Ściana murowana w szkielecie

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
rychu_sz
Posts: 1
Joined: Sun 31 Jul, 2011

Ściana murowana w szkielecie

Post by rychu_sz » Sun 31 Jul, 2011

Mam zamiar na parterze postawić ścianę działową murowaną. Na tej ścianie będzie komin z kotłowni węglowej i kominek. Ma to poprawić termike (akumulacja ciepła).
Czy to dobry pomysł ?


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 31 Jul, 2011

Czy to dobry pomysł? Cóż, w PL "wymyślanie" nowych rozwiązań odmiennych od tych już sprawdzonych jest chyba normą.
W budownictwie szkieletowym raczej nie stawia się ścian murowanych, zwłaszcza działowych. Odwrotna zależność jest jednak jak najbardziej prawidłowa, tz w domu murowanym najczęściej stawia się scianki działowe w szkielecie drewnianym (tudzież stalowym). W domach murowanych także stropy wykonuje się z drewna, taka jest przynajmniej tendencja na świecie, szkoda że nie u nas.
Mała bezwłądność cieplna cieplna jest dużą zaletą, trzeba tylko właściwie podejść do tematu. Być może w Twoim przypadku problem jest myślenie w kategoriach pieca węglowego.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 01 Aug, 2011

Tu akurat Greg troche nie do konca masz racje. Nawet wg amerykanskich materialow zaleca sie stawiac sciane akumualcyjna w domach pasywnych . Oczywiscie sciana tam ma sens kiedy jest wystawiona przez odpowiednio duze przeszklenie na znacznie nasloneczniona strone swiata. Jakby nie patrzec wtedy sie na tym nie traci.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Aug, 2011

Greg Olchawski wrote:Mała bezwłądność cieplna cieplna jest dużą zaletą,
Możesz sprecyzować?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 01 Aug, 2011

Roobik, zapominasz że za oceanem wygląd a zwłaszcza funkcjonalność domu stawiane są o wiele wyżej a centralna klimatyzacja jest standardem. Przeszklenia złapią trochę promieni słońca zimą ale będą bić po kieszeni latem gdy włączy się klimatyzację. Poza tym to właśnie okna są dużym mostkiem termicznym...

Wojtek, jeśli się z tym nie zgadzasz to powiedz dlaczego bo nie bardzo wiem co tu mam precyzować?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 03 Aug, 2011

Panie Wojciechu ja z doswiadczenia tez uwazam ze zwiekszanie pojemnosci cieplnej jest wada. Podam konkretna sytuacje kiedy jest to zauwazalne. Jak budowalem w zime to ogrzewalem nagrzewnicami ew. piecykiem i sprawa wyglada tak ze przed zalozeniem GK nagrzewanie trawa doslownie momentalnie , grzejemy praktycznie tylko i wylacznie powietrze. Juz po zalozeniu GK ktorych pojemnosc cieplna jest i tak niewielka nastepuje zauwazalny wzrost czasu i opalu do uzyskania odpowiedniej temperatury. A juz nagrzanie szybkie obiektu o naprawde duzej pojemnosci cieplnej od reki w zime jest kosmosem (wiem bo robilem kiedys w tradycjce). Oczywiscie istnieje mit ze zakumulowane cieplo jest korzystne , ale przeciez to zaakumolowane cieplo nie zapewni nam komfortu cieplnego .

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Aug, 2011

roobik66 wrote: Oczywiscie istnieje mit ze zakumulowane cieplo jest korzystne , ale przeciez to zaakumolowane cieplo nie zapewni nam komfortu cieplnego .
A co rozumiesz pod określeniem "komfort cieplny"?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 04 Aug, 2011

Wojciech Nitka wrote:A co rozumiesz pod określeniem "komfort cieplny"?
No właśnie tu jest klucz. A sprawe komplikuje fakt, iż sytuacja będzie się dodatkowo zmieniać w zależności od poziomu energoszczędności budynku oraz wybranego sposobu ogrzewania. To co w jednym budynku daje "komfort cieplny" (czymkolwiek on jest dla jednostki), w innym budynku może okazać się zmorą.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 05 Aug, 2011

Ja uwazam za komfort cieplny przebywanie w obiekcie w stanie nieopatulonym , ideal na krotki rekaw. A co do tematu akumulacji ciepla o teoria teoria ale jak wytlumaczyc fakt ze w blokach (kiedys mieszkalem) o wspanialej akumulacji fajnie bylo dopuki kaloryfery bylu gorace, jak robily sie letnie to juz bez swetrow nie szlo przebywac.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 05 Aug, 2011

Masz prawo do takiego pojmowania komfortu cieplnego ale wydaje mi się że zazwyczaj kojarzy sie go raczej ze stałością temperatury w pomieszczeniach. Czyli nie ważne czy 24 stopnie czy 19 stopni (bo to zależy od indywidualnych preferencji), ale istotne aby zadana temeratura nie zmieniała się w czasie bez względu na nagłe zmiany warunków pogodowych czy pracę systemu grzewczego.

Jednak wbrew pozorom, budynek w wysokiej bezwładności wcale nie musi być taki komfortowy. Będzie się on doskonale sprawdzał w domach o niskiej energoszczędności oraz tam gdzie używa się w systemie grzewczym mechanizmy o dużej bezwładności (jeśli mogę to tak ująć) jak np piece węglowe czy kominki na drewno.

W erze domów energo-oszczędnych oraz nowoczesnych systemów grzewczych z pełną automatyką sterującą, budowanie komfortowych i zarazem tanich w eksploatacji domów może często stać w sprzeczności z wykorzystaniem materiałów o dużej pojemności cieplnej.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Wed 25 Jul, 2012

A mi się wydaje, że o ile zwiększanie bezwładności ścian zewnętrznych może mieć swoje minusy to murowana ściana działowa może działać tylko na plus. Chyba, że się mylę to poprawcie. W końcu, w kominku nie pali się 24 godziny na dobę a taka ceglana ściana zatrzymała by ciepło na dłużej.
Dobrym przykładem jest ten projekt: Projekt AZ-20
Myślę, że ściana z cegły fajnie by się komponowała w pomieszczeniu z kominkiem.
Czy przy budowie takiej ściany (tzn. połączenie ścian drewnianych i murowanych) trzeba wiedzieć o czymś szczególnym? Czy zachowanie podstawowych standardów budownictwa szkieletowego wystarczy? Tzn. oddzielenie muru od drewna warstwą izolacji.

sylwia4012
Posts: 3
Joined: Sat 18 Jan, 2014

Re: Ściana murowana w szkielecie

Post by sylwia4012 » Sat 14 Feb, 2015

Moim zdaniem w takim domu klimatyzacja także jest potrzebna. warto o niej pomyśleć ale także o niej poczytać wcześniej, ponieważ zła jej konserwacja prowadzi do dużych awarii a także do różnych chorób. Dużo na jej temat przeczytasz na: http://chlodnictwo.net.pl/konserwacja-k ... b23p1.html . Lepiej najpierw dowiedzieć się wszystkiego przed montażem niż potem chodzić i naprawiać.

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Ściana murowana w szkielecie

Post by krzychut » Mon 16 Feb, 2015

rychu_sz wrote: Na tej ścianie będzie komin z kotłowni węglowej i kominek. Ma to poprawić termike (akumulacja ciepła). Czy to dobry pomysł ?
bardzo dobry. W zimowy poranek ciepła ściana wokół kominka czy ściana kominowa na piętrze daje odczuwalne ciepło.

fukom21
Posts: 3
Joined: Mon 30 Mar, 2015

Re: Ściana murowana w szkielecie

Post by fukom21 » Tue 31 Mar, 2015

NOto jest racja .U mnie w sypialni na piętrze też sciana sie ogrzewa od komina.

Mariuszek100
Posts: 8
Joined: Thu 03 Mar, 2016

Re: Ściana murowana w szkielecie

Post by Mariuszek100 » Thu 19 May, 2016

No klimatyzacja jak i kominek potrzebują odpowiedniego systemu kominowego i wentylacyjnego. Warto zrobić całość podczas budowy domu, gdyż później mogą być problemy np. z dołączeniem klimatyzacji, gdyż potrzebować będziemy modyfikacji systemu wentylacyjnego. Ja u siebie właśnie całość zrobiłem od razu. Cały system wentylacyjny oraz kominy http://www.e-kominy.pl/ kupiłem w tym sklepie. Potrzebowałem dwóch kominów, gdyż jeden od centralnego, a drugi od kominka ;) Wszystko zrobiłem za jednym zamachem podczas budowy, więc jestem jak najbardziej zadowolony.

Damidom_
Posts: 7
Joined: Fri 07 Jul, 2017

Re: Ściana murowana w szkielecie

Post by Damidom_ » Sun 09 Jul, 2017

Co myślicie o wybudowaniu wszystkich ścian działowych na parterze z Silki 8 cm, zamiast szkieletu 10 cm?

Znalazłem kilka wadi zalet;
Zalety:
+ Akumulacyjność ciepła i wilgoci
+ Zwiększona izolacja akustyczna
+ Możliwość montażu ciężkich rzeczy bez konieczności wzmacniania miejscowego
+ Niższe koszty postawienia w porównaniu ze ścianą szkieletową
+ Mniejszy przekrój ściany = więcej zachowanej przestrzeni ;)

Wady:
+ Konieczność wzmocnienia fundamentu
+ Akumulacyjność w domach szkieletowych nie przekonuje każdego
+ Konieczność wykonywania prac mokrych
+ Cięcie i waga silikatów
+ Ryzyko pojawienia się pęknięć na złączeniach w przypadku nieumiejętnego montażu
+ Trudności w późnieszych, ewentualnych zmianach

Jak myślicie? Czy warto zastanowić się nad połączeniem drewna i silikatu? Czy chcielibyście mieszkać w takim domu? :) Może znacie jeszcze jakieś wady, lub zalety, którymi chcielibyście się podzielić ?

krio454
Posts: 1
Joined: Fri 16 Mar, 2018
Contact:

Re: Ściana murowana w szkielecie

Post by krio454 » Fri 16 Mar, 2018

Ale dlaczego ta ściana była tak projektowana



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”