108 DL - Wasze opinie ...

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

108 DL - Wasze opinie ...

Post by Gliwicki » Mon 28 Jul, 2008

Witam ;)
OD dluzszego czasu nosze sie z zamiarem rozpoczecia budowy wlasnego "domu z patyczkow". Przegladajac kolejne projekty natrafilem na nastepujaca propozycje 108 DL http://www.szkielet.pl/projekty/?projekt=319
Co o tym sadzicie? Czy budowal ktos cos takiego?
Bede wdzieczny za wszelkie opinie w tym temacie ...

Pozdrawiam serdecznie!


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 28 Jul, 2008

Nasz projekt jest b. podobny, tyle ze dach jest 4-spadowy oraz oprocz ganku ma zadaszony taras ze strony przeciwnej, niz ganek. Przydaloby sie choc male pom. gosp. oraz garderoby, moze to cos pomiedzy WC a lazienka jest czyms takim?

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Tue 29 Jul, 2008

Ja chce wprowadzic kilka zmian w tym projekcie. I tak:
- w pokoju dziennym nastapi zamiana okna i drzwi balkonowych (beda od tylu),
- w sypialni z tylu budynku zamiast okna beda drzwi balkonowe,
- taras z lewej strony zostanie skasowany i znajdzie sie z tylu (cala szerokosc budynku),
- zamkniete zostanie bezposrednie przejscie z holu do kuchni (dzieki temu bedzie mozliwosc zrobienia dluzszego blatu w kuchni),
- w pomieszczeniu gospodarczym za kominem stanie 200 l bojter elektryczny.
Rzeczywistym problemem jest brak pomieszczenia gospodarczego (pralnia, suszarnia). Szkoda mi jednak niszczyc uklad tego domu ...

e_petelka
Posts: 10
Joined: Wed 25 Oct, 2006
Location: Gdańsk

Post by e_petelka » Wed 30 Jul, 2008

Do budowania mi daleko, ale gdyby już, to wybrałabym właśnie ten projekt. :grin: W odbiciu lustrzanym.
Ja nie muszę mieć trzech sypialni a więc z tej przy wejściu zrobiłabym pomieszczenie gospodarcze (wejście z sieni), zmniejszając je na korzyść pokoju środkowego.
Taras też bym przeniosła na stronę ogrodową.
Kuchnię to akurat zamknęłabym od strony salonu, bo nie przepadam za otwartymi. Ewentualnie dałabym tam drzwi przesuwane.
Nie rozwiązałam jeszcze plątaniny łazienka-wc-pomieszczenie zakominowe; na pewno coś bym tam pozmieniała, ale jeszcze nie wiem co. Chyba prosiłaby mi sie tam garderoba (?)
Pozdrawiam. :grin:

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Wed 30 Jul, 2008

Dziekuje serdecznie za Wasze opinie :lol:
Ja potrzebuje jednak 3 sypialnie i problem pomieszczenia gospodarczego pozostanie chyba nierozwiazany. Ciagle rowniez szukam miejsca na posadowienie pralki (nie chce jej miec w lazience). Zastanawiam sie nad wygospodarowaniem dla niej miejsca w spizarni (wiem - kiepski pomysl) lub w pomieszczeniu za kominem. W wariancie drugim musialby jednak zastosowac jakis stelaz (???) do bojlera ktory sie tam znajdzie. Ale co to ma byc? Bojler ma byc duzy (200-300 litrow) i wymaga baaaaardzo solidnego usadowienia. Nie chce rowniez wstawiac go na nieogrzewane poddasze gospodarcze.
Czekam na Wasze dalsze komentarze! Nawet (a moze powinienem powiedzic "zwlaszcza") krytyczne :lol:
Pozdrawiam

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 30 Jul, 2008

Czasem warto kupic projekt indywidualny, my tak zrobilismy.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 30 Jul, 2008

A takie rozwiązanie (pierwsze lepsze linki): http://www.tra.org.uk/rir.php http://www.timberframe.co.uk/forms/TRA% ... racing.pdf
Generalnie o tym, aby zaprojektowano dach, albo chociaż jego część (zakładam, że byłoby to nad holem) na coś co się nazywa ''pokój w dachu''. W Twoim przypadku, byłoby to powiedzmy 3-4 kratownice nad holem, które można zamknąć w sześcian i ocieplić nie przerywając izolacji. Wysokość tego pomieszczenia można dostosować do wymiarów bojlera. Pozostaje kwestia podłączenia.
Myślę jednak, że warto się zastanowić - tym bardziej, że wyrzucenie zbiornika na strych jest popularne np. w Irlandii.

Co do pomieszczenia gospodarczego, można by się pokusić o powiększenie sieni (w lewą stonę) przez co zostawienie tarasu, dorzucenie malego pomieszczenia na pralke (P) i suszarke (S), pozostałą zaś część wykorzystać na jakąś szafę:
Image
Image
Trzeba tylko policzyć czy to wszystko tam wejdzie ;)

Pozdrawiam.

e_petelka
Posts: 10
Joined: Wed 25 Oct, 2006
Location: Gdańsk

Post by e_petelka » Thu 31 Jul, 2008

Gliwicki wrote:Dziekuje serdecznie za Wasze opinie :lol:
Ja potrzebuje jednak 3 sypialnie i problem pomieszczenia gospodarczego pozostanie chyba nierozwiazany. Ciagle rowniez szukam miejsca na posadowienie pralki (nie chce jej miec w lazience). Zastanawiam sie nad wygospodarowaniem dla niej miejsca w spizarni (wiem - kiepski pomysl) lub w pomieszczeniu za kominem. W wariancie drugim musialby jednak zastosowac jakis stelaz (???) do bojlera ktory sie tam znajdzie. Ale co to ma byc? Bojler ma byc duzy (200-300 litrow) i wymaga baaaaardzo solidnego usadowienia. Nie chce rowniez wstawiac go na nieogrzewane poddasze gospodarcze.
Czekam na Wasze dalsze komentarze! Nawet (a moze powinienem powiedzic "zwlaszcza") krytyczne :lol:
Pozdrawiam
To może i pralkę i bojler umieścić w pomieszczeniu zakominowym? Tzn. pralka na dole i wiszący nad nią bojler? Z pobieżnych wymiarów powinny się zmieścić. Trzeba by tylko zaprojektować/zrobić dobre wzmocnienie ściany pod powieszenie bojlera i sprawdzić, gdzie jest i ewentualnie gdzie można przenieść wyczystkę do komina.

Zrobiłabym z tego pomieszczenia wnękę w łazience, tzn. dała ścianę od strony korytarza a zlikwidowała od strony łazienki. Co rozwiązałoby problem nakładających się drzwi. Wnękę - w zależności od wystroju łazienki - zakryłabym drzwiczkami żaluzjowymi, tradycyjnymi (np. z MDF-u), szklanymi, roletą, itp.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 31 Jul, 2008

Sama idea przeniesienia dostepu do pomieszczenia za kominem do lazienki jest bardzo ciekawa i godna zastanowienia. Musze sprawdzic jak to wyglada dokladniej na projekcie ...
Dziekuje ;)

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 04 Aug, 2008

Wlasnie dostalem od architekta rzut parteru budynku. Oto garsc informacji na jego temat:
- Budynek oparty jest na modulach 53 cm :roll: Czy mozna to uznac za "blad" projektowy? Z tego co czytalem wynika, iz z ekonomicznego punktu widzenia moduly powinny byc 60 cm. Czy takie rozwiazanie jest dobre?
- Tarcica na konstrukcje jest o wymiarze 40x140. Najczesciej jednak stosuje sie tarcice 38x140. Czy to rowniez "blad" projektowy? Zapewne to zadna roznica, ale ...

Prosze o Wasze opinie :roll:

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 04 Aug, 2008

Gliwicki wrote:Budynek oparty jest na modulach 53 cm :roll: Czy mozna to uznac za "blad" projektowy?
Gdzie znalazłeś takiego projektanta?
Z jednej strony to błąd, który narażać Cię może na poważne koszty - zwększoną ilośc tarcicy, docinanie płyt poszycia zewnętrznego jak i wewnętrznych płyt gipsowo-kartonowych. Ale z drugiej strony specjalnie bym się tym nie przejował, gdyż firma znająca technologię powinna sobie z tym poradzić, budując w oparciu o 60-cio centymetrowy rozstaw.
Niepokój mogą budzić ewentualne inne "byki" w projekcie. Po tym co piszesz projektant nie ma pojecia o technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Proponuję zatem byś projekt zweryfikował przez osoby znajace technologię.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Mon 04 Aug, 2008

Witam Panie Wojtku!
Projekt (i projektanta) znalazlem na tej stronie ( http://www.szkielet.pl/projekty/?projekt=319 ) i uznalem, iz jest to juz dosc dobra rekomendacja. Mylic sie jest jednak rzecza ludzka ...
Moze znajdzie sie ktos kto moze rzucuc okiem na materialy i ocenic ten projekt? Pod wzgledem wygladu i funkcjonalnosci pasuje mi w 100% Ale reszta jak widac nie jest taka "cacy" :roll:



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”