Projekty domów drewnianych - zapraszam

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Projekty domów drewnianych - zapraszam

Post by Wojciech Nitka » Sun 16 Sep, 2012

Na stronie www.projektydomowdrewnianych.com.pl zebrali projekty większości liczących się pracowni projektowych.
Na dzień dzisiejszy baza liczy ponad tysiąc projektów domów mieszkalnych, domków letniskowych i garaży. Baza na bieżąco jest aktualizowana.

Kupując u nas projekt masz możesz liczyć na doradztwo podczas budowy.


Guest

Post by Guest » Wed 19 Sep, 2012

A czemu Pan wywalil swoje dwa dobre projekty, przede wszystkim Ala i Ekodom.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: Projekty domów drewnianych - zapraszam

Post by kozi_rocks » Fri 21 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote:Na stronie www.projektydomowdrewnianych.com.pl zebrali projekty większości liczących się pracowni projektowych.
Na dzień dzisiejszy baza liczy ponad tysiąc projektów domów mieszkalnych, domków letniskowych i garaży. Baza na bieżąco jest aktualizowana.
ostatnio odbyłem dogłębną konwersację z wykonawcami i branżystami stąd pytanie: co jest wliczone w cenę każdego z dostępnych na stronie projektów? Architektura? Branża? Obliczenia dla stropów? Zestawienie materiałów? Rysunki połączeń? Rysunki przebiegu izolacji? etc?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 22 Sep, 2012

Projekty posiadają wszystko co jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. To chyba wystarczy.
Mało jest projektów z kosztorysami a tym samym zestawieniem niezbędnych materiałów.
Rzadko, albo nawet bardzo rzadko zdarza się by w projekcie były rysunki połączeń, a już raczej nigdy nie występują rysunki określające przebiegu izolacji. To powinna być wiedza wykonawcy, który podejmuje się budowy domu.
Oczywiście, wiemy jak z tą wiedzą na co dzień u wielu wykonawców wygląda. Niestety nie zawsze najlepiej. Stąd inwestor powinien zatrudniać inspektora nadzoru, ale takiego co zna wymogi stawiane technologii. A z tym niestety jeszcze gorzej niż z wykonawcami.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 22 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote:Rzadko, albo nawet bardzo rzadko zdarza się by w projekcie były rysunki połączeń, a już raczej nigdy nie występują rysunki określające przebiegu izolacji. To powinna być wiedza wykonawcy, który podejmuje się budowy domu.
To jest oczywista bzdura - przynajmniej w zakresie połączeń. Szczególnie w konstrukcji drewnianej połączenia mają znaczenie i mogą istotnie wpłynąć na gabaryty łączonych elementów,. Należy zlecić projekt wykonawczy uprawnionemu projektantowi. Kierownik budowy, a tym bardziej bliżej nieokreślony wykonawca, nie ma prawa opracowywać takich rozwiązań. Typowe projekty to taki "myk": sprzedawca nie odpowiada za nic, właściwym projektantem jest osoba adaptująca. Proszę spojrzeć w pozwolenie na budowę, jeśli ktoś ma wątpliwości.

@ Wojciech Nitka z niecierpliwością czekam na reklamowane przez Pana "Warunki ... ". Ciekaw jestem jak tam będzie wyjaśniona kwestia kompetencji poszczególnych uczestników procesu budowlanego domu o drewnianej konstrukcji szkieletowej.
----------------------
edit: Oczywiście moja wypowiedź (szczególnie epitet "bzdura") nie będzie miała sensu, jeżeli autor pod pojęciem "wykonawcy" miał na myśli uprawnionego projektanta.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 22 Sep, 2012

toja,
po pierwsze - pisząc "wykonawcy" miałem na myśli firmy wykonawcze budujące domy a nie projektanta.
po drugie - widziałeś kiedyś projekt domu w konstrukcji szkieletowej, w którym projektant przeliczył wszystkie połączenia na gwoździe? Ja takiego nie widziałem.
po trzecie - co do kompetencji poszczególnych uczestników procesu budowlanego proponuję zapoznać się już dzś z Warunkami technicznymi wykonywania i odbioru robót budowlanych, część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne, zeszyt 4: Konstrukcje drewniane, wydane przez ITB. Te, dla domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej, nie wiele się będą różnić od tamtych.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 22 Sep, 2012

ad1. są przypadki gdy wykonawca ma uprawnienia projektowe lub zatrudnia takowego, więc chciałem się upewnić
ad2. tak, widziałem, czy zgłosił Pan takie "budowanie" skoro było wykonywane bez projektu np. do Nadzoru?
ad3. ja jednak poczekam.

Ogólnie ad. 1 i 3 - profesjonalizm kosztuje.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Mon 24 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote:Projekty posiadają wszystko co jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. To chyba wystarczy.
Czyli rzuty, przekrój i opis?
Wojciech Nitka wrote:Mało jest projektów z kosztorysami a tym samym zestawieniem niezbędnych materiałów.
Kiepski rynek mamy w takim razie.
Wojciech Nitka wrote:Rzadko, albo nawet bardzo rzadko zdarza się by w projekcie były rysunki połączeń, a już raczej nigdy nie występują rysunki określające przebiegu izolacji. To powinna być wiedza wykonawcy, który podejmuje się budowy domu.
Jako projektant nie zgodzę się z powyższym. Wykonawca jest od tego, żeby postawić to co ja, jako projektant zaprojektuję. Ma położyć tam izolację, gdzie mu pokażę, wykonać połączenia tak jak rozrysowałem. Tym bardziej, że wałkowane jest w niejednym tutaj temacie o błędach (sic!). Tym bardziej, że:
Wojciech Nitka wrote:Oczywiście, wiemy jak z tą wiedzą na co dzień u wielu wykonawców wygląda. Niestety nie zawsze najlepiej. Stąd inwestor powinien zatrudniać inspektora nadzoru, ale takiego co zna wymogi stawiane technologii. A z tym niestety jeszcze gorzej niż z wykonawcami.
Dlaczego więc jako stowarzyszenie drewniane nie promować dobrego projektu, z detalami, izolacjami, jakąś standaryzacją, gdzie jedyną rzeczą do adaptacji/przeliczenia byłaby grubość krokwi i ławy fundamentowej?
Z powyższego faktycznie wynika smutny fakt, że kupując katalogowiec, kupuje się coś, co robiło się jako studenciak na trzecim semestrze. I to bez większej odpowiedzialności: przeliczy projektant adaptujący, a wykonawca zadba o połączenia i izolację. Lipa proszę państwa, lipa.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 24 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote: Stąd inwestor powinien zatrudniać inspektora nadzoru, ale takiego co zna wymogi stawiane technologii. A z tym niestety jeszcze gorzej niż z wykonawcami.
Czyżby to była jakaś próba promocji ?
Zadaniem Inspektora Nadzoru jest dopilnowanie poprawności wykonania z dokumentacją. Skoro nie ma dokumentacji to czego ma pilnować ? Oczywiście mówimy o Inspektorze Nadzoru włączonym oficjalnie w proces budowlany, a nie dobieranym doraźnie - bo taki to już w ogólne nic do gadania na budowie nie ma.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 24 Sep, 2012

kozi_rocks,
czy jako projektant projektowałeś kiedyś dom o konstrukcji szkieletowej? A jeżeli tak, czy pokazywałeś połączenia na gwoździe, np. ile i jakie gwoździe użyć do połączenia podwaliny ze słupkiem, czy ile i jakie gwoździe użyć do połączenia belek stropowych z deską czołową stropu? Jeżeli tak - moje uznanie.
Ale to są standardy budownictwa szkieletowego i znajdziesz te informacje w każdym jednym podręczniku. Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, np. strefy huraganów czy terenów sejsmicznych, ale to są wyjątki.

Stowarzyszenie skupia firmy wykonawcze budujące domy z drewna, a nie projektantów. A firmy te muszą budować według dostarczonych im projektów - lepiej czy gorzej opracowanych. Jednak ich wiedza jest na tyle dobra, że potrafią sobie radzić w każdej sytuacji.

toja,
to nie próba promocji. Na brak zajęć nie narzekam. Znam jednak sytuację na rynku. Zbyt wiele bywam na różnych budowach, by nie wiedzieć jak to się dzieje.
W naszej bazie danych mamy namiary na ponad 400 firm budujących ( lub chwalących się), które zajmują się budową domów o lekkiej konstrukcji szkieletowej. Nie wliczam tu firm produkujących domy prefabrykowane. Jak myślisz, ile z tych firm ma naprawdę pojęcie o rzetelnym budowaniu domów o konstrukcji szkieletowej, o wymogach stawianych materiałom i technologii?
Firmy te oferują tanie budowanie, na które inwestor się nabiera - bo tanio, a jak tanio to nie stać go zapłacić, powiedzmy, 3.000 za nadzór. O i cały problem.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 24 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote: Jednak ich wiedza jest na tyle dobra, że potrafią sobie radzić w każdej sytuacji. ... Firmy te oferują tanie budowanie, na które inwestor się nabiera ...
Coś jak Amber Gold. Pańskie posty tylko legitymizują taką partyzantkę, która może skończyć się tragicznie.

PS. 3 tyś. za profesjonalny nadzór to niewiele przy minimalnym koszcie budowy 150 tyś. (bez działki). Myślę, że wyczerpałem temat.
Dziękuję.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 24 Sep, 2012

Nie potrzebnie łączysz dwa wątki w jeden.
Pierwszy wątek dotyczy firm skupionych w Stowarzyszeniu - tych firm jest mniej niż 10% działających na naszym rynku.
Drugi wątek (ten do Ciebie) dotyczy firm, które oferują "tanie budowanie", ale wcale nie dotyczy wszystkich pozostałych firm. Dla jasności - jest wiele firm, nie zrzeszonych w SDD, które są rzetelne i wiarygodne i budują zgodnie z wszystkimi wymogami w tym zakresie.

PS - a dla wielu - 3.000 zł. za nadzór - to zdecydowanie za dużo. Stąd rezygnują z tej opcji.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Tue 25 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote:czy jako projektant projektowałeś kiedyś dom o konstrukcji szkieletowej?
tylko takie + SIP
Wojciech Nitka wrote:A jeżeli tak, czy pokazywałeś połączenia na gwoździe, np. ile i jakie gwoździe użyć do połączenia podwaliny ze słupkiem, czy ile i jakie gwoździe użyć do połączenia belek stropowych z deską czołową stropu? Jeżeli tak - moje uznanie.
połączenia podwaliny ze słupkiem etc. to jest obliczone i wskazane w papierach i napisane na odpowiednich rzutach/planach i jest to raczej constans dla większości. Ale mocowanie podwaliny do ścianki fundamentowej jest już raczej różne (głębokość kotwiąca, średnica, rozstaw) i za każdym razem ląduje ten detal u mnie na zwymiarowanym rzucie podwaliny (razem z wymagana ilością materiału-drewna, ilością kotew, detalem mocowania kotwy, rodzajem impregnacji, detalem przechodzenia izolacji w tym obrębie, wymaganiami dla izolacji, detalem kotwienia stali (jeśli występuje), notatkami o łączeniu podwalin, tolerancji etc.)...

...ale chyba miałem to szczęście, że od razu po obronie zacząłem pracować za granicą. Tam wpoili mi dobre nawyki.
Wojciech Nitka wrote:Ale to są standardy budownictwa szkieletowego i znajdziesz te informacje w każdym jednym podręczniku. Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, np. strefy huraganów czy terenów sejsmicznych, ale to są wyjątki.
Projektant, wykonawca, inspektor - to są osoby które powinny znać standarty, tak jak i normy. Każdy projekt wymaga przeliczenia, każde nadproże, każda belka (strop) pod którą dobiera się wieszak/but (hanger) etc. Jeśli nie ma w projekcie podanego przekroju nadproża, to rozumiem że wykonawca na podstawie standartów sobie przyjmuje jakiś?
Wojciech Nitka wrote:Stowarzyszenie skupia firmy wykonawcze budujące domy z drewna, a nie projektantów. A firmy te muszą budować według dostarczonych im projektów - lepiej czy gorzej opracowanych. Jednak ich wiedza jest na tyle dobra, że potrafią sobie radzić w każdej sytuacji.
A jak by się to miało w przypadku takiego nieprzeliczonego nadproża?
Skąd wykonawca ma wiedzieć że na jakiejś belce lub krokwi ma 'uplift' (wypór?)? Na oko pozna i na podstawie własnego doświadczenia dopasuje rozwiązanie? Panie Wojtku...

P.S. Swoją drogą, jeśli architekt albo konstruktor z którym akurat współpracuję nie wykona całej swojej roboty, to mu przypominam czego mi brakuje - informację taką otrzymują od razu wszyscy zaangażowani w projekt, dzięki czemu wiedzą po której stronie leży piłeczka.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 25 Sep, 2012

kozi_rocks wrote:połączenia podwaliny ze słupkiem etc. to jest obliczone i wskazane w papierach i napisane na odpowiednich rzutach/planach i jest to raczej constans dla większości.
I o to właśnie chodzi - dla 99% projektów domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej jest większość rozwiązań "constans". Więc po co każdy projektant, projektując dom jednorodzinny (bo o tego typu budownictwie rozmawiamy), za każdym razem ma przeliczać "constans"?
Należy opracować "standardy" większości rozwiązań, tablice projektowe dla konstrukcji stropów i dachów, które będą ogólnie dostępne i które w poważnym stopniu odciążą prace projektantów, a tym samym i indywidualne projekty będą na rynku tańsze.
Takie tablice znajdziesz w książce "Kanadyjski szkieletowy dom drewniany". I do tego należy dążyć w naszym kraju. Pierwsze kroki w tym zakresie poczyniono w książce "Projektowanie i wykonywanie domów mieszkalnych ze szkieletem drewnianym. System amerykańsko-kanadyjski w warunkach polskich". Znasz te pozycje?

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 26 Sep, 2012

Wojciech Nitka wrote:
kozi_rocks wrote:połączenia podwaliny ze słupkiem etc. to jest obliczone i wskazane w papierach i napisane na odpowiednich rzutach/planach i jest to raczej constans dla większości.
I o to właśnie chodzi - dla 99% projektów domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej jest większość rozwiązań "constans". Więc po co każdy projektant, projektując dom jednorodzinny (bo o tego typu budownictwie rozmawiamy), za każdym razem ma przeliczać "constans"?
Wydaje mi się, że troszkę się nie zrozumieliśmy lub mijamy się w toku myślowym.
Połączenie gwoździowe słupka z podwaliną, jest swoistą zaprawą dla konstrukcji ceglanej. Takie constans i tak jest podbijane przez uprawnionego, który powienien za każdym razem wiedzieć, czy powinien je przeliczyć dla warunków lokalnych, czy nie. Jednak elementy strukturalne (nośne) jak nadproża, punkty obciążeniowe etc. bez tego nie da się poprawnie wybudować na podstawie samego li doświadczenia.
Wojciech Nitka wrote:Należy opracować "standardy" większości rozwiązań
Jestem 'za' od wielu lat! Jednak jeśli weźmiemy kilka losowo wybranych projektów (nawet z pańskiej bazy projektów), różnicę znajdziemy zapewnie już na poziomie przekrojów słupków w ścianach...a na wyspach 38x89mm...a w stanach 2x4'....
Wojciech Nitka wrote:tablice projektowe dla konstrukcji stropów i dachów, które będą ogólnie dostępne i które w poważnym stopniu odciążą prace projektantów, a tym samym i indywidualne projekty będą na rynku tańsze.
steico, krono etc.: tablice obciążenia użytkowego w stosunku do rozstawu belek/ich głębokości/rozstawu podpór są ogólnodostępne zarówno w internecie, jak i bezpłatnie w formie drukowanej. Pod każdą z nich natomiast jest podpis, iż są 'poglądowe i należy je przeliczyć dla każdego przypadku' - i tak powinno to wyglądać w rzeczywistości! Producent & wykonawca często nie posiadają wiedzy i niuansów projektowych ustalonych przez inwestora/konstruktora/architekta. Ale i w drugą stronę: inwestor/konstruktor/architekt obudzeni o 0200 w nocy nie przybiją szybko buta/wieszaka ;)
BTW Mitek udostępnia swój darmowy soft dla konstruktorów posi-joistów i jeśli dobrze pamiętam dla płytek kolczastych również.

To z czym się kłócę, to fakt podania inwestorowi jasnej informacji: słuchaj, kupując projekt katalogowy w przedziale do 2000PLN, dostajesz papiery (rysunki + opis) do urzędu. Jeśli jednak chcesz wybudować na jego podstawie budynek, to zrewiduj swoje poglądy.

Ponadto cen indywidualnych domów ja bym nie ruszał. Ruszyłbym natomiast średnią i minimalną krajową etatowców mocno do góry.
Wojciech Nitka wrote:Takie tablice znajdziesz w książce "Kanadyjski szkieletowy dom drewniany". I do tego należy dążyć w naszym kraju. Pierwsze kroki w tym zakresie poczyniono w książce "Projektowanie i wykonywanie domów mieszkalnych ze szkieletem drewnianym. System amerykańsko-kanadyjski w warunkach polskich". Znasz te pozycje?
Nie posiadam jej w swoich zbiorach, jednak ze skanów internetowych widzę, iż jest to odpowiednik 'Timber frame construction' Trady? (w zeszłym roku wyszła jej piąta edycja). W ogóle mam mało opracowań amerykańskich, wszak historycznie szkielet to europejskie (Niemcy/Wyspy UK/Skandynawia) i japońskie dziecko. I to w systemie metrycznym ;)
Ale żeby nie było, że jestem ignorantem, staram się powoli kupować pozycje A-PIB (obecnie przyszło mi zamówione 'Energooszczędne budownictwo drewniane' z '93)

P.S. Dzięki za like'a.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 26 Sep, 2012

kozi_rocks wrote: 'Timber frame construction' Trady? (w zeszłym roku wyszła jej piąta edycja).
Świetna pozycja - mam czwarte wydanie.
Podaj na priva adres - wyślę Ci "Projektowanie i wykonywanie domów mieszkalnych ze szkieletem drewnianym. System amerykańsko-kanadyjski w warunkach polskich".
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 27 Sep, 2012

A tak w nawiązaniu do opracowywanych projektów.
Aktualnie na tapecie mam projekt indywidualny domu mieszkalnego z bali. Robię dla niego charakterystykę energetyczną.
Oto fragmenty części opisowej dotyczące konstrukcji budynku:
IV. Dane konstrukcyjno-budowlane
1. Układ konstrukcyjny
Budynek zaprojektowano w technologii z bali drewnianych, pełnych 24 cm. Stropy opierają sie na ścianach zewnętrznych. W domu zaprojektowano słupy i podciągi drewniane z bali ø 24 cm. Wewnętrzne słupy konstrukcyjne przewidziano jako bale drewniane ø 24 cm. Ścianki działowe zaprojektowano w systemie ściennym z płyt g-k. Dachy strome, dwuspadowe o konstrukcji drewnianej kotwionej do ścian za pomocą złączy.
Posadowienie bezpośrednio na ławach fundamentowych.
Stabilność konstrukcji uzyskiwana jest za pomocą szpilek metalowych. Podczas układania bali łączenia uszczelnia się materiałem wykonanym z lnu.

2. Rozwiązania budowlane konstrukcyjno-materiałowe.
2.1. W budynku zastosowano posadowienie bezpośrednie na ławach fundamentowych. Przyjęto ławy fundamentowe o wys. 30 cm i szer. 50 cm. Zbrojenie stalą klasy A-IIIN. ławy i stopy fundamentowe wykonano z betonu klasy C 16/20, na podkładzie gr. 10 cm z chudego betonu (B-7,5). Fundamenty zaizolować przeciwwilgociowo dwoma powłokami emulsji asfaltowej np. Abizol.

2.2. Ściany zaprojektowano jako jednowarstwowe z bali pełnych, tłoczonych (cylindrewianych) ø 24 cm. Bale pozyskiwane są drzew sosnowych, świerkowych, jodłowych. Łączenia belek uszczelnia się materiałem wykonanym z lnu. Stabilność konstrukcji uzyskiwana jest za pomocą szpilek metalowych.
Ściany nośne wewnętrzne zaprojektowano z bali pełnych ø 24 cm. wg. technologii wykonywania ścian zewnętrznych. Ścianki działowe zaprojektowano w systemie ściennym z płyt g/k, np. Lafarge gips, szpachlowanie dwustronne.
Słupy konstrukcyjne z bali pełnych, drewnianych ø 24 cm.

2.3. Stropy
Stropy zaprojektowano jako drewniane z legarów 24 x 14 cm, z izolacją z wełny mineralnej układanej między legarami.

2.4. Podciągi, nadproża
Podciągi zaprojektowano z bali drewnianych ø 24 cm. Nadproża jako element zewnętrznej ściany nośnej.

2.5. Dachy
w budynku zaprojektowano dachy strome, dwuspadowe o kącie nachylenia 40°, w układzie dwóch dachów przecinających się prostopadle. Dachy o konstrukcji drewnianej. Krokwie kotwione do konstrukcji ścian za pomocą złączy, pokryte blachodachówką z posypką. Izolacja układana między krokwiami oraz w przestrzeni rusztu wsporczego, w sumie gr. 25 cm
Odwodnienie na zewnątrz budynku za pomocą rynien i rur spustowych ø 11 cm.

A teraz istotne fragmenty z Opisu Technicznego do projektu budowlanego branży konstrukcyjnej
6.2. Ściany
Ściany fundamentowe grub. 25 cm z bloczków betonowych (wykonanych z betonu C16/20) murowanych na zaprawie cementowej marki Rz=5,0 MPa.
Ściany zewnętrzne grub. 24 cm wykonane z bali drewnianych ø 24 cm z drewna klasy C24. Ściany wewnętrzne drewniane lub w technologii g-k.

6.3. Stropy
Przyjęto stropy drewniane oparte na belkach 14 x 24 cm, drewno klasy C-27.

6.4. Dach
Więźba dachowa drewniana krokwiowa 8 x 20 cm, z drewna sosnowego klasy c-27. Pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Ocieplenie z wełny mineralnej (izolacja przeciwwilgociowa z folii polietylenowej pod wełną i izolacja przeciwwiatrowa z folii o wysokiej paroprzepuszczalności na wełnie).

W czasie wykonywania elementów drewnianych budynku trzeba pamiętać o dokładnym spasowaniu poszczególnych elementów, łączeniu na zaciosy i wręby oraz należy zastosować wystarczającą ilość łączników (gwoździe, śruby, klamry). Wszystkie elementy drewniane muszą być zaimpregnowane przeciwwilgociowo, przeciwogniowo i przeciwbiologicznie preparatem dopuszczalnym do stosowania w pomieszczeniach na stały pobyt ludzi (Fobos-M2 lub Intox lub Inck0-Veritas lub inny posiadający atest ITB).

Koniec cytatów.
Czy na bazie tak opracowanego projektu można wybudować dom?
Dodam, że część architektoniczna posiada rysunki - wizualizację, rzut parteru, rzut poddasza, przekrój poprzeczny ( gdzie podano układy warstw w przegrodach), no i elewacje. Część konstrukcyjna posiada - rzut fundamentów, rzut stropu nad parterem, rzut więźby dachowej i ... rysunki stopy i ławy. Są też trzy strony obliczeń (Konstruktor Studio) ... ław fundamentowych. Żadnych szczegółów.

I to by było na tyle. Pogrubienia moje - do przemyślenia.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 27 Sep, 2012

Taak !
Tylko kompletny ignorant i oszust może podjąć się budowy na podstawie takiej dokumentacji.
Ach, zapomniałem o Robin Hood'zie.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Thu 27 Sep, 2012

:)
Zaznaczam, że nie znam się w ogóle na budownictwie z bali, ale chyba nie ma to znaczenia w tym kontekście.

...to jakby Eiffel dał wykonawcy opis: 'nośne elementy stalowe połączyć odpowiednią ilością metalowych złączy nitowych. Trapy, schody oraz elementy pomocnicze można skręcać odpowiednią ilością śrub lub nitów.' A chłopaki postawili by mu wieżę :)

...to jakby producent płytek kolczastych dawał opis: 'płytki służą do łączenia wiązarów w węzłach', a wykonawca wiązarów by je po prostu tam wprasował dobierając tak, żeby nie odstawały poza obrys :)

Ja rozumiem, że jest projekt budowlany, że część opisowa, ale jest również coś takiego jak projekt wykonawczy, a przynajmniej obliczenia odsyłające do poszczególnych elementów konstrukcji. Dokumentacja, która została zacytowana nie służy do wybudowania domu przewidzianego na pobyt ludzi. Raczej altanki :)

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Fri 28 Sep, 2012

Jeszcze odnośnie tematu:
właśnie kończę szeregówkę w SIPie ze ścianami wewnętrznymi w szkielecie (parter, piętro i poddasze użytkowe z lukarną, dach dwuspadowy): nadproża są zaprojektowane od zwykłych przekrojów drewnianych do podwójnej ceówki stalowej na parterze i w zależności od obciążeń wymagają podparcia na 1-3 słupkach.
W tym samym projekcie dwie belki podłogowe (jedna na 1. piętrze, jedna na drugim) dają reakcję na podporze rzędu powyżej 11kN. O ile inne możemy spokojnie powiesić na wspornikiach Sipmsona, to dla tych dwóch musieliśmy zaprojektować wspornik ze stali gr. 12mm. Musieliśmy również zmienić przekrój tych belek z dwuteowników na drewno LVL.
Takich rzeczy jest więcej w tym projekcie, a i tak uważam, że jego bryła jak i sam budynek nie jest jakiś skomplikowany i wymagający.

Opis techniczny budynku oddany do urzędu nie zawierał powyższych danych. Będą jednak one zawarte w projekcie wykonawczym, który dostanie producent konstrukcji, wykonawca na budowie, inspektor i klient.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 29 Sep, 2012

Po co te pseudoudoskoanalenia jesli sa tabele , jakich gwozdzi , w jakich punktach i ile uzywac. Jest to sprwawdzone na milionach domow. Owszem jak sie stosuje szkielet np . na rozstaw 120 z krawedziakow i nie stosuje tradycyjnych polaczen , to moze i wymaga to przeliczenia, chociaz zastosowanie standardowych okuc i odpowiednich do nich gwozdzi nie spowoduje zadnych sensacji.

newT
Posts: 4
Joined: Sat 29 Sep, 2012

Post by newT » Wed 03 Oct, 2012

@robik66 Polecam Ci reklamowany na tym forum reprint - Cieś›la Stolarz Dekarz. Jeszcze żyją… ludzie, którzy to czytali, uczyli się™ z tego i ... umieją… posł‚ugiwać się™ internetem. I mają… respekt dla wykształ‚cenia.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 04 Oct, 2012

Mam to dzielo, ale tam o systemie amerykanskim jest niewiele, prawde mowiac to oprocz wzmianki ze jest cos takiego to nic.

K4t4rynka
Posts: 3
Joined: Tue 03 Sep, 2013

Post by K4t4rynka » Wed 04 Sep, 2013

Te projekty bardzo mi się podobają poleciłam je wielu moim znajomym. Poczta pantoflowa ftw! :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 05 Oct, 2013

kozi_rocks wrote:właśnie kończę szeregówkę w SIPie
Na jakim etapie jest realizacja szeregówki?

monika73
Posts: 9
Joined: Thu 29 Aug, 2013
Location: Łódź i okolice
Contact:

Post by monika73 » Mon 23 Dec, 2013

te domki są piękne zobaczcie tylko:

Image Image Image
pozdrawiam z łódzkiego :)

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Mon 23 Dec, 2013

widzialem te domy na www.projektydomowdrewnianych.com.pl
ale mam pytanie - jakiej grubosci sa bale i czy koniecze jest dawanie welny od wewnetrza?

gollumDi6
Posts: 3
Joined: Mon 20 Jan, 2014

Post by gollumDi6 » Mon 20 Jan, 2014

Ta strona z projektami jest świetna. Coś czuję, że spędzę godziny, tylko przeglądając.
Co do pytania: bale zazwyczaj mają grubość około 20 centymetrów.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”