczenia drewna środkami chemicznymi.
- Zabezpieczenie chemiczne bez konstrukcyjnego jest bezskuteczne w dłuższym okresie czasu.
- Ochrona środkami konstrukcyjnymi musi więc możliwie najszerzej zastępować ochroną chemiczną.
A więc zabezpieczeniem konstrukcyjnym tarcicy jest:
- czterostronnie struganie
- wilgotność 16-18%
- suszenie komorowo
- klasa C24.
Jedynym elementem konstrukcyjnym domu prefabrykowanego czy tez „Kanadyjczyka” powinna być podwalina, impregnowana ciśnieniowo!!!!


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”