Page 1 of 1

Położenie płyty OSB

Posted: Sat 29 Sep, 2012
by newT
Na początek, Witam,
Zauważyłem, że płyty OSB położone na stropie ułożone są raz w jednym, a raz w drugim kierunku.
Czy to ma jakieś znaczenie?

Posted: Sat 29 Sep, 2012
by Wojciech Nitka
"PODŁOGA
Płyty o krawędziach prostych łączyć na legarach z zachowaniem koniecznie min. 3mm dylatacji wokół płyty. Konstrukcja połączenia na pióro i wpust automatycznie daje szczelinę dylatacyjną. Przy montażu płyt pomiędzy ścianami lub w przypadku podłóg pływających zalecane jest zachowanie dylatacji 12 mm pomiędzy płytą a ścianą. Płyty układać osią główną prostopadle do legarów, a łączenie krótszych krawędzi płyty zawsze musi być na legarach. Nie podparte na legarach dłuższe krawędzie płyty, muszą mieć wyprofilowane krawędzie na pióro i wpust, odpowiednią podporę lub łącznik. Przy niezadaszonym w trakcie budowy stropie, podczas opadów atmosferycznych, należy wykonać otwory drenażowe w celu odprowadzenia wody.
W przypadku drewnianych stropów parteru, sąsiadujących z gruntem należy zastosować wiatroizolację, po spodniej stronie konstrukcji stropu, plus dodatkowo paroizolację bezpośrednio na ziemi.
Do mocowania płyt OSB na podłodze należy stosować wkręty do drewna lub gwoździe spiralne lub pierścieniowe długości co najmniej 2,5 razy grubość mocowanej płyty."
To instrukcja ze strony producenta płyty - http://www.mdb.kronopol.pl/Plyta-OSB/Instrukcja-montazu Więc sam sobie odpowiedz.

Posted: Sat 29 Sep, 2012
by newT
Dziękuję za szybką odpowiedź, lecz chodzi mi o znaczenie "oriented" w nazwie płyty. I jak to się ma do kierunku belek stropowych, na których leży ta płyta?

Posted: Sat 29 Sep, 2012
by Wojciech Nitka
Płyta OSB - to w rozwinięciu Oriented Strand Boards, w polskim tłumaczeniu - płyta o ukierunkowanych wiórach.
"O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ
Przed zastosowaniem płyty KRONOPOL OSB trzeba wziąć pod uwagę:
- kierunkowe właściwości wytrzymałościowe płyty. Wartości te są różne dla głównej i bocznej osi płyty. W konstrukcjach budowlanych tylko oś główna winna być poddawana naprężeniu zginającemu. Oś nośną łatwo jest rozpoznać po widocznych na powierzchni płyty, wzdłużnie ukierunkowanych wiórach. Boczna oś nośna ma wytrzymałość porównywalną ze standardową płytą wiórową
- wytrzymałość i sztywność płyty w głównej osi nośnej jest 2,5 razy większa od wytrzymałości i sztywności płyty w bocznej osi nośnej."
A to ze strony - http://www.mdb.kronopol.pl/Plyta-OSB/Produkt
Teraz wiesz już dlaczego płytę należy układać tak jak zaleca producent?

Następnym razem - trochę własnej inwencji, proszę.

Posted: Sat 29 Sep, 2012
by newT
Wojciech Nitka wrote:Następnym razem - trochę własnej inwencji, proszę.
Czy może Pan wyjaśnić, bo kogoś to może zainteresuje ?