energooszczędny

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

energooszczędny

Post by zxr » Sat 27 Jan, 2007

Nie będę miał w najbliższym czasie gazu na działce, a energia drożeć będzie, więc chcę się przymierzyć do szkieletu zgodnego z aktualnymi normami skandynawskimi, czyli w skrócie mówiąc:
- 30 cm izolacji w ścianie i podłodze;
- 50 cm nad sufitem.
Dodam, że planuję parterowy domek ok.110m2, z dobrą wentylacją mechaniczną.

Różne firmy stosują różne układy warstw w ścianie. Trochę to dziwne, ale tak jest.
Sufit i podłoga są w miarę proste. Ale czy mógłby ktoś powiedzieć jak powinien prawidłowo wyglądać przekrój takiej ściany z 30cm izolacją?
Ostatnią warstwę, czyli płytę k-g na stelażu, chcę położyć po zmontowaniu prefabrykowanego domu, już na miejscu - pozwoli to usunąć różne niedoróbki, które zdarzają się nawet "najlepszym" firmom.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 28 Jan, 2007

Widzę, że zbliżasz się do domu pasywnego. Może właśnie w tym kierunku powinieneś pójść ? Dołożysz solary na dachu i pompę ciepła i wogóle nie będziesz potrzebował korzystać z miejskich dostawców nośników do produkcji ciepla i podgrzewania wody.

Co do warstw izolacji cieplnej w ścianie. Możesz skorzystać z dwóch metod:
- pierwsza - dajaesz słupki szerokości 30 cm i między nimi montujesz 2 x 15 cm izolacji cieplnej,
- druga - dajesz słupki tradycyjne - szerokości 14 cm, między nimi montujesz 15 cm izolacji, a drugą warstwę izolacji, również grubości 15 cm, montujesz na zewnętrznej płycie poszycia, wczesniej pokrytej folią wiatroizolacyjną.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Mon 05 Mar, 2007

Zapytam zxr jaki projekt domu wybrałeś?
Wybrałam dom o nazwie PROSTY z katalogu domów o konstrukcj szkieletowej. Moim zamiarem jest również budowa domu energooszczędnego :) Ceny pomp cieplnych troche powalające ale... chyba warto :) Uwazam, ze na budowe takich domów powinny być preferencyjne kredyty i dotacje unijne - a moze są a ja o nich nie wiem?
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 05 Mar, 2007

Asia40 wrote:Uwazam, ze na budowe takich domów powinny być preferencyjne kredyty i dotacje unijne - a moze są a ja o nich nie wiem?
Sa takowe, ale trzeba spelnic szereg warunkow, co czesto jest czasochlonne, a momentami wrecz nierealne.

Lisq
Posts: 26
Joined: Fri 23 Feb, 2007

Post by Lisq » Mon 05 Mar, 2007

Asia40 wrote:Wybrałam dom o nazwie PROSTY z katalogu domów o konstrukcji szkieletowej.
Witam, szukam projektu szkieletora i mam pytanie co to za katalog domów szkieletowych? I zkąd go wziąć? THX

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Mon 05 Mar, 2007

http://www.szkielet.pl/projekty - Projekty są na stronie szkieletu :)
Joanna

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Mon 05 Mar, 2007

Greyg ja uparta i cierpliwa osoba jestem ;) gdzie mozan o tych dotacjach poczytać?
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 05 Mar, 2007

Asia40 wrote:Greyg ja uparta i cierpliwa osoba jestem ;) gdzie mozan o tych dotacjach poczytać?
Niestety nie mam linkow, ale nawet na platnych serwisach www sa tylko ogolnikowe informacje. Na stronach UE jest sporo.

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Mon 05 Mar, 2007

Witam i pozwolę sobie zapytać ( ja na razie wyłącznie pytam :lol: ) czy opisywany tutaj system energooszczędności można zastosować w domu z bali? Jak to się przekłada na cenę za m2 budowanego domu? W jakim czasie (w trakcie użytkowania) zwraca się koszt tej inwestycji? Czy można się gdzieś tego dowiedzieć?



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”