Certyfikacja

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
marcinparzyszek
Posty: 4
Rejestracja: wt 20 cze, 2006

Certyfikacja

Post autor: marcinparzyszek » pn 26 cze, 2006

Szanowny Panie Wojciechu.
Mam pytanie, Jak to jest z procesem certyfikacji domów modułowych? Natknałem sie na stronie SDD na opracowanie pt " Wytyczne do europejskich aprobat technicznych - zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna" i nie bardzo wiem jak je rozumiec.
Czy firmy projektujące i budujące domy modułowe powinny miec certyfikaty? Jeśli tak to jakie?
Dziękuję serdecznie


Wojciech Nitka
Posty: 3715
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Wojciech Nitka » wt 27 cze, 2006

Tak, istnieją "Wytyczne do europejskich aprobat technicznych - zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna" - http://www.domydrewniane.org/technologia/etag7pol.pdf Niestety, wchodząc do Unii przyjeliśmy kilkuletnie okresy przejściowe. Tak i jest z tymi wytycznymi.

Zwróć jednak uwagę, to są "Wytyczne do Europejskich Aprobat Technicznych". Na dzień dzisiejszy, jak wiem, żadna polska firma o takową aprobatą nie wystąpiła. Jednostką certyfikującą w tym zakresie w naszym kraju jest Instytut Techniki Budowlanej. I właśnie z ITB podjąłem decyzję o przeprowadzeniu szkolenia (cyklu szkoleń) dla firm wykonawczych, a dotyczących tematu - Jak uzyskać znak CE na domy szkieletowe. Uzyskanie takiego znaku pozwoli firmom wykonawczym na swobodne budowanie domów na rynku europejskim. Dziś jeszcze problemu nie ma gdzyż jesteśmy w okresie przejściowym. Ale za kilka lat, żadna firma, która nie będzie miała znaku CE na swoje domy nie będzie mogła budować domów na terenie Unii.

marcinparzyszek
Posty: 4
Rejestracja: wt 20 cze, 2006

Certyfikacja

Post autor: marcinparzyszek » śr 28 cze, 2006

Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź Panie Wojciechu.Bardzo profesjonalny serwis!!Polecam znajomym. :D


ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”