Taras drewniany

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
jgrolik

Taras drewniany

Postautor: jgrolik » wt 18 lis, 2014

Witam.
Planuję zbudować w moim szieleciaku drewniany taras i chciałbym się was poradzić
Jako, że dom jest na spadzie to taras będzie na wysokości ok 120 cm nad gruntem. Szukałem w sieci informacji jak zbudować taki taras, ale nie udało mi się znaleźć wszystkich informacji.
Projekt wygląda tak: Obrazek

Większy rysunek tu : http://www.republika-marzen.pl/Taras.png Co sądzicie o rozstawie słupków fundamentowych i przekroju tych słupków ? Są wystarczające ?
Pozdrawiam

krzychut
Kontaktowanie:

Re: Taras drewniany

Postautor: krzychut » wt 24 lut, 2015

Usztywnić trzeba jeszcze by się końcówka tarasu nie kiwała na boki. Taras będzie zespolony ze ścianą?

jgrolik

Postautor: jgrolik » wt 24 lut, 2015

Taras będzie zakotwiony do ściany (a właściwie to do fundamentu).
Wystarczy jak zewnętrzne słupki zepnę ze sobą, czy raczej kratownicę i na całości ?

krzychut
Kontaktowanie:

Postautor: krzychut » śr 25 lut, 2015

wystarczy, że dwa słupki ze sobą połączysz w X i będzie sztywno.

jgrolik

Postautor: jgrolik » śr 25 lut, 2015

Dzięki za podpowiedzi.
Jak sądzisz podpory 100mmx100mm będą wystarczające ?
Lepiej robic całość z KVH czy wystarczy zwykłe konstrukcyjne C24?

Pozdrawiam

krzychut
Kontaktowanie:

wystarczy. Drewno na ściskanie wzdłuż włókien jest bardzo wytrzymałe i wystarczy zwykłe drewno konstrukcyjne.

jgrolik

Postautor: jgrolik » śr 25 lut, 2015

Wielkie dzięki

Martin5

Postautor: Martin5 » śr 25 lut, 2015

Kluczowe pytanie, jakie mi się nasuwa - to z jakiego drewna robić taki taras?
Konstrukcja z sosny/ świerka? Deski tarasowe z czego?

krzychut
Kontaktowanie:

sosna może być ( impregnatu nie żałować) , modrzew lepszy a jak nie to w egzotyki trzeba wejść .

Martin5

Postautor: Martin5 » śr 25 lut, 2015

Ta sosna na deski tarasowe naprawdę ma szansę wytrzymać? Modrzew to wydatek rzędu 120 zł za m2. Egzotyki to już około 200.
Sosna tańsza, ale czy nie za delikatna?

jgrolik

Postautor: jgrolik » wt 17 mar, 2015

Sosna sośnie nie jest równa i może się okazać, że będzie za miękka.
Modrzew syberyjski można już dostać za 100 PLN/m2

wojbest

Postautor: wojbest » wt 17 mar, 2015

Dokładnie. Ja miałem zrobione z sosny i nie polecam, lepiej dopłacić i mieć trwalsze.

Ogrodolandia

Postautor: Ogrodolandia » śr 25 mar, 2015

Ale czy egzotyki mocno nie podrożą budowy?

Wojciech_Maslowski

Postautor: Wojciech_Maslowski » pt 24 kwie, 2015

Co to znaczy podróżą, bo jestem ciekawy? Szczerze mówiąć stawiałbym bardziej na płytki, bo są trwalsze.

matiszati

Postautor: matiszati » śr 01 lip, 2015

Czy posadzka przemysłowa takiego producenta - darp.pl - może być zastosowana jako mały wyrywek pomiędzy deską tarasową?

jagergin19

Postautor: jagergin19 » czw 02 lip, 2015

Od płytek to w tym wypadku lepiej trzymać się z daleka:)

AdrianOzga

Postautor: AdrianOzga » śr 08 lip, 2015

bardzo fajny pomysł, jednak rzeczywiście trzeba wszystko usztywnić, by się nie kiwało;)

roder84

Postautor: roder84 » wt 04 sie, 2015

no raczej :)

Relax - dom

Postautor: Relax - dom » wt 04 sie, 2015

Bardzo dobry projekt:)

albinno30

Postautor: albinno30 » czw 15 paź, 2015

Projekt fajny, jestem wielkim zwolennikiem takich tarasów, ładne i wygodne do użytkowania!

Awatar użytkownika
Modgen

Postautor: Modgen » wt 06 gru, 2016

Wygląda super, ale w tym przypadku jednak zrezygnowałbym z drewna na rzecz materiału kompozytowego. Będzie on lepiej się sprawdzał w takim projekcie. Znam sprawdzony sklep Twinson24, gdzie można je zamówić. Są świetnej jakości, bez problemów wytrzymują zmienne warunki atmosferyczne.

Maciek J

Postautor: Maciek J » śr 07 gru, 2016

Drewniany taras z "plastiku" ? Masz jakieś dłuższe doświadczenia z tym materiałem ?

kowalny
Kontaktowanie:

Postautor: kowalny » pn 12 gru, 2016

ja zrobiłem taki taras 2 lata temu i sie trzyma . nie załuje :)

Kamil213

Postautor: Kamil213 » pn 26 gru, 2016

ja go bardzo dawno temu taki zrobiłem i było git

Domino84

Postautor: Domino84 » czw 29 gru, 2016

Piękny projekt. Moim marzeniem jest posiadać taki taras. :)

geronimosin

Postautor: geronimosin » czw 12 sty, 2017

Witam z jakiego materiału będzie taras modrzew czy jakieś drewno egzotyczne.
Ja na twoim miejscu jak bym tak wysoko podnosił taras to bym zrobił na dwóch wariantach:
1. beton
- wylewamy szklanki betonowe ze zbrojeniem na żądaną wysokość w rozstawie maks 150cm
- mocujemy do nich dźwigary najlepiej z drewna klejonego BSH (ja tak robię, droższe ale stabilniejsze najczęściej o przekroju 8x16 lub 10x16)
- mocujemy legary z drewna najlepiej takiego samego co deska tarasowa ( czyli modrzew to modrzew, egzotyk to egzotyk, chyba że masz jakiś kompozyt to legary mogą być z alu, egzotyka lub kompozytu).
UWAGA!!!
-Należy pamiętać iż rozstaw osiowy legarów nie przekraczał 50cm
- zachowana zawsze szczelina dylatacyjna między deskami od 4 do 8mm w zależności od gatunku drewna
- każda deska mocowana na min 2 wkręty do legara w odległości nie większej niż 2cm od skraju
2 konstrukcja drewniana
- zamiast betonu robimy konstrukcje z drewna KVH, BSH lub z konstrukcyjnego C24 (zależy od finansów)

Awatar użytkownika
Mantis

Postautor: Mantis » wt 17 sty, 2017

Taras może przynieść naprawdę świetne możliwości co do odpoczynku. Ja w przypadku swojego tarasu wykorzystałem materiał, jakim jest połączenie drewna z materiałami sztucznymi. Takie rozwiązanie jest znacznie trwalsze niż zwyczajne drewno.

Piotrek_123
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek_123 » czw 09 mar, 2017

Aż teraz pożałowałem, że nie ma u mnie możliwości na taras :/

antos

Postautor: antos » czw 20 lip, 2017

Taras super sprawa tylko nie zapomnij o oświetleniu bo też bardzo ważne, ja na swoim zamontowałem reflektory szynowe led w górnych rogach i muszę Ci powiedzieć że służą mi jak się już robi ciemno, oświetlają mi caly taras.

GTV

Postautor: GTV » śr 26 lip, 2017

Światło na tarasie pozwoli zaaranżować go na nowo - oświetlenie powinno być odpowiednio rozmieszczone, stosunkowo dyskretne i oczywiście energooszczędne. Światło z opraw nie powinno oślepiać - zadaszony taras lub werandę najlepiej oświetlić za pomocą lampy zawieszonej nad stołem lub – jeśli daszek jest odpowiednio wysunięty – regularnie rozmieszczonym w podsufitce oświetleniem punktowym. Zamiast kierować światło lamp bezpośrednio na taras, można oświetlić jego otoczenie, podkreślając piękno ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na użycie opraw elewacyjnych, powinniśmy je umieścić na wysokości górnej krawędzi drzwi balkonowych – jeśli ich strumień światła skierowany jest w dół - lub niżej, w miejscu podziału okien – jeśli strumień światła pada w dół.

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » czw 27 lip, 2017

No. To teraz czekamy na odrobinkę spamu. Jakiś link, polecenie tego konkretnego produktu.
Zarejestrowałeś się wczoraj tylko po to, by zrobić wklejkę z jakiegoś "Muratordomu" czy innej "mojej cudnej werandy". Wyglądasz na spamera.

arnoldzik

Postautor: arnoldzik » czw 05 paź, 2017

Modgen pisze:Wygląda super, ale w tym przypadku jednak zrezygnowałbym z drewna na rzecz materiału kompozytowego. Będzie on lepiej się sprawdzał w takim projekcie. Znam sprawdzony sklep Twinson24, gdzie można je zamówić. Są świetnej jakości, bez problemów wytrzymują zmienne warunki atmosferyczne.

Ja a propo kompozytu się nie zgadzam, kumpel ma i po latach cały jest zarysowany. Dlatego też skusiłem się na taras z drewna i jestem do tej pory zadowolony. Minusem jest to, że trzeba olejować dwa razy w roku taras (nie wiedziałem tego), wczoraj na Wykopie też natknąłem się na ciekawy artykuł odnośnie zabezpieczenia tarasu na zimę dla zainteresowanych (http://hardwood.pl/jak-zabezpieczyc-tar ... rzed-zima/) tyle, że mój taras nie jest zadaszony i jak mam w taką pogodę go przygotować? Nie mam też jak zarzucić żadnej plandeki. A jak patrzę na prognozę to cały czas deszcz i też pracuje sporo w mieście, a po nocach nie będę robił. Więc to jest mały minus.

MajorDamage

Postautor: MajorDamage » wt 10 paź, 2017

Nie można generalizować. Są różne części składowe kompozytów, stąd też cena i jakość. Porządny jakościowo kompozyt nie sprawia żadnych problemów. Zwróciłbym raczej uwagę na deski tarasowe z modrzewia, które chętnie są kupowane przez internet. Pomimo, że są nieraz droższe niż deski ze składów to potrafią niemal zaraz po ułożeniu pokrywać się zielonym nalotem. W przypadku kompozytów jedyną wadą jaką zauważyłem to, w tych najtańszych nadmierna ich kruchość. Przynajmniej przy montażu.

arnoldzik

Postautor: arnoldzik » śr 11 paź, 2017

No mi się też nie podoba ten nalot... Dlatego wolałem trochę dopłacić i wybrać drewno egzotyczne. Temat rzeka :) Wiadomo też każdy ma inny gust, niektórzy lubią ten efekt patyny.

Wróć do „Projekty budowlane domów szkieletowych”