Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
pikuś
Posts: 1
Joined: Wed 31 Jan, 2007

Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym

Post by pikuś » Wed 31 Jan, 2007

Wykonawca proponuje budowę domu szkieletowego z wodnym ogrzewaniem podłogowym zasilanym elektrycznie w drugiej taryfie. Bardzo proszę o opinię.


zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

ogrz

Post by zxr » Thu 01 Feb, 2007

Rozproszone (nie centralne) ogrzewanie elektryczne, aby było opłacalne musi mieć spełnione dwa warunki:
1. Akumulacyjność pozwalającą pobierać energię w drugiej taryfie i oddawać ciepło wg potrzeb - ten warunek spełniają:
a. dynamiczne piece akumulacyjne
b. Podłogówka o odpowiednio dobranej/wyliczonej akumulacyjności (grubości betonowej wylewki).
Podłogówka wodna ogrzewana prądem to jakieś nieporozumienie!
Albo podłogówka elektryczna z II taryfy, albo wodna ogrzewana gazem lub pompą ciepła.

2. Stosunkowo małe potrzeby cieplne, czyli dom b.energooszczędny, w kierunku pasywnego:
- docieplenie minimum 25cm (skandynawskie normy to: 30cm ściana i 50cm sufit);
- okna trójszybowe (U=0,6)
- drzwi zewnętrzne (U=1,1)
- wentylacja z rekuperacją

3. Niezależnie od wszystkiego - na większe mrozy warto mieć kominek!

4. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie to tylko część systemu energetycznego - czym bardziej zmniejszamy potrzeby grzewcze, tym bardziej kluczowe staje się przygotowanie ciepłej wody, zwłaszcza dla 3-4 osób.

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Thu 01 Feb, 2007

Może nie popadajmy w paranoję! Rozumiem, że grubość izolacji jest ważna ale normy skandynawskie mają zastosowanie w innych warunkach klimatycznych.
Zxr, obserwuję twoją radosną twórczość na tym forum. Czy informacje, które podajesz są poparte jakimiś badaniami? Może robiłeś doktorat z ogrzewania podłogowego? Jeśli to tylko twoje widzimisię to proszę wyhamuj! Pamiętaj, że czytają to przeważnie laicy bez możliwości weryfikacji twoich informacji.
Proszę nie gniewaj się, nie chcę dokuczyć - chodzi o rzetelność.
Pozdrawiam, Michał.

PS. ogrzewam stary dom murowany elektrycznie od wielu lat, nie mam kominka ani rekuperatora, nie marznę zimą, nie jestem bogaczem i jeszcze nie zbankrutowałem za to chwalę sobie komfort obsługi.

kombi
Posts: 53
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by kombi » Thu 01 Feb, 2007

witam i moze tak w skrócie tez postawiłem szkieletora i oprócz kominka który miał być tylko wg projektu jako 1 żródło ogrzewania postanowiłem tak na wszelki wypadek stworzyc cos jeszcze jako dodatek do kominka bo to różnie bywa wolę dmuchać na zimne więc ze mam pustke pod podłogą po skraju fundamętów od wewnatrz rozprowadziłem rury c.o. i zamomtowałem w narożnikach budynku grzejniki na leżąco szt 4 i wyprowadziłem podejścia pod grzejniki pod oknami przy budynku postawie małe pomieszczenie tz. gospodarcze i to bedzie moja kotłownia w której bedzie piec etazowy typu DĘBIEC lub cos podobnego i jeśli w zimie kominek nie da rady ogrzać nachajcuje w piecu i bedzie ciepło W TRAKCIE BUDOWY TRZEBA MYŚLEĆ NA ZAŚ bo po wybudowaniu może byc za póżno na zmiany POZDRAWIAM TYZ SZKIELETOR


Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”