Certyfikacja

Techniczne aspekty budowy "domów gotowych"
Post Reply
marcinparzyszek
Posts: 4
Joined: Tue 20 Jun, 2006

Certyfikacja

Post by marcinparzyszek » Mon 26 Jun, 2006

Szanowny Panie Wojciechu.
Mam pytanie, Jak to jest z procesem certyfikacji domów modułowych? Natknałem sie na stronie SDD na opracowanie pt " Wytyczne do europejskich aprobat technicznych - zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna" i nie bardzo wiem jak je rozumiec.
Czy firmy projektujące i budujące domy modułowe powinny miec certyfikaty? Jeśli tak to jakie?
Dziękuję serdecznie


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Jun, 2006

Tak, istnieją "Wytyczne do europejskich aprobat technicznych - zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna" - http://www.domydrewniane.org/technologia/etag7pol.pdf Niestety, wchodząc do Unii przyjeliśmy kilkuletnie okresy przejściowe. Tak i jest z tymi wytycznymi.

Zwróć jednak uwagę, to są "Wytyczne do Europejskich Aprobat Technicznych". Na dzień dzisiejszy, jak wiem, żadna polska firma o takową aprobatą nie wystąpiła. Jednostką certyfikującą w tym zakresie w naszym kraju jest Instytut Techniki Budowlanej. I właśnie z ITB podjąłem decyzję o przeprowadzeniu szkolenia (cyklu szkoleń) dla firm wykonawczych, a dotyczących tematu - Jak uzyskać znak CE na domy szkieletowe. Uzyskanie takiego znaku pozwoli firmom wykonawczym na swobodne budowanie domów na rynku europejskim. Dziś jeszcze problemu nie ma gdzyż jesteśmy w okresie przejściowym. Ale za kilka lat, żadna firma, która nie będzie miała znaku CE na swoje domy nie będzie mogła budować domów na terenie Unii.

marcinparzyszek
Posts: 4
Joined: Tue 20 Jun, 2006

Certyfikacja

Post by marcinparzyszek » Wed 28 Jun, 2006

Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź Panie Wojciechu.Bardzo profesjonalny serwis!!Polecam znajomym. :D


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla "domów gotowych"”