Z7 lub Z12 w szkielecie metoda gospodarczą, szukam firmy.

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Z7 lub Z12 w szkielecie metoda gospodarczą, szukam firmy.

Post by woomaa » Sat 16 Feb, 2013

Od kilku dni mamy dylemat: murowany czy szkielet. Nie mamy zbyt wiele gotówki (120 tys) więc trzeba będzie posiłkować się kredytem. Wiele prac chciałbym wykonać sam i tu mam dwie opcje:
1. biorę do pomocy szwagra murarza, wynajmuję kierownika budowy z murarzem (znajomy posiadający firmę) i murujemy.
2. Kolega, który wybudował dla siebie dwa szkieletory oferuje mi swoją pracę - twierdzi, że razem ze mną i szwagrem murarzem spokojnie damy rade wznieść domek szkieletowy z poddaszem w granicach maksymalnie 8 x 8 metrów.
Optymalny projekt dla nas jednak ma 9,5 x 9,5 m. I tu moje pytanie: czy jest możliwe - jeśli kupie gotowy szkielet mojego projektu od firmy zajmujacej się budową szkeletorów - samodzielne postawienie domu do SSZ w granicach 100 tys? Kolega zakłada wstępnie, że samo drewno to jakieś 30 m3.
Moje umiejętności murarskie i ciesielskie są zerowe, ale wydaje mi się, że łatwiej będzie opanować mi te drugie.
Po edycji:
Zdecydowani jesteśmy na projekt Z7 z poddaszem lub w wersji budżetowej Z12 z poddaszem, lub Z7 w parterze z opcją poddasza.
Budowa na Podhalu, w tej chwili szukam firmy, która wzniosła by mi szkielet z własnego drewna, ewentualnie obiła go jeszcze płytą OSB. Czy w ogóle ktoś się bawi w takie wykonawstwo?
Alternatywą jest niestety budowa murowańca :(


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 16 Feb, 2013

30 m3 to chyba na conajmniej 200 m2. Cena szkieletu to moze byc i np. 35.000 i 90.000 . Wykonczeniowka (typu gont bitumiczny, siding pcv/drewno, G-K )to poradzi sobie prawie kazdy, szkielet to tez samemu zrobic nie jest wcale wielka filozofia, lecz trzeba sie zaopatrzyc w odpowienie instrukcje. Jak zaangazujesz do szkieletu droga firme (np. elementy prefab. przywiezione z fabryki) to juz na wstepie (wliczajac fundament) wyczerpiesz te 120.000.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 16 Feb, 2013

Co za roznica jesli chodzi o sama kwestie budowy czy 8 x 8 , czy 10 x 10. Jedynie taka ze do szkieletu lepiej nie przekraczac rozpietosci okolo 4m ze wzgledu na ekonomicznosc w zuzyciu drewna.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Sun 17 Feb, 2013

Dzięki za odpowiedź co do drewna, też się lekko przeraziłem taką ilością.
Fundament - tu ciągle zastanawiam się czy płyta czy pustka i strop. jak czytam opisy wykonania płyty, to nie oganiam tego, chyba musiałbym kogoś wynająć. Fundamenty zrobi każdy murarz budujący murowańce. Tylko czy ta pustka pod podłogą zdaje egzamin w Polsce (zwłaszcza na Podhalu)?
Wykończenie to będzie tynk na wacie kamiennej a od środka GK które wytynkujemy i pomalujemy samodzielnie.
Czyli ta Małgosia nie zapowiada się drogo?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 18 Feb, 2013

Pustka jest tansza bo nie trzeba robic zasypki , chudziaka , izolacji obwodowej cieplnej muru, szlichty , ukladasz belki i dykte , a pozniej po zadaszeniu welne od spodu. Sprawdza sie zawsze tylko trzeba na zime atykac wywietrzniki , pustak jest zalecana do domow szkieletowych z tego wzgledu ze w szkieletowcahc stosuje sie paroizolacje i naplyw powietrza spos spodu pozawala uniknac przehermetyzowania. Natomiast wiadomo ze stropy drewniane spisuja sie najlepiej jak sie nie przekracza 4.5 m , no i trzeba pamietac o blokingu.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Mon 18 Feb, 2013

Tak sobie myślę: skoro i tak strefę przemarzania mam na 1,20m to może wkopać się na całości na 1,2m podnieść dom na 80-100 cm i zrobić piwnicę? Koszt piwnicy nie będzie chyba jakiś super wielki?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 18 Feb, 2013

I myslenie takie jest jak najbardziej sluszne, praktycznie dodatkowy koszt to1.2 m wys. muru i posadzka w piwnicy, ocieplenie (od wewn. na sposob amerykanski i skandynawski ) mozesz zrobic pozniej .

rod907
Posts: 3
Joined: Fri 22 Feb, 2013

Post by rod907 » Fri 22 Feb, 2013

bardzo dobrze sobie poukładałeś koncepcję realizacji planu budowy

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Fri 22 Feb, 2013

Zmieniła się koncepcja diametralnie, kolega ma problemy zdrowotne i nie będzie w stanie mi pomagać tyle ile założyliśmy. Szukam firmy albo murujemy.

User avatar
jablonka35
Posts: 18
Joined: Sun 08 Apr, 2012
Location: podkarpacie

Post by jablonka35 » Tue 26 Feb, 2013

Witam
Ja wiosną rozpoczynam budowę Z71 na podkarpaciu. Mam firmę, o której na razie nie słyszałam nic złego, tylko dobre opinie. Cenę w proporcji do zakresu prac i rodzaju użytych materiałów też dali mi dobrą. Dlatego ich wybrałam. Jeśli jesteś zainteresowany, to możemy porozmawiać na prw.

gulabgang786
Posts: 1
Joined: Fri 26 Dec, 2014

Re: Z7 lub Z12 w szkielecie metoda gospodarczą, szukam firmy

Post by gulabgang786 » Fri 26 Dec, 2014

A gdzie napisane że letniskowy.. ;) ? Ma byc uzywany calorocznie.. nie koniecznie non stop ale często.
pozdr Łukasz
We are the leading the world in providing best 1y0-370 and prep solutions. Our incredible offers for 350-080 - exam and 300-206 - questions at reasonable prices; our www.tabor.edu is very rare in Florida Institute of Technology.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”