Trzypoziomowy bliźniak w technologii szkieletowej

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
mimi
Posts: 3
Joined: Fri 15 Jan, 2010
Location: Warszawa

Trzypoziomowy bliźniak w technologii szkieletowej

Post by mimi » Fri 30 Apr, 2010

Witam,
Mam prośbę o pomoc, wyrażenie opinii w kwestii zbudowania bliźniaka w technologii szkieletowej, i to bliźniaka wysokiego, bo trzypoziomowego.
Znawcy tematu wiedzą, że bliźniaki drewniane to rzecz rzadko spotykana, a bliźniaki trzypoziomowe to już w ogóle ;-) Znalazłem w sieci taki projekt: http://www.architecturaldesigns.com/hou ... 28AM.asp#e

Mam na oku maleńka dzialkę budowlaną w stolicy (niewiele ponad 300 m: 17 x 18m - jest na niej mały drewniany domek do wyburzenia, wokoł zwarta zabudowa). Nie ma ta dzialka warunków zabudowy, trzeba zacząć prace od podstaw, przedsatwic projekt i czekać na decyzje urzedników. Probowałem oszacować maksymalna powierzchnie zabudowy i wyszlo mi, ze na kazdy z domów trzeba by liczyć ok. 50 m kw, z opcją ewentualnego powiekszenia o 10 m-15 m, jezeli sasiedzi by sie zgodzili... To bardzo niewiele, a chciałbym aby kazdy dom miał ok. 100 m kw powierzchni (liczonej po podłodze). Stąd pomysł na 3 poziomy, ktore pozwoliłyby uciulac te 100m, przy małej powierzchni zabudowy.

Projekt jaki przesyłam oczywiscie trzeba by zaadaptować, bo on zaklada 161 m kw - dom trzeba by zatem zmniejszyc o ok 1/3 (poszczegolne poziomy miałyby 45, 37 i 22 m kw)

I teraz pytanie: czy mam w ogole jakiekolwiek szanse na realizacje takiego zamierzenia, czy też powinienem sobie rzecz odpuscic, bo to na co sie porywam jest niedorzeczne? I pytanie o aspekt kosztowy - czy trzypoziomowy dom z uzytkowym poddaszem na 3 poziomie generuje duzo wieksze koszty niz dwupoziomowy z uzytkowym poddaszem?
Dziekuje.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 01 May, 2010

To nie jest niedorzeczne. Wszystko zależy od Twojej determinacji.
Temat bliźniaków czy nawet szeregowców trzypoziomowych w konstrukcji szkieletu drewnianego został już przerabiany i żadna to nowość, więc możesz podejść do tematu ze spokojem.
W Warszawie powstało kilka osiedli o takim układzie i takiej konstrukcji. Może zatem warto skorzystać z dotychczasowych doświadczeń.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 04 May, 2010

No wlasnie jak moze byc niedorzeczne jak masz "czarno na bialym" typowy amerykanski projekt. Temat kosztow : im wiecej kondygnacji zmiescimy na jednym fundamencie i pod jednym dachem tym ekonomiczniej sie te koszty dachu i fundamentu rozkladaja na metraz. Proste.


Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”