Budowa szkieletora lub innego drewniaka podzielona na etapy

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
moonwalker_lw
Posts: 6
Joined: Sun 08 May, 2011

Budowa szkieletora lub innego drewniaka podzielona na etapy

Post by moonwalker_lw » Wed 09 Jan, 2013

Witam,
Ostatnio nie daje mi spokoju pomysł do którego dojrzewam, a nie umiem znależć rozwiązania i mam nadzieję, że tutaj znajdę pomoc.
Posiadam działkę na której chciałbym wybudować nieruchomość całoroczną o łącznej powierzchni około 90m2. Taka enklawa jak mi się już nie będzie chciało pracować ;-). Do czasu "emerytury" spędzał bym tam z rodziną tylko urlopy, weekendy etc.
W związku z tym, że nie wiem, czy pomiędzy teraz, a emeryturą nie zniechęcę się do tej koncepcji, wymyśliłem, że nieruchomość powstanie etapami:
etap I - fundament
etap II - mały domek, około 35m2
etap II (po kilku latach) - rozbudowa/dobudowa pozostałych 55m2
takie podejście pozwoli na:
- racjonale zarządzanie pieniędzmi
- ocenienie poprzez użytkowanie czy naprawdę chcę tej enkalwy.
W związku z powyższym:
- nie mogę i chyba nie można znaleźć projektu gotowego, który by zakładał taką opcję. Czy ktoś może zna, widział, może polecić?
Jeśli projekt indywidualny to, czy:
- lepiej od razu zrobić większy fundament, pozwalający w przyszłości na dobudowę/rozbudowę? Cy dla tej technologii nie jest kluczowe, aby była wspólna płyta?
- zgłąszam chęć budowy do urzędu gminy na podstawie projektu, ale realizuję tylko etap I i II. Czy urząd gminy pozwoli użytkować budynek, biorąc pod uwagę wszystkie III etapy?

Od razu odpowiadam dlaczego ewentualny projekt indywidualny miałby docelową wielkość - 90m2. Otóż:
- po to aby mieć spójną koncepcję brył/bryły
- po to aby kolejnym razem nie wydawać pieniędzy na projekt rozbudowy.
czyli według zasady raz a dobrze.
Jako atut szkieletów piszę się często, że łatwo je modyfikować, rozbudowywać. Czy łatwo = taniej niż w budownictwie tradycyjnym?

Wiem, że sporo pytań, ale tak to już jest, że jedno się pojawia, a później kolejne itd. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi jak według Was ugyść temat.


moonwalker_lw
Posts: 6
Joined: Sun 08 May, 2011

Post by moonwalker_lw » Fri 11 Jan, 2013

i nikt nic zupełnie? No i teraz nie wiem, czy źle pytanie zadałem, czy problem poważny i nikt nie umie pomóc?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 11 Jan, 2013

Image Image Image

Image Image Image

Ten projekt jest możliwy do budowy nawet w trzech etapach. Budujesz fundamenty pod cały dom.
I etap - duży pokój z kuchnią i łazienką,
II etap - jak widać mniejszym rzucie,
III etap - jak widać na większym rzucie.

moonwalker_lw
Posts: 6
Joined: Sun 08 May, 2011

Post by moonwalker_lw » Fri 11 Jan, 2013

Wojciech Nitka, Panie Wojtku, bardzo dziękuję. Nawet coś podobnego sam sobie rysowałem.
Natomiast czy może Pan podpowiedzieć czy złożony projekt budowlany do urzędu gminy powinien zawierać wersję ostateczną, czy etapami?.
pozdrawiam serdecznie.

Budek
Posts: 15
Joined: Fri 08 Jul, 2011

Post by Budek » Tue 12 Feb, 2013

Składanie dokumentów celem wydania pozwolenia na budowę składa się na całość. To kiedy rozpoczną się poszczególne etapy zależy od inwestora.
Na początku nie przesadzałbym z rozbudową. Niech pan najpierw postawi to co ma zamiar a potem można pomyśleć o rozbudowie. Oczywiście wtedy też będzie wymagane pozwolenie na budowę o ile nie zmienią się przepisy - jest taka koncepcja, że budowę będzie się tylko zgłaszać a nadzór budowlany albo to zaakceptuje albo podważy.

michaeljee
Posts: 1
Joined: Mon 10 Jun, 2013

Post by michaeljee » Mon 10 Jun, 2013

Miła niespodzianka o tej krótszej formy. Czy możesz nam powiedzieć, co to jest, mówisz / pisanie o?
Posiada wszelkie informacje. o krótszej formie zostały wysłane przed (i po prostu nie zauważył)?

annka219
Posts: 3
Joined: Wed 02 Nov, 2016
Contact:

Re: Budowa szkieletora lub innego drewniaka podzielona na etapy

Post by annka219 » Wed 02 Nov, 2016

No to racja, każdy jest ciekawy.

liwko334
Posts: 1
Joined: Fri 16 Mar, 2018
Contact:

Re: Budowa szkieletora lub innego drewniaka podzielona na etapy

Post by liwko334 » Fri 16 Mar, 2018

bardzo ciekawa jest taka budowa i chciałbym zobaczyć ostateczny projekt



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”